Kiedy „Mieszkanie Plus”? Wiceprezydent Gliwic „Ostudźmy emocje”Po ogłoszeniu, że Gliwice są gotowe do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus, w Urzędzie Miejskim i Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej urywają się telefony od zainteresowanych programem gliwiczan. Padają pytania o zapisy na listy mieszkań.

– To zdecydowanie za wcześnie – mówi Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.

Gliwice, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, zgłosiły swoją gotowość do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus. Dlaczego?

Adam Neumann: Jakiś czas temu BGK Nieruchomości zwrócił się do wielu gmin, także do nas, z propozycją, aby przeznaczyć (w niezdefiniowanej dotychczas formie) pod tanie budownictwo grunty z planem zagospodarowania przestrzennego, dobrze skomunikowane i uzbrojone. Mamy w Gliwicach takie tereny, dlatego zgłosiliśmy akces do programu i zaproponowaliśmy kilka lokalizacji. Najbardziej atrakcyjną z punktu widzenia celów programu Mieszkanie Plus wydaje się lokalizacja w rejonie ul. Żabińskiego, głównie z uwagi na bardzo bliskie sąsiedztwo Strefy Ekonomicznej. Warto przypomnieć, że działa tam 75 zakładów pracy zatrudniających ponad 20 tys. osób – zarówno z naszego miasta, jak i powiatu gliwickiego czy nawet z całego regionu.

Czy właśnie tam powstaną deklarowane przez BGK Nieruchomości gliwickie mieszkania z plusem?

– Tego jeszcze nie wiemy. Trwa analiza wszystkich lokalizacji przez inwestora – BGK Nieruchomości. Nie otrzymaliśmy dotąd żadnej oficjalnej informacji na temat ostatecznego wyboru lokalizacji. Patrząc jednak na możliwości rozwojowe Gliwic, zaproponowane tereny na pewno w perspektywie kilku, może kilkunastu lat zostałyby wykorzystane pod budownictwo wielorodzinne, bo mówią o tym zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tu liczymy na szybki efekt – BGK deklaruje przekazanie pierwszych mieszkań pod koniec 2018 roku – i dobrze, niech tak się stanie.

Czyli program Mieszkanie Plus ma więcej plusów niż minusów?

– To idea na pierwszy rzut oka dobra, bo może stymulować rozwój ośrodków miejskich i jednocześnie szybko przynieść widoczny efekt. Jak zawsze jednak diabeł tkwi w szczegółach. Ciągle czekamy na konkrety. Ruch należy do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dlatego apeluję do gliwiczan: ostudźmy emocje. Jest jeszcze za wcześnie, by dzwonić i dopytywać o zapisy na listę mieszkań.

Realizacja programu poprawi sytuację mieszkaniową w mieście?

– W Gliwicach powstają wciąż nowe osiedla mieszkaniowe. W tego rodzaju inwestycjach prym wiodą najczęściej prywatni inwestorzy. Z naszego rozpoznania wynika, że takie mieszkania wciąż znajdują nabywców. Innymi słowy ludzie chcą mieszkać w Gliwicach i są gotowi zapłacić więcej za własne „m” niż w innych lokalizacjach. Zawsze jednak może być lepiej. Wchodząc w program adresowany do osób bez zdolności kredytowej, młodych rodzin na starcie, które mimo to byłoby stać na opłacenie mieszkania z czynszem w wysokości 10 lub 20 zł za metr kwadratowy, chcemy także zmierzyć się z trendem wyludniania miast, który w jakimś stopniu dotyka również Gliwice.

Reasumując

Program Mieszkanie Plus może uzupełnić działania w sferze mieszkalnictwa, które Miasto Gliwice realizuje z powodzeniem od wielu lat. Zasób mieszkań komunalnych w starszym, pieczołowicie remontowanym budownictwie, oraz w nowych budynkach miejskich, liczy około 13 tys. lokali i jest dość duży na tle innych miast. Mamy też blisko 2 tys. mieszkań w systemie TBS o bardzo dobrym standardzie wykonania. Jest dobrze, ale tak jak mówiłem, zawsze może być jeszcze lepiej.


MSI

spot_img
Poprzedni artykułStraż Graniczna szuka funkcjonariuszy
Następny artykułZwolnij na DK88

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Fisk
5 lat temu

Kiedy mozna skladac jakies wnioski albo zapisac sie?

Damaris Pyż
5 lat temu
Reply to  Tomasz Fisk

Po nowym roku o ile wypali aam pomysł

optymista 10zł za m2
optymista 10zł za m2
5 lat temu

Czyli rozumiem że koszt raczej będzie oscylował w okolicach 20zł za metr kwadratowy , licząc wymogi rodziny 4 osobowej 2 dorosłych +2 dzieci to będzie minimum 3 pokoje + kuchnia + łazienka z wc i licząc po najmniejszej lini oporu bez pokoju dziennego i gdyby pokoje były po 3m na 4m to jest takie minimum + kuchnia 3m na 2m i łazienka minimum 6m kwadratowych to wychodzi mi nawet z moją kiepską znajomością matematyki 48m kwadratowych + korytarzyk malusi 2m kwadratowe =50m kwadratowych ×20zł za metr to daje tysiaka;) samego czynszu .Naprawde kiepskie czasy dla rodzin na dorobku dobrze że… Czytaj więcej »

pp
pp
5 lat temu

a Kiedy będziemy mieć program w Gliwicach Właściciele + obecnie rządzący chcą rzeczywiście wyrównać wszystkich obywateli bo właściciele mieszkań (prywatnie zainwestowali) odłożyli od pyska część zainwestowanych pieniędzy na wykup mieszkań (mowa o bonifikacie) lub jakimś trudem się dorobili w tym kraju (albo zagranicą) ,a za chwile będą musieli zaniżyć do minimum opłaty eksploatacyjne bo raczej nie będzie się to opłacało wynajmować za 100 zł (szkoda nerwów i zachodu) bo resztę ściągać będzie gmina ,spółdzielnia itp. Prosty rachunek teraz bez mediów wynajmuje się komuś za 1000 zł (odliczając koszty zostanie im 500 zł) to jak będzie mieszkanie + to z 1000… Czytaj więcej »

Slawomir s
Slawomir s
5 lat temu

Tysiac to bedzie samej oplaty za najem a standardowy czynsz(zarzad,fund.remontowy) rowniez bedzie.wiec takie 50m2 spokojnie bedzie trzeba wydac1500?wiec my, wlasciciele nie musiny sie niczego obawiac?

Mlody polak
Mlody polak
5 lat temu

Wynajmowanie mieszkan powinno byc zakazane bo takie smiecie jak wy zeruja na biednych ludziach co nie stac ich na mieszkanie kredyt itd. Mlodzi ludzie nie maja sie gdzie podziac mieszkaja z rodzicami bo zwykly pachol kupi sobie 3 mieszkania i wynajmuje zadowolony ze pieniadze wplywaja. Zabrac prawo kupna mieszkan i wynajmowania. Zabrac mieszkania ludzia co maja po 2, 3 i dac naprawde potrzebujacym mieszkania w blokach powinny byc panstwowe komunalne socjalne. Jestes bogaty kup sobie ziemie i wybuduj dom a nie zeruj na innych

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI