r e k l a m a


Jak wybrać dobrego kamerzystę na ślub i wesele?

Dzień ślubu i wesela to wyjątkowe chwile w życiu każdego człowieka. Pamięta i mówi się o nim całe życie. Warto zadbać, by wspomnienia były dobrze utrwalone.

Właśnie dlatego należy dobrze wybrać filmowca, który przygotuje film z tego dnia. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto inwestować w film ślubny. „Przecież obejrzy się go raz i później po 20 latach” – słyszymy niejednokrotnie. Nic bardziej mylnego. Dobrze stworzony film jest pamiątką, do której wraca się bardzo często. Szczególnie do tzw. teledysku ślubnego, który trwa kilka minut. Sztuką jest jednak zrobić go dobrze – dlatego koniecznie wybierzcie sprawdzonego i dobrego kamerzystę.

Jak wygląda praca dobrego kamerzysty?
Po pierwsze nie limituje swojego czasu pracy np. 10 czy 12 godzin. Profesjonalista traktuje swoich klientów poważnie i pracę zaczyna już rano, podczas przygotowań pani młodej oraz pana młodego. Dyskretnie rejestruje tworzenie makijażu, ubieranie się, czy detale i ozdoby. Już wtedy poznaje najbliższą rodzinę państwa młodych, by mieć z nimi dobry kontakt i móc ich uwiecznić na filmie. Często dla pary młodej jest to pierwsze zetknięcie z kamerą. Wówczas dobry kamerzysta podpowie jak się zachowywać i na co zwrócić uwagę, by film wyszedł doskonale.
Filmowiec ślubny może zarejestrować też błogosławieństwo udzielane przez rodziców.
Coraz częściej kamerzyści są też wyposażeni w drona. Film zawierający ujęcia z lotu ptaka ma dodatkową wartość. Nie codziennie oglądamy świat z tej perspektywy. Warto jednak upewnić się czy kamerzysta ukończył odpowiedni kurs pilota statków bezzałogowych oraz czy posiada ubezpieczenie OC.

W kościele najczęściej przygotowywany jest skrót całej uroczystości. Film powinien natomiast zawierać całą przysięgę małżonków, fragment kazania czy ujęcia na gości. Warto przed wyborem kamerzysty zapytać, czy posiada odpowiednie zezwolenie na filmowanie w kościołach. Może zdarzyć się, że osoba, która nie ukończyła kursu nie zostanie przez księdza dopuszczona do rejestracji ślubu kościelnego.
Koniecznie zwróć uwagę na jakość dźwięku w filmach kamerzysty, z którym negocjujesz. Powinien on korzystać z zewnętrznego rejestratora dźwięku, by jego jakość była jak najlepsza. Zawodowcy często przypinają też panu młodemu bezprzewodowy mikrofon, by słowa przysięgi były dobrze słyszalne.
Jeśli w kościele będzie specjalna atrakcja np. kwartet smyczkowy – powiadom swojego kamerzystę przed ślubem.

Na sali kamerzysta musi być wcześniej niż para młoda. Po to, by m.in. nagrać wnętrza, ozdoby oraz by zapoznać się z zespołem lub DJ-em, podpiąć rejestrator dźwięku.
Kamerzysta powinien pracować dyskretnie, korzystać z odpowiednich obiektywów, by nie paradować po sali z aparatem tuż przed twarzami gości weselnych. Są oczywiście momenty, gdy filmowiec czy fotograf są na środku np. pierwszy taniec pary młodej.
Jeżeli o fotografach mowa – dobrze byłoby, gdyby kamerzysta i osoba wykonująca zdjęcia znali się. Wówczas mamy pewność, że będą dobrze i sprawnie współpracowali, a Wy nie będziecie mieli na wielu zdjęciach kamerzysty, a na filmie fotografa w kadrze. Zapewniamy jednak, że nawet jeśli nie pracowali wcześniej razem, to potrafią się dogadać. W końcu każdy z nich robił to wiele razy.

Jak długo pracuje kamerzysta?
Tak, jak już wspomnieliśmy – kamerzyści powinni pracować od przygotowań (chyba, że para młoda życzy sobie inaczej) do oczepin. Większość filmowców jest na sali do godz. 00:30 lub 1.00. Wszystko powinno być określone w umowie. Powinniście też zawrzeć zapis o kosztach dodatkowej godziny pracy kamerzysty.

Współpracujcie
Tylko dzięki dobrej współpracy z kamerzystą dostaniecie wymarzony film. Filmowiec musi być poinformowany o wszystkich niespodziankach np. nietypowym pierwszym tańcu, czy sztucznych ogniach o godzinie 20:00. Do każdego ujęcia musi się odpowiednio przygotować. Wielu filmowców wprowadza swoje „udziwnienia” do produkcji. Jedni nagrywają dodatkowe wywiady z parą młodą lub gośćmi, inni zabierają młodych na krótką sesję w dniu ślubu. Wszystko powinniście ustalić. Pokazać filmy z portfolio kamerzysty, które Wam się podobają. Wówczas będzie wiedział, czego oczekujecie.

Teledyski czy dłuższy film?
Wielu kamerzystów ma w ofercie np. 30-minutowy film w postaci teledysków ślubnych. Są to krótkie klipy (3-7 minut) zawierające najważniejsze momenty Waszego wielkiego dnia. Jest też opcja filmu tradycyjnego trwającego nawet 60 minut. Jednak trzeba pamiętać, że nawet te dłuższe produkcje są zmontowane dynamicznie i z pomysłem. Nie ma mowy o pokazywaniu gości krojących roladę.

Zobacz przykładowy teledysk ślubny

Jakość – kamera czy aparat
Tradycyjne kamery powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej osób korzysta z lustrzanek, a popularne stają się aparaty bezlusterkowe, które potrafią rejestrować obraz w 4K. Zapytaj o sprzęt, jakim dysponuje kamerzysta. Większość kamerzystów oddaje filmy w jakości FULL HD, jednak za dodatkową opłatą możecie otrzymać produkcję w jakości 4K. Zapytaj też o dodatkowy sprzęt np. gimbal, slajder czy dodatkowe obiektywy.

Ubiór kamerzysty oraz posiłki
Dowiedzcie się, czy kamerzysta, z którym zamierzacie podjąć współpracę nie paraduje podczas Waszego święta w czerwonej koszulce polo z wielkim logo swojej firmy. Warto zapytać jak jest ubrany podczas pracy. Najczęściej profesjonaliści zakładają przynajmniej elegancką koszulę i marynarkę. Spodnie i buty są mniej ważne. Kwestia posiłków jest zazwyczaj pozostawiana parze młodej. Należy jednak pamiętać, że kamerzysta jest w pracy przez kilkanaście godzin, może więc zastrzec, że będzie potrzebował przerwy w trakcie wesela, by pojechać coś zjeść.

Podsumowując: Przejrzyj filmy różnych kamerzystów, wybierz tego, którego portfolio podoba Ci się najbardziej, zapytaj o dostępność, umów się na spotkanie, zadawaj pytania, oczekuj przedstawienia konkretnej oferty. Zapytaj o pozwolenia np. na filmowanie w kościele oraz o uprawnienia na latanie dronem. Po prostu wybierz kamerzystę, gdy czujesz, że spełni Twoje oczekiwania.

Porady przygotowane wspólnie z fedorczyk.pl
kamerzysta Gliwice, film ślubny Gliwice, film ślubny z drona, teledyski ślubne Gliwice

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI