r e k l a m a
spot_imgspot_img

Miasto inwestuje w szpital. Jest nowy sprzęt, będzie remont dachu

Do Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego trafiło kilkanaście nowych urządzeń, które poprawią jakość usług zdrowotnych i warunki pracy personelu medycznego.

Na ten cel wyasygnowano około 700 tys. zł ze środków budżetu miasta. Nowe urządzenia medyczne zastąpią stare, które były gorszej jakości lub służyły pacjentom oraz personelowi przez dłuższy czas i zostały już wyeksploatowane.
– Otrzymaliśmy sprzęt do diagnostyki. To videogastroskop i videokolonoskop, bronchofiberoskop do badania oskrzeli, aparat EKG oraz głowica do USG. Mamy też nowe urządzenia ratujące życie, sprawdzające stan pacjenta w trakcie operacji, a także po operacjach na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii – opowiada Marian Jarosz, prezes Szpitala Miejskiego nr 4.

Do placówki trafił nowy aparat do znieczulania podczas zabiegów z funkcją monitorowania chorego, ale również respirator i defibrylator. Specjalistyczną opiekę nad pacjentami wymagającymi szczególnej kontroli, np. po skomplikowanych operacjach, wspiera zestaw do monitorowania funkcji życiowych zamontowany na czterech stanowiskach. Kupiono też przenośne kardiomonitory i nową lampę operacyjną, która emituje zdecydowanie mniej ciepła niż stara i zapewnia chirurgom lepsze oświetlenie.

To nie koniec tegorocznych inwestycji, bo niedługo rozpocznie się niezbędny remont dachu, także finansowany ze środków budżetowych Gliwic.

Wcześniej miasto wsparło m.in. zakup rezonansu magnetycznego. Natomiast za własne pieniądze szpital odnowił w ostatnich latach pomieszczenia oddziałów: Chorób Wewnętrznych, Chirurgii Ogólnej oraz Urazowo-Ortopedycznej, a także zmodernizował m.in. Zakład Fizjoterapii. W tym roku rozpoczęto remont Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W kolejce na remont czeka jeszcze część okulistyczno-laryngologiczna i blok operacyjny.
– Będziemy nadal systematycznie wpierać gliwickie szpitale, bo chcemy w miarę możliwości zapewnić mieszkańcom coraz lepsze warunki leczenia – deklaruje Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic. Pomoc jest bardzo potrzebna, bo sytuacja szpitali jest trudna. Odpowiedzialność za finansowanie systemu ochrony zdrowia spoczywa na administracji rządowej, a konkretnie na Narodowym Funduszu Zdrowia, ale pieniędzy w służbie zdrowia wciąż brakuje.

– Wszyscy wiemy, że pacjenci, pomimo opłacania składek zdrowotnych, muszą na niektóre planowane zabiegi czekać nawet kilka lat. Stawki NFZ nie zmieniły się od 2008 roku, co wpędza szpitale w ogromne finansowe problemy, a przede wszystkim ogranicza dostęp mieszkańców do usług medycznych – podkreśla Marian Jarosz.

Warto wiedzieć, że w ostatnich pięciu latach gliwicki samorząd na wsparcie szpitali przeznaczył ponad 17 mln zł.


MSI

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Kuczera
8 lat temu

Może i rzecz najmniej istotna…..ale przydałby się remont elewacji tego zabytku.

Brygida Halik
8 lat temu

SZKODA ŻE NA SPRZĘCIE PRZYJMUJE SIĘ PRYWATNIE A NIE NA NFZ

Anna Ożga
8 lat temu
Reply to  Brygida Halik

I TO JEST OKROPNE bo jak nie masz kasy to zdychaj tylko że gro starszych jej niema

Anna Ożga
8 lat temu

tylko jeszcze leprze traktowanie chorych a nie jak zło konieczne

Anna Felińska
8 lat temu

Parking by się przydał-szpitale w centrum miasta a parkingów brak-przeciez tu nie przyjeżdza 10 osób dziennie…tylko gdzie:(

Andrzej Kuczera
8 lat temu
Reply to  Anna Felińska

jest parking przecież na terenie szpitala…

Anna Felińska
8 lat temu
Reply to  Anna Felińska

Problem w tym że nie chcą wpuszczać nikogo popołudniu a miejsc jest za mało 🙁

Radek Daszkiewicz
8 lat temu

…jak zwykle kiedy wybory się zbliżają, ale przynajmniej raz na 4 lata 🙂

Karol Piątkowski
8 lat temu

a co miasto ma wspólnego z wyborami parlamentarnymi?

Andrzej Kuczera
8 lat temu

a to ktoś z samorządowców startuje? truizm: zawsze zbliżąją się wybory;)

Radek Daszkiewicz
8 lat temu

Może się zapomnieli? 🙂

Patryk Śliwiński
8 lat temu

Niech jeszcze zainwestują w nowe pielęgniarki i lekarzy, którzy będą się interesować pacjentem i będą trochę szybciej obsługiwać pacjentów. Chyba, że 5 i pół godziny czekania na założenie gipsu to światowa norma …

antyban
antyban
8 lat temu

A kiedy remont zmasakrowanego ogrodzenia wokół szpitala na Kościuszki ?

Romario
Romario
8 lat temu

Cytuję: „Warto wiedzieć, że w ostatnich pięciu latach gliwicki samorząd na wsparcie szpitali przeznaczył ponad 17 mln zł.”
Śmiech na sali, tyle to na Piasta łożą co pół roku….
Szkoda komentować.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI