r e k l a m a


Kolejna ulica w Gliwicach z nowoczesnym oświetleniem

Nowoczesne oświetlenie pojawi się wkrótce przy dwóch głównych ulicach Gliwic. Miasto rozpoczęło inwestycje przy ul. Dworcowej i Tarnogórskiej.

Prowadzona na szeroką skalę wymiana oświetlenia trwa w naszym mieście już od kilku lat. Konsekwentnie stare lampy oprawy sodowe wymieniane są na ekologiczne i ekonomiczne diody LED. Zgodnie z przyjętym planem kompleksowego oświetlenia miasta, emitowane przez nie światło różni się kolorem – w centrum jest cieplejsze, na wzdłuż głównych traktów jasne i chłodniejsze.

Teraz przyszła pora na wymianę oświetlenia przy ul. Dworcowej i Tarnogórskiej.

Do końca sierpnia na ul. Dworcowej stare wyeksploatowane lampy zostaną zastąpione 65 oprawami z diodami LED, emitującymi światło o ciepłej barwie, podobnie jak na ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Koszt inwestycji to ok. 465 tys. zł.

Na ul. Tarnogórskiej do końca listopada zostaną zainstalowane 183 oprawy z diodami LED. Zgodnie z koncepcją Masterplanu, w który wpisuje się projekt „Eko-Światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego”, w tej części miasta emitowane światło będzie jasne i chłodne. Im bliżej peryferii i granic miasta, będzie ono coraz bardziej neutralne. Koszt inwestycji to prawie 3,2 mln zł.

– To kolejny etap ważnego dla Gliwic projektu. Istotna jest tu nie tylko kwestia wizerunkowa i estetyczna miasta, ale przede wszystkim ekologiczna i ekonomiczna – ekoświatło wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – podkreśla Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W najbliższym czasie nowe oświetlenie zostanie zamontowane również na ul. Rybnickiej.

Szacowany całkowity koszt projektu „Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego” wynosi ponad 14 mln zł, z czego ponad 10 mln zł zostało wydane z budżetu miejskiego, a ponad 4 mln zł to dofinansowanie UE, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 (RPO WSL).

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Widać widać różnice ! Czas najwyższy odejść od lamp sodowych

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI