r e k l a m a

spot_imgspot_img

Likwidacja Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach. Kurator oświaty zaopiniował ją negatywnie

Śląski Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował zamiar likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach. Prezydent Gliwic, który – wraz ze swoją zastępczynią Ewą Weber – dąży do likwidacji tej placówki – złożył zażalenie do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Przypomnijmy, że jako pierwsi ujawniliśmy plany władz Gliwic dotyczące likwidacji MDK oraz powołania nowej instytucji kulturalnej. Prezydent Gliwic Adam Neumann oraz jego zastępczyni Ewa Weber przez wiele miesięcy pracowali nad tym w tajemnicy, w zaufanym gronie. Nic nie wiedziała nawet większość radnych.

Pracownicy MDK nie kryli swojego zaskoczenia i oburzenia planami władz miasta. Instytucja, w której pracowali zostanie zlikwidowana. Właściwie, to jak przyznała wiceprezydent, miała być zlikwidowana już od tego roku, ale przeszkodziła pandemia…

W Gliwicach, 1 grudnia, ma powstać nowa instytucja kultury. Założenia są ambitne. Póki co, CK Victoria nie ma nawet dyrektora.

„Centrum Kultury Victoria ma zapewniać możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu m.in. podczas różnorodnych zajęć i warsztatów adresowanych do różnych grup wiekowych. W związku z tym nowa instytucja ma przejąć zadania realizowane obecnie przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, związane z ofertą skierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej” – zapewnia urząd miejski.

Pracownicy i osoby związane z kulturą w Gliwicach nie mają jednak wątpliwości, że oferty dla młodzieży w takiej formie i z takim rozmachem, jak w MDK, nie będzie.

Po burzliwej dyskusji, władzom Gliwic udało się „uzbierać” większość wśród radnych, którzy podjęli w maju uchwałę intencyjną w tej sprawie likwidacji MDK, ale została ona w sierpniu negatywnie zaopiniowana przez Śląskiego Kuratora Oświaty.

„Co teraz? Na postanowienia administracyjne w tego typu sprawach, miastu przysługuje możliwość złożenia zażalenia do Ministra Edukacji i Nauki. Z takiej możliwości Gliwice skorzystały, bo nie zgadzają się z uwagami kuratora. Prezydent wystąpił o zmianę postanowienia i pozytywne zaopiniowanie zamiaru likwidacji MDK-u. Zakwestionował również przedstawioną w uzasadnieniu do postanowienia błędną interpretację przepisów ustawy prawo oświatowe, zarzucił naruszenie przez kuratora postępowania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego w trakcie prowadzenia sprawy” – informuje UM Gliwice.

– Utrzymanie negatywnego stanowiska oznaczałoby pewne utrudnienia organizacyjne i pozostawienie – poza dużą instytucją kultury koordynującą m.in. szerokie działania edukacyjne – małej placówki z oddzielną dyrekcją i całą niezbędną strukturą administracyjną. Natomiast pozytywne rozpatrzenie gliwickiego zażalenia pozwoli na lepsze koordynowanie działań w sferze edukacyjno-kulturalnej i tworzenie atrakcyjniejszej oferty dla mieszkańców – mówi dla urzędowej strony Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji.

Władze Gliwic są jednak pewne swego i twierdzą, że Centrum Kultury Victoria powstanie w zakładanym terminie.
fot. MDK Gliwice

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Parostatek
Parostatek
2 lat temu

Neumann wziął sobie do pomocy babę z Zabrza więc czego od niej oczekujecie? Że ona rozwinie kulturę w Gliwicach? Wdraża standardy z Zabrza więc kultury nie będzie

Jan
Jan
2 lat temu

Ciekawe, jakie powiązania będą łączyć władze Gliwic z nowymi funkcyjnymi CK Victoria? A siedzibą będą ruiny teatru VICTORIA?

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI