r e k l a m a


Kolejne, duże zbiorniki retencyjne powstaną w Gliwicach. Tym razem w Bojkowie

Władze Gliwic chcą zbudować kolejne zbiorniki retencyjne. Już wiadomo, ile urzędnicy chcą przeznaczyć pieniędzy na wykonanie dokumentacji projektowej dla odwodnienia terenów położonych w dzielnicy Bojków.

Jakiś czas temu ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla odwodnienia terenów położonych w dzielnicy Bojków przy uwzględnieniu istniejącego systemu odwodnienia wraz z budową zbiornika/zbiorników retencyjnych po zachodniej stronie ul. Rybnickiej.

W przetargu swoje oferty złożyły 4 firmy. Różnica w zaproponowanych cenach była ogromna. Spółka Hydrosan z Gliwic zaproponowała kwotę 949 tys. zł, natomiast najdroższa okazała się oferta firmy z Wrocławia, bo opiewała na kwotę 6,3 mln zł. Pozostali oferenci zamknęli się w granicach 1 – 1,2 mln zł.

Co ciekawe, kwota, jaką miasto zamierza przeznaczyć na finansowanie zamówienia wynosi 980 tys. zł.

O jakie tereny chodzi?

Teren w dzielnicy Bojków posiada szczątkowy system odwodnienia składający się z kanalizacji deszczowej, rowów i zbiorników ze spływem wód w kierunku ulicy Rybnickiej, a następnie w kierunku potoku Żernickiego. Teren o powierzchni ok. 440 ha podzielony jest ulicą Rybnicką oraz linią kolejki wąskotorowej. W przepustach pod ulicą Rybnicką przebiegają rowy odwadniające teren. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego podstawowe przeznaczenie terenu to obiekty produkcyjne, magazyny, bazy oraz usługi. W chwili obecnej teren w przeważającej części jest niezagospodarowany i stanowi w znacznym stopniu nieużytki i grunty orne. Zagospodarowanie terenu będzie wymagało przekształcenia terenów dotychczas niezagospodarowanych oraz zmianę charakteru powierzchni tych terenów. Zmiany te wpłyną w sposób zasadniczy na stosunki wodne na tym terenie oraz na wielkości spływu z obszarów inwestycyjnych. Zakres inwestycji budowy odwodnienia przedstawiono poglądowo w nawiązaniu do zlewni elementarnej.
W zakresie inwestycji znajdują się ulice: Łąkowa, Chmielna, Gronowa, Brata Alberta, Tymiankowa, Koniczynowa, Zielna oraz droga wzdłuż Kolejki Piaskowej, a następnie w przepuście pod autostrada A4 i dalszym odprowadzeniem wód opadowych do istn. zbiornika przy ul. Bojkowskiej przy Cetrum Dystrybucji Tesco.

Celem dokumentacji projektowej jest realizacja zadania którym jest odwodnienie zlewni ograniczonej ulicami: autostradą A4, ulicą Bojkowską, ulicą Warzywną, Tymiankową, ulicą Brata Alberta, ulicą Knurowską, ulicą Koniczynową, ulicą Zielną oraz południowo-wschodnią granicą Gliwic. Układ zlewni oraz jej powierzchnia zostały pokazane na załączonej mapie przy czym są one przyjęte orientacyjnie. Projektant w ramach realizacji projektu sam winien ocenić ich zasięg z wykorzystaniem informacji wskazanych w OPZ oraz dostępnej wiedzy technicznej. Dla wydzielonego kolorem czerwonym obszaru inwestycji należy wykonać projekt odwodnienia terenu obrębu Bojków i Bojków Wschód z wykorzystaniem retencji wód. W obliczeniach należy uwzględnić zlewnię ciążąca w kierunku ul. Rybnickiej w stronę potoku Rybnickiego.
Zbiornik retencyjny Gliwice Bojków Rybnicka

Gdzie powstanie zbiornik lub zbiorniki?

Budowa zbiornika lub zbiorników retencyjnych będzie prowadzona na działkach położonych po zachodniej stronie ulicy Rybnickiej – tyle dowiadujemy się z informacji zawartych w dokumentacji przetargowej.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
2 lat temu

a nie miałobyć przy ul. Rolników przy A1 od strony mikro tunelu dla wody/przejścia dla Żab?

Jan
Jan
2 lat temu

Teraz biorą się za działki?

Szczery
Szczery
2 lat temu
Reply to  Jan

analfabeta….

saaer
saaer
1 rok temu

Gliwice nakazują łapania deszczówki i budowy zbiorników przy nowych domach. A sami tworzą gigantyczne suche zbiorniki gdzie tu logika i myślenie. W innych miastach zatrzymują wodę w takich zbiornikach i wykorzystują w czasie susz .

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI