r e k l a m a


Kogo brakuje na gliwickim rynku pracy? Oto lista

Jaki zawód wybrać, by znaleźć pracę w Gliwicach? Powiatowy Urząd Pracy opublikował „Barometr zawodów 2017”.

„Barometr zawodów” to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.

Zawody zrównoważone to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się).

Zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce. Badanie przeprowadzone w III i IV kwartale 2016 roku jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2017 roku na terenie naszego miasta oraz powiatu.

W Gliwicach najbardziej poszukiwani są m.in. architekci i urbaniści, Architekci krajobrazu, betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cukiernicy, fryzjerzy, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharze, lekarze, nauczyciele przedmiotów zawodowych i spawacze. Pełna lista jest bardzo długa.

Ciężko ze znalezieniem pracy będą mieli natomiast: ekonomiści, górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, inżynierowie inżynierii środowiska, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, pracownicy ochrony fizycznej, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych.

Pełną listę (pdf) można znaleźć tutaj.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Borowicz
7 lat temu

Fachowców 🙂

Bartłomiej Kowalski

Michał Chojnowski

Tomasz Fisk
7 lat temu

Poszukuja jeleni na 3 zmiany za 1500 netto

Marek Wolski
7 lat temu

Widzę ze stolarzy jest w bród wiec poproszę o listę 🙂

greg.gliwice
greg.gliwice
7 lat temu

„kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych”
Lejce mam, mogę w każdej chwili iść do takiej pracy, no i co z tego, jeśli słyszę że kierowca PKM zarabia 2600 na rękę, użerając się z całym tym bydłem jeżdzącym autobusami? Nie dzięki, wolę pracować za 2100…
A samochód ciężarowy, ciągnik…
w systemie 6/2 jak najczęściej oferują firmy z Gliwic (czyli 6tygodni w kabinie,ewentualnie na jakiś obszczanych parkingach, póżniej 2tygodnie w domu), nie dzieki…

doktor
doktor
7 lat temu

może jeszcze listę wynagrodzeń jakie proponują pracodawcy w tych zawodach deficytowych gów…o płacą to i chętnych brak

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI