r e k l a m a
spot_imgspot_img

Komplety Historyczne: Polska Andegawenów

Śmierć Kazimierza Wielkiego i wygaśnięcie głównej linii Piastów w 1370 roku oraz przejęcie władzy przez Ludwika Węgierskiego, monarchę z obcej dynastii Andegawenów, doprowadziły do wykrystalizowania się koncepcji Korony Królestwa Polskiego.

Był to zupełnie nowy sposób postrzegania państwa i władcy. Państwo stało się instytucją niezależną od władcy, niebędącą już jego własnością. O unii polsko-węgierskiej za panowania Ludwika Węgierskiego, o najdłuższym w historii Polski okresie bezkrólewia, wreszcie o okolicznościach koronacji małoletniej Jadwigi Andegaweńskiej na „króla Polski” opowie – podczas grudniowych Kompletów Historycznych – profesor Stanisław Sroka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zgodnie z ideą Korony Królestwa Polskiego władca nie miał prawa uszczuplania terytorium państwa (np. poprzez zapis testamentowy), nie był też już jedynym i nadrzędnym źródłem prawa, a sam podlegał prawom królestwa. Koncepcja przyjęta za panowania Andegawenów oznaczała przejście z typowo średniowiecznej monarchii patrymonialnej w rozwiniętą monarchię stanową i stała się ideologią państwową obowiązującą w Polsce aż do rozbiorów w XVIII wieku.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach
20 grudnia 2014, Willa Caro, godz. 16:00
Komplety Historyczne: Polska Andegawenów
Wykład: prof. dr hab. Stanisław Sroka – Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI