Miasto przygotuje mieszkania dla rodziny m.in. z Kazachstanu czy Tadżykistanu

Kolejna rodzina repatriantów trafi do Gliwic.

18 grudnia radni miejscy podejmą uchwałę w sprawie zaproszenia w ramach repatriacji rodziny polskiego pochodzenia zamieszkałej na terenie Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej – w celu osiedlenia na terenie miasta Gliwice.

Miasto ma umożliwić osiedlenie się na terenie Gliwic jednej rodziny pochodzenia polskiego żyjącej obecnie na terenie któregoś z wymienionych wyżej państw.

Miasto zapewni takiej rodzinie warunki do osiedlenia na okres 12 miesięcy, w tym mieszkanie komunalne wraz z wyposażeniem, pomoc w oparciu o przepisy ustawy pomocy społecznej, pomoc w uzyskaniu zatrudnienia lub uruchomieniu działalności gospodarczej oraz opiekę przedszkolną i podjęcie nauki.

Od 2000 roku w ramach ustawy o repatriacji do Gliwic trafiło już ponad 20 osób.

Gminy, które dobrowolnie przyjmują na swój teren repatriantów jeszcze do niedawna ponosiły praktycznie całość kosztów z tym związanych.

Gmina ma dwie możliwości: może zaprosić konkretną rodzinę lub wystosować zaproszenie bez imiennego wskazania repatriantów. Zaproszenia przekazywane są do konsulatu za pośrednictwem wojewody i ministra właściwego do spraw wewnętrznych (uchwała Rady Gminy stanowiąca zaproszenie dla repatrianta i jego najbliższej rodziny, musi zawierać zobowiązanie zapewnienia warunków do osiedlenia się przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy).

Gmina, która zapewni repatriantowi i członkom najbliższej jego rodziny lokal mieszkalny z zasobów komunalnych i zobowiąże się do zawarcia umowy najmu tego lokalu na czas nieokreślony, otrzyma dotację celową z budżetu państwa na podstawie porozumienia zawartego z właściwym wojewodą.

Łukasz Fedorczyk

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafal
Rafal
8 lat temu

Paranoja….
Gliwiczanie czekają na mieszkania LATAMI, a oni je rozdają talibom….. Noż kur….

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI