r e k l a m a


Miasto Gliwice i Powiat Gliwicki pomagają i wspierają działania służb

Trwa walka z ogniskiem złotej algi w jeziorze Dzierżno Duże w Taciszowie w gminie Rudziniec. Dotychczas z jeziora wyłowiono 105 ton śniętych ryb. Sprawę nadzoruje sztab kryzysowy Wojewody Śląskiego. Miasto Gliwice oraz Powiat Gliwicki wspierają działania służb i są do dyspozycji wojewody.

– Sytuacja na zbiorniku Dzierżno pozostaje trudna, choć wydaje się, że się stabilizuje. Musimy pamiętać, że mamy do czynienia z niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi i hydrologicznymi. To wszystko sprawia, że sytuacja na tym zbiorniku pozostaje bardzo dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień – stwierdziła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

– Jeżeli dziś miałabym ocenić sytuację, to mamy ją względnie pod kontrolą i faktycznie ta sytuacja ze złotą algą nie rozszerza się na tereny inne, niż sam zbiornik Dzierżno – podkreśliła szefowa resortu.

W akcję oczyszczania zbiorników wodnych z masowo śniętych ryb zaangażowane są różne jednostki i organizacje. Nadzorem i administrowaniem Kanału Gliwickiego czy Kłodnicy zajmuje się państwowa instytucja „Wody Polskie”.

Koordynatorem akcji na Dzierżnie Dużym jest Wojewoda Śląski, który dysponuje odpowiednimi narzędziami i instytucjami.

W pomoc zaangażowana jest PSP Gliwice, która zleca zadania podległym OSP – w ramach centralnego systemu ratownictwa. Dlatego też PSP zaangażowało w akcję OSP Bojków, która dysponuje łodzią. Miasto Gliwice wspiera finansowo działania na terenie Dzierżna Dużego i na Kanale Gliwickim. Gliwickie służby są do dyspozycji i zaangażują się w kolejne działania koordynowane przez Wojewodę. Ze strony miasta Gliwice sprawę nadzoruje Centrum Ratownictwa.

„Dzięki posiadanej przez nas łodzi i wyszkolonych osób do jej obsługi, wczoraj poraz kolejny zostaliśmy zadysponowani przez SKKM w Gliwicach do działań na wodzie, tym razem na kanale gliwickim. Poprzednie działania prowadziliśmy wraz z KM PSP w Gliwicach i innymi OSP na jeziorze Dzierżno Duże. Cały czas pozostajemy w gotowości i w razie takiej potrzeby będziemy prowadzili dalsze działania w obrębie j. Dzierżno duże czy kanału gliwickiego” – informuje gliwicka OSP Bojków.

n
fot. OSP Bojków

Na miejscu działają m.in. pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Państwowa Straż Rybacka, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej, Polski Związek Wędkarski. Każdego dnia na miejscu pracuje też duża liczba społeczników i wolontariuszy. Równolegle doprowadzonych działań operacyjnych, prowadzony jest monitoring interwencyjny Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego oraz Wojewódzkiego inspektoratu Sanitarnego.

Z uwagi na obszar jak i rejon zagrożenia działaniami służb koordynuje Wojewoda Śląski.

Powiat Gliwicki również wspiera działania służb, przekazując potrzebny sprzęt oraz dostarczając posiłki. Zarząd Powiatu oraz pracownicy Starostwa biorą udział w posiedzeniach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje i analizuje sytuację na zbiorniku oraz na Kanale. Przekazuje informacje do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, służb z terenu powiatu oraz Gmin. Przyjmuje również zgłoszenia o dysponowanie kolejnych sił i środków do prowadzonej na miejscu akcji, które we współpracy z Gminą Rudziniec i Gminą Pyskowice na bieżąco realizuje.

Cieszy fakt, że mieszkańcy chcą pomagać i organizują np. zbiórkę wody i napojów dla osób zaangażowanych w pomoc. Taka akcja jest cenna, ale jednocześnie strażacy-ochotnicy z Rudzińca informują, że mają zapewnione wyżywienie i niczego im nie brakuje. „Mamy zapewnione posiłki przez PSP, które dysponuje nas do działań, napoje sprzęt zapewnia nam w miarę możliwości UG Rudziniec czy PGW Wody Polskie i naprawdę nie ma potrzeby przynajmniej dla nas organizowania zbiórek wyżywienia” – napisano na Facebooku OSP Rudziniec.

Wysokie stężenie złotej algi na początku sierpnia odnotowano w Dzierżnie Dużym, a także w IV sekcji Kanału Gliwickiego, która jest korytarzem dla rzeki Kłodnicy. Pod nadzorem MKiŚ przeprowadzono eksperyment polegający na dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) do Kłodnicy. Jego zastosowanie miało zmniejszyć populację złotej algi, a co za tym idzie, spowodować jej mniejsze przedostawanie się do Odry, której dopływem jest Kłodnica. W rzece nie ma bowiem możliwości zatrzymania złotej algi za pomocą systemu śluz, jak zrobiono to w przypadku Kanału Gliwickiego.

– Naszym celem ewidentnie jest poszukanie sposobu zmniejszenia zanieczyszczeń, które wpływają do takich zbiorników jak Dzierżno Duże i Małe, jak Kanał Gliwicki, czy sama Odra. Nad tym pracuje zespół międzyresortowy przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. (…) Wierzę, że do końca roku taki plan inwestycyjny, który piszemy, uda się zaprezentować – dodała minister.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI