r e k l a m a


Miasto Gliwice dofinansuje wymianę starego pieca

Nadchodzą zimniejsze dni, a to oznacza, że wkrótce w pełni rozpocznie się sezon grzewczy, a wraz z nim palenie w piecach.

Warto pamiętać, że dzięki miejskim dotacjom można uzyskać częściowy zwrot kosztów poniesionych na modernizację systemu ogrzewania. Dofinansowanie może wynieść nawet 8000 zł.

Gliwice od lat wspierają mieszkańców, dofinansowując wymianę przestarzałych pieców na nowoczesne i ekologiczne systemy.

Od 1997 r. na dotacje przeznaczono z budżetu miasta ponad 10 mln zł, z czego 8,3 mln zł na zmianę systemu ogrzewania, a 2,5 mln zł na instalacje odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła.

Tylko w tym roku rozpatrzono już ok. 400 wniosków na wymianę ogrzewania na kwotę ok. 2,7 mln zł i 24 związanych z instalacją OZE o wartości ok. 135 tys zł.

Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową właściciele przestarzałych kotłów są zobowiązani do ich wymiany. Jeśli kocioł/piec ma ponad 10 lat od daty produkcji lub nie posiada tabliczki znamionowej, musi zostać wymieniony do końca 2021 r. Urządzenia eksploatowane od 5 do 10 lat można użytkować najdalej do końca 2023 r., a krócej niż 5 lat – do końca 2025 r. Nieco dłużej, bo do końca 2027 r. można użytkować kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Choć zakończył się pilotażowy program PONE, mieszkańcy Gliwic nadal mogą starać się o dotacje na zmianę ogrzewania. Aby otrzymać dofinansowanie z miejskiego budżetu należy wymienić stary piec lub kocioł węglowy i zastosować ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne, lub przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej albo zainstalować kocioł na paliwo stałe z automatycznym załadunkiem paliwa, bez dodatkowego rusztu i bez możliwości jego montażu, spełniające wymagania klasy 5 w zakresie emisji i sprawności cieplnej wg normy PN-EN 303-5:2012. Wysokość dotacji jest uzależniona od zakresu wykonanych prac i może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych, do 4000 zł. Jeżeli w czasie ostatnich 4 lat została wykonana termomodernizacja budynku, dofinansowanie może wynieść do 8000 zł.

Z pomocy miasta mogą skorzystać również te osoby, które instalują ogrzewanie w nowo wybudowanych lokalach. W tym przypadku na zwrot części kosztów można liczyć w przypadku montażu pompy ciepła, bądź kotłów na paliwo biomasowe spełniające wymagania klasy 5 w zakresie emisji i sprawności cieplnej wg normy PN-EN 303-5:2012.

Wnioski o dotację przyjmowane są w Biurze Obsługi Interesantów, na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 w Gliwicach. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej bip.gliwice.eu/strona=50,104,14 oraz w Biurze Obsługi Interesantów (hol Urzędu) – stanowisko Wydziału Środowiska lub pod nr. tel. 32/239-13-02.

MSI

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI