spot_imgspot_img


Likwidacja centrum pieczy zastępczej w Gliwicach. Ma być połączone z OPS

Władze Gliwic planują zlikwidować „Centrum pieczy zastępczej i wspierana rodziny”. O instytucji było ostatnio głośno w związku z listem, który do mediów wysłali pracownicy placówki. Tematem zainteresował się wyłącznie portal infogliwice.pl.

Po naszym artykule oraz wielu prośbach od pracowników i rodzin zastępczych, w listopadzie odbyło się specjalne posiedzenie komisji zdrowia i polityki społecznej, podczas którego omawiane były sprawy CPZiWR.

W międzyczasie zwolniono dyrektora Juliana Jasińskiego – wynika z informacji w BIP. Obecnie obowiązki dyrektora pełni Ewa Pruska.

Okazuje się, że władze Gliwic planują zlikwidować placówkę. Jest już gotowy projekt uchwały Rady Miasta w tej sprawie. Zarządzenie prezydenta zostało opublikowane 8 grudnia i podpisała się pod nim Ewa Weber. Jednak dzisiaj opublikowano kolejne zarządzenie prezydenta, w którym z kolei zastępca Mariusz Śpiewok informuje nie o likwidacji, a o połączeniu CPZiWR z Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Wcześniej informowano, że nadzór nad procedurą będzie sprawowała Weber, obecnie wskazany jest Śpiewok. Być może to kolejny efekt tarć we władzach Gliwic, o których napisaliśmy wczoraj. Przypomnijmy jedynie, że Adam Neumann odebrał Ewie Weber nadzór nad miejskimi spółkami i przekazał go Śpiewokowi.

Centrum ma przestać istnieć 28 lutego 2023 r. Według poprawki do zarządzenia, od 1 marca 2023 r. będzie połączone z OPS.

Uzasadnienie likwidacji (lub połączenia) podane w uchwale jest dosyć lakoniczne. Ewa Weber napisała jedynie (w poprawce do zarządzenia pod uzasadnieniem podpisany jest Mariusz Śpiewok): „Do wyłącznej właściwości rady powiatu należy tworzenie, przekształcanie i likwidacja jednostek organizacyjnych oraz wyposażanie ich w majątek. Zgodnie z podjętą decyzją o likwidacji Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach, uzasadnione jest podjęcie niniejszej uchwały”.

Zanim jednak uchwała zostanie podjęta, to zaopiniować projekt ma m.in. Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Jednak, jak w podkreślono w zarządzeniu, konsultacje mają charakter opiniodawczy i nie są wiążące dla prezydenta Gliwic”.

Centrum pieczy zastępczej i wspierania rodziny jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej, realizującą zadania Miasta Gliwice w zakresie:
– organizowania i zapewnienia dzieciom pieczy zastępczej,
– organizowania i prowadzenia pracy z rodziną,
– prowadzenia mieszkań chronionych dla pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej,
– zapewnienia Domom Dziecka nr 1, 2 i 3 w Gliwicach wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ryl
Ryl
3 miesięcy temu

W przypadku likwidacji, pracownicy na etacie powinni dostać odprawy, ekwiwalent za urlop i ekwiwalent za okres wypowiedzenia. Dodatkowo na nowo proces rekrutacji pod skrzydła OPS-u, a troszkę tych osób jest. Zamieszanie wiele mówi o planach Władz miasta, wychodzi że są pisane na kolanie.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI