r e k l a m a

spot_imgspot_img

Kolejne potrącenie w Gliwicach. Policja wkracza do akcji

„Musimy zrobić wszystko, aby zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem pieszych – my, kierowcy i my, piesi” – informuje policja. Jutro, 23 lutego, policjanci gliwickiej drogówki będą prowadzić działania Bezpieczny Pieszy. Uczestnicy ruchu drogowego, łamiący przepisy w rejonie tzw. pasów, nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

Wczoraj na oznakowanym przejściu potrącono staruszkę. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy.

W poniedziałek przed godziną 7.00 na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. Kochanowskiego w Gliwicach potrącona została 81-letnia kobieta. Gliwiczanka trafiła do szpitala.
Do zdarzenia doszło, jak to najczęściej bywa, w czasie porannego szczytu komunikacyjnego, kiedy to warunki oświetleniowe nie są komfortowe dla ludzkiego oka (świt). Dodatkowo padał deszcz. Zawsze, ale szczególnie w takich warunkach, kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, a zwalnianie w rejonie przejść musi być dla nich rutyną.

W tym konkretnym przypadku 30-latek kierujący toyotą nie zauważył kobiety.

Obrażenia, jakich doznała pokrzywdzona, będą podstawą do właściwej kwalifikacji czynu kierowcy.

Przypomnijmy – w sprawach dotyczących zdarzeń komunikacyjnych to rodzaj obrażeń decyduje, czy zdarzenie kwalifikowane jest jako przestępstwo czy wykroczenie. Jeśli biegły lekarz stwierdza, że osoba pokrzywdzona doznała obrażeń powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni, wówczas wszczynane jest postępowanie karne, a w innym przypadku sprawę traktuje się jako wykroczenie. W tym drugim policjant może zakończyć interwencję w postępowaniu mandatowym lub skierować do sądu wniosek o ukaranie obwinionego.

Jeszcze raz przypominamy, że według nowego taryfikatora mandatów, za wykroczenie – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – kierowcy zapłacą aż 1,5 tys. zł.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
• zachować szczególną ostrożność,
• zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa osobie znajdującej się na przejściu lub na nie wchodzącej.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Ta Gliwiczanie, to moja ciocia. Zmarła dzisiaj w nocy ;(

Covid
Covid
2 lat temu
Reply to  Małgorzata

Przykro:-(

Można jedynie postulować aby przejścia w Polsce były NORMALNE a są jak widzimy, niebezpieczne.

Wina kierowcy swoją drogą, jeśli poczuwa się do odpowiedzialności to nie będzie miał w życiu lekko:-(

Dobrze że miała przeżyte te 80 lat a nie tylko 20-30itp.

Niestety włodarze/decydenci nie pomagają a widzą co robią lecz mają swój interes zadbany, innych mają wiadomo gdzie:-/

Szkoda tej Pani i tego Kierującego, trauma na całe życie jeśli jest normalny.

Alina
Alina
2 lat temu
Reply to  Małgorzata

Bardzo mi przykro.

Covid
Covid
2 lat temu

Przejścia dla pieszych/rowerowe w Polsce są ZŁE!

Dobrych jest promil, może to jest kluczowym powodem zdarzeń/wypadków?

Choć MOŻNA ŚMIAŁO twierdzić że winni są KIEROWCY i piesi XD

Alicja
Alicja
2 lat temu

Kierowca ma oczywiście niekwestionowany obowiązek zatrzymania się przed przejściem. Natomiast moje pytanie, jako kierowcy, brzmi: kto do cholery ma obowiązek zapewnienia widocznością przejść dla pieszych i dlaczego ten ktoś się z tego obowiązku nie wywiązuje. W Gliwicach to absolutna tragedia. Wczoraj jechałam z centrum na Zygmuntowską ok. 6.40, poza głównymi ulicami/skrzyżowaniami przejścia w ogóle nie są oświetlone, a pasy namalowanego są czymś najwyraźniej zmywalnym, bo już dawno nie są białe tylko ledwo widoczne w kolorze podobnym do asfaltu. To jakiś kłopot pomalować pasy białą farbą fluorescencyjną? Jasne, wyjdzie drożej, ale jeżeli na kogoś nakłada się obowiązek zatrzymania przed czymś, to… Czytaj więcej »

Covid
Covid
2 lat temu
Reply to  Alicja

Nie ma takiego obowiązku!
W Polsce nadal panuje prawo że dopiero wchodząc na pasy ma się pierwszeństwo!

NIESTETY TV pompuje dezinformację i ludzie wchodzą jakby jak barany.

TU nie było pewnie winy starszej Pani a Kierowcy który nie zastosował się do „prawa” w Polsce które jest wrogiem dla obu stron, stwarza TYLKO zagrożenie, wszyscy ludzie za to płacą życiami swymi:-(

w Polsce przejścia i przejazdy dla rowerów to fikcja, TAK są na to raporty wystarczy sprawdzić/przeczytać.

Może 5% przejść jest normalnie usytuowanych i oznaczonych jakotako, pewnie mniej nawet:-/

Alina
Alina
2 lat temu

Przejścia powinny być widoczne w każdych warunkach. Powinny być pomalowane białą farbą fluorescencyjną i dobrze oświetlone. A może po prostu tzw. kocie oczka w poprzek jezdni po obu stronach pasów? Wczoraj rano jechałam ulicą Toszecką, potem przez osiedle Kopernika i Zygmuntowską. Było szaro i padał deszcz. Jedyne widoczne przejścia dla pieszych były w miejscach z sygnalizacją świetlną, lol. Przed niektórymi przejściami są znaki informujące o przejściu dla pieszych, więc można zwolnić w odpowiedzi na znak, ale jest mnóstwo przejść nieoznakowanych, nieoświetlonych, z pasami w kolorze łudząco przypominającym kolor asfaltu, widocznymi praktycznie dopiero jak się na nie wjeżdża. Kto ma obowiązek… Czytaj więcej »

Covid
Covid
2 lat temu
Reply to  Alina

farbą- można Orła wywinąć, taką farbą się maluje w Polsce

ZNAKI? Są one sprzeczne często w Polsce, dublują się oraz jest ich TAK dużo w miejscach w których są zbędne a tam gdzie są potrzebne to ich NI MA:-(

WAŁY MUSZĄ BYĆ TO I SĄ.

Aneta
Aneta
2 lat temu

pewnie jeździ szybko ale bezpiecznie

Covid
Covid
2 lat temu
Reply to  Aneta

pewnie tak było ale u nas np. mandaty są dla biedoty i średniaków, nie mylić z klasą średnia bo jej w Polsce nie ma…promil może jest.

Bogaty na mandaty macha i parska śmiechem 😀

Ira
Ira
2 lat temu

Piesi też powinni bardziej uważać, szczególnie kiedy jest ciemno. Często się zdarza, że stoją w miejscu gdzie są niewidoczni dla kierowców, w ciemnych ubraniach bez odblasków. Są jeszcze w Gliwicach przejścia źle oświetlone nawet w centrum miasta.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI