Metale nieżelazne to potoczna nazwa dla tzw. metali kolorowych, a ich główną cechą jest to, że nie posiadają one w swoim składzie żelaza. Każdy z metali charakteryzuje się innymi właściwościami fizycznymi, chemicznymi, mechanicznymi i technologicznymi, dzięki czemu znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Zasadniczo metale nieżelazne można podzielić na trzy grupy: metale lekkie (np. aluminium, tytan), metale ciężkie (np. cynk) oraz inne metale, które nie są wykorzystywane w przemyśle lub ich zastosowanie jest niewielkie.
Zastosowanie metali kolorowych
Niewiele osób wie, że metale nieżelazne można odzyskiwać i poddawać recyklingowi. Surowce te są szczególnie cenne w obecnej gospodarce, ponieważ wykorzystuje się je do wytwarzania szerokiej gamy produktów, w tym baterii do telefonów komórkowych i laptopów.
Miedź jest często postrzegana jako idealny metal do przewodzenia energii elektrycznej i ciepła w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak tworzywa sztuczne.
Aluminium, w przeciwieństwie do żelaza, jest bardzo odporne na korozję. Dzięki tej właściwości ma wiele zastosowań w przemyśle i budownictwie.
Brąz jest nie tylko trwały, ale również odporny na korozję i wysokie temperatury. Jest to idealny materiał do produkcji części maszyn i wszelkiego rodzaju przedmiotów odlewniczych i artystycznych.
Ołów jest stosowany w takich produktach jak blacha, akumulatory, kable i płyty akumulatorowe.
Złoto to również metal kolorowy, znany przede wszystkim z branży jubilerskiej. Wykorzystywane jest jednak także w elektronice, medycynie, a nawet przemyśle spożywczym.
Metale kolorowe możesz kupić np. na https://euro-spec.pl/metale-kolorowe/.
Recykling metali kolorowych
Metale kolorowe są powszechnie recyklingowane. Specjalistyczne urządzenia potrafią odzyskać je z przedmiotów takich jak stare puszki, kable, nakrętki, chłodnice, grzałki, zasilacze czy silniki. Rozbity samochód trafia na złomowisko, a tam rozbiera się go na części. Elementy, które nadają się do użytku, ponownie trafiają na rynek, a pozostałe są pozyskiwane i w czystej formie trafiają do różnego rodzaju wytwórców.
Zastosowanie stali
Stal jest ciągliwym i podatnym na obróbkę cieplną stopem żelaza i węgla o zawartości nieprzekraczającej 2,11%.
Według Polskiej Normy PN-EN 10020:2003 stal można zdefiniować jako materiał zawierający (masowo) więcej żelaza niż jakiegokolwiek innego pierwiastka, o zawartości węgla w zasadzie mniejszej niż 2% i zawierający inne pierwiastki.
Stal można spotkać w:
- samochodach, a konkretnie w karoserii,
- pokryciach dachowych,
- puszkach do konserw,
- statkach i platformach morskich,
- infrastrukturze kolejowej i sieciowe,
- instalacjach elektrycznych.
Hurtownia stali to miejsce, gdzie znajdziesz surowiec, który dostępny jest w różnego rodzaju kształtach, formatach i rozmiarach. Dzięki temu łatwo dopasujesz konkretne rozwiązania do aktualnie realizowanego zadania.
Świat potrzebuje metali szlachetnych i stali
Nowoczesna architektura budowlana nierozerwalnie wiąże się ze stalą. Materiał ten wykorzystywany jest do budowy budynków użyteczności publicznej oraz konstrukcji infrastrukturalnych — w tym mostów, kładek, hal. Nowoczesne obiekty, w których zastosowano szkielety stalowe, mają zazwyczaj charakterystyczny pod względem estetycznym i architektonicznym styl. Z kolei metale szlachetne trafiają do elektroniki, bez której codzienne funkcjonowanie byłoby bardzo utrudnione. Cały, współczesny świat nie może się obejść bez metali.
Materiał partnera