r e k l a m a
spot_imgspot_img

Kierowcy w Gliwicach robią to nagminnie. Grozi mandat lub odholowanie

Odholowaniem pojazdu, blokadą na koło lub mandatem może zakończyć się parkowanie na przejściu dla pieszych lub miejscu dla niepełnosprawnych.

Na gliwickiej Starówce wyremontowano już większość ulic. Nie pomyślano jednak o bezpieczeństwie pieszych. Przejścia przez jezdnię oznakowane są fatalnie. Nie ma tradycyjnej „zebry”, a wyłącznie znaki pionowe. Kierowcy często ich nie zauważają, a może nie chcą zauważać, i parkują bezpośrednio na przejściu.

Piesi nie mają wyboru i muszą przechodzić przez jednię w niedozwolonych miejscach. Narażając się na niebezpieczeństwo.

Źle oznakowane przejścia to niejedyny problem. Przykładowo na ulicy Górnych Wałów fatalnie oznakowane jest również miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych.

Kierowcy, którzy nie posiadają odpowiedniego zezwolenia często parkują tam i są przekonani, że stoją w miejscu dozwolonym. Dlaczego? Ponieważ jadąc od strony ul. Jana Pawła II znak informujący o tzw. „kopercie” odwrócony jest w innym kierunku. Kto po opuszczeniu samochodu nie sprawdzi jaka tabliczka widnieje pod znakiem „P” może słono zapłacić.

Nie ma dnia żeby straż miejska nie odholowywała z tego miejsca samochodu.

Wydaje się, że właściwe oznakowanie zarówno przejść dla pieszych, jak i miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych przyniesie wiele korzyści. Poprawi się bezpieczeństwo pieszych, niepełnosprawni będą mieli gdzie zaparkować, a kierowcy nie będą tracili sporych pieniędzy na mandaty. Straci tylko budżet miasta, do którego nie będą wpływały środki z mandatów oraz firmy zajmujące się holowaniem samochodów.

Co o tym myślicie? Czy na nowej kostce brukowej powinny pojawić się pasy i koperty? A może w czasie budowy można było ciemniejszą kostką oznakować te miejsca?

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kierowca traktora
kierowca traktora
9 lat temu

W ZDM zadowoleni i w PRUIM zadowoleni a wy sie czepiacie 😀

kierowca
kierowca
9 lat temu

Pisanie, że miejsce dla niepełnosprawnych jest źle oznakowane to trochę przesada – oznakowane jest prawidłowo (ulica jest dwukierunkowa i nigdzie w przepisach nie ma obowiązku stawiania znaków po jednej stronie jezdni tak, aby były widoczne dla obu kierunków).
Inną sprawą jest to, że również w przepisach nie ma zakazu ustawiania znaków tak, aby były właśnie widoczne dla obu kierunków – ale to już dobra wola decydujących (zarządcy drogi).

gliwiczanin
gliwiczanin
9 lat temu

Ustawa Prawo o ruchu drogowym [Dz.U. z 2015 r., poz. 211] Art 2. pkt 11) przejście dla pieszych – powierzchnię jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi; Rozporządzenie (…) w sprawie znaków i sygnałów drogowych [Dz.U. z 2013 r., poz. 1325] § 47.[Znaki dotyczące przejścia dla pieszych] 1. Znak D-6 „przejście dla pieszych” oznacza miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych w poprzek drogi. § 88.[Znaki dotyczące pieszych i rowerzystów] 1. Znak P-10 „przejście dla pieszych” oznacza miejsce przejścia dla pieszych. Wracając do Ustawy: Art. 49. [Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu] 1. Zabrania się… Czytaj więcej »

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Specjalnie to miejsce dla niepełnosprawnych tak oznakowali żeby codziennie odholować auto i kasa sie zgadza zarowno u laweciarza jak i u strażnika ktory lawete wzywa

gliwiczanin
gliwiczanin
9 lat temu

bardzo dobrze że tak służby robią, powinni jeszcze odholowywać tych mistrzów co nie wiedzą ile miejsca należy zostawić pieszym na chodnikach / szczególnie przy hali na Zygmunta Starego /

Jacek_P
Jacek_P
9 lat temu

A jest jedno przejście na wyremontowanych uliczkach dobrze wg mnie zrobione: Na Zwycięstwa przy Bednarskiej. Jest ono podniesione o kila centymetrów w stosunku do ulicy i mimo, że nie ma białych pasów, to jest widoczne a na wielu kierowcach wymusza zmniejszenie prędkości. I tak powinni zrobić na wszystkich uliczkach.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI