spot_img

Laserowe cięcie stali – sprawdź najpopularniejsza metoda obróbki materiałów i ich koszt

spot_img
spot_img

Laserowe cięcie stali to obecnie najbardziej efektywna technika obróbki tego materiału. Poniżej przedstawimy, czym jeszcze cięcie laserowe różni się od innych technik obróbki metali.

Najczęściej stosowane techniki cięcia stali.

Obecnie najczęściej stosowane techniki cięcia stali to:

  • Cięcie laserowe,
  • Cięcie plazmowe,
  • Cięcie wodą.

Wśród wyżej wymienionych największą popularnością cieszy się cięcie laserowe. Jest to wszechstronna metoda znajdująca zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Technika ta pozwala na uzyskanie elementów o różnych kształtach odznaczających się bardzo dużą powtarzalnością i wysoką jakością uzyskanych elementów, które są pozbawione nierównych, poszarpanych krawędzi. Cięcie laserem charakteryzuje minimalny obszar oddziaływania na obrabianym materiale, co ogranicza straty materiału. Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest także szybkość, z jaką możliwe jest zrealizowanie zleceń. Wadą techniki pozostaje maksymalna grubość obrabianej stali, która może wynieść do 3 cm.

Cięcie z użyciem plazmy pod względem popularności niemalże dorównuje metodzie laserowej. Technika ta jest wykorzystywana do cięcia różnych rodzajów stali. Przy cięciu laserowym cienkich płatów stali ryzyko powstania odkształceń cieplnych pozostaje minimalne. Grubość szczeliny cięcia jest bardzo mała, a jakość uzyskanych powierzchni dobra. Za pomocą plazmy można ciąć stal o grubości do kilkunastu centymetrów. Wadą techniki jest mała dokładność w porównaniu do cięcia laserowego i kłopoty z uzyskaniem prostopadłych krawędzi.

Technika cięcia stali wodą jest najmniej popularna. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność wycinania na zimno, ponieważ metoda ta w żadnym stopniu nie wpływa na właściwości obrabianego materiału. Technika pozwala na cięcie stali o grubości do kilkunastu cm oraz na uzyskanie równych cięć.

Koszty cięcia stali poszczególnymi metodami

Koszt cięcia stali zależy od jej grubości i gatunku oraz zastosowanej techniki. Laserowe cięcie stali czarnej to koszt od 1,20 zł do 4 zł za metr bieżący cięcia. Cięcie laserem – JTStalSerwis pozwala na obróbkę stali czarnej do 3 cm grubości. Stal nierdzewna jest droższa w obróbce i kosztuje od 2,5 do 7 zł mb.

Koszt cięcia plazmowego jest zbliżony do kosztów cięcia laserem stali o tej samej grubości. Cięcie wodne ogranicza wysoki koszt obróbki wynoszący od kilkunastu do kilkudziesięciu zł za mb stali o grubości 10 mm, dlatego stosowane jest wszędzie tam, gdzie nie można ciąć materiałów w inny sposób.

Materiał partnera

spot_img
spot_imgspot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KORONAWIRUS