spot_img

Miasto Gliwice dofinansowuje wymianę nieekologicznych pieców

Miasto Gliwice od lat angażuje się w walkę ze smogiem. Dofinansowuje zmianę systemów ogrzewania na proekologiczne.

Rocznie do Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach wpływa 250–300 wniosków o dofinansowanie. Miasto dofinansowuje do 50% kosztów kwalifikowanych takiej wymiany. Od stycznia 2017 roku maksymalny poziom dofinansowania został podniesiony z 2000 zł do 4000 zł (dla osób fizycznych).

Do tej pory dofinansowano taką wymianę dla ponad 5 tysięcy gospodarstw domowych.

Miasto przyznaje dotacje również dla wspólnot mieszkaniowych oraz osób prawnych niedziałających w celu osiągnięcia zysku.

Zobacz wideo GliwiceTV

Warto przypomnieć, że od 1 września weszła w życie tzw. uchwała antysmogowa, którą podjął Sejmik Województwa Śląskiego. Zapisy uchwały, która obowiązuje na obszarze całego województwa przez cały rok dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.
Głównym celem uchwały ma być poprawa jakości powietrza w regionie, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców.

Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.

Uchwała wprowadza istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu.
Harmonogram wymiany pieców i kotłów użytkowanych przed 1 września został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania.
W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

  1. To chyba jedyne miasto na śląsku które w ogole daje jakąś kasę. Znajomy z Bytomia pytal to tam nie mają już środków, w Zabrzu w ogole nie dają, a takie miasteczka jak Pyskowice czy Toszek to chyba nawet o tym nie myślą

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

reklamaspot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI