r e k l a m a


M z rynku wtórnego w Gliwicach – za ile?

spot_img
r e k l a m a

W porównaniu z zeszłym rokiem ceny ofertowe używanych mieszkań w największych polskich miastach nieco spadły.

W Gliwicach średnia kwota, jaką trzeba przeznaczyć na M z drugiej ręki wynosi obecnie 233,000 zł. W Polsce sprzedawcy nadal mają problemy ze znajdywaniem nabywców na nieruchomości. Aktualna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza wciąż bowiem nie sprzyja zawieraniu licznych transakcji. Jeśli komuś zależy na sprzedaży posiadanego mieszkania czy domu w krótkim czasie, zazwyczaj musi się liczyć z koniecznością obniżenia początkowo proponowanej ceny, co może cieszyć potencjalnych nabywców, choć trzeba przyznać, że nieproporcjonalnie niskie zarobki przeciętnego obywatela w stosunku do wysokich cen na rynku nieruchomości nie zachęcają do dużych inwestycji.

Według jednego z raportów zamieszczonych na portalu Domy.pl stawki ofertowe są teraz średnio o 3,4% niższe niż rok temu. W przytoczonym raporcie wzięto pod uwagę 18 największych miast polskich, przy czym najmniejsze spadki cen zaobserwowano w Łodzi (tylko 0,9%), a największe na Śląsku, a dokładnie w Katowicach (6,1%).

Jak kształtują się ceny na gliwickim wtórnym rynku mieszkaniowym?

Możliwe jest tu nabycie kawalerki za około 80,000-90,000 zł, choć na tych kosztach zazwyczaj się nie skończy, gdyż lokale z tego przedziału cenowego często wymagają remontu, a przynajmniej odświeżenia. Średnia cena ofertowa kawalerki wynosi 118,000 zł, a najdroższe mieszkania jednopokojowe kosztują mniej więcej 180,000-200,000 zł. Za taką sumę pieniędzy można kupić na ogół kilkuletnie lokum w dobrym standardzie.

Kupno kawalerki rzadko można uznać za inwestycję przyszłościową, zwłaszcza w przypadku młodych par spodziewających się dziecka.

Jednak aby pozwolić sobie na zamieszkanie w już własnym gliwickim M3, czyli lokalu dwupokojowym, potrzebujemy średnio 179,000 zł.

Jeśli nasze oszczędności nie są tak duże, warto zastanowić się nad ofertami najtańszych i najskromniejszych mieszkań. Za około 110,000-130,000 zł można nabyć nieduże lokum dwupokojowe utrzymane w dobrym stanie (choć nieruchomości nadające się do remontu też się oczywiście zdarzają). Za znajdujące się w centrum miasta luksusowe mieszkania dwupokojowe właściciele życzą sobie w przybliżeniu 350,000-380,000 zł. Z kolei średnia cena ofertowa M4 w Gliwicach wynosi 243,000 zł, przy rozpiętości cenowej od około 120,000 zł do mniej więcej 450,000 zł.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI