Miasto wprowadza niższe opłaty targowe

Dobre wieści dla osób zajmujących się handlem na targowiskach i giełdzie samochodowej. Od 14 czerwca 2016 r. na terenie Gliwic będą obowiązywały nowe, niższe stawki opłaty targowej.

Dotychczasowa opłata, w przypadku sprzedaży dokonywanej z ziemi, dla powierzchni handlowej wynoszącej do 2 m2 wynosiła 11 zł, przy 4 m2 – wzrastała do 25 zł. Po zmianie, opłata naliczana za te same stanowiska sprzedaży w przypadku targowisk zorganizowanych wynosi odpowiednio 10 zł i 15 zł, natomiast w przypadku miejsc poza targowiskami – odpowiednio 13 zł i 18 zł.

Jeżeli sprzedaż odbywa się np. na straganach o powierzchniach (przykładowo): 2 m2, 4 m2, 8 m2, przed zmianą opłaty pobierane były w wysokościach odpowiednio: 13 zł, 21 zł, 37 zł, a obecnie – od straganów położonych na targowiskach – opłata wyniesie odpowiednio: 13 zł, 18 zł i 26 zł, z kolei dla zlokalizowanych w innych miejscach – adekwatnie: 16 zł, 21 zł i 33 zł. Nowe stawki opłaty targowej będą obowiązywały również na terenie giełdy samochodowej. Zmiany dotyczą zarówno stanowisk handlowych, jak i opłat pobieranych przy sprzedaży pojazdów (przewidziano większe zróżnicowanie opłat dla poszczególnych kategorii pojazdów).

– Do uiszczania opłaty targowej są zobowiązane wszystkie podmioty dokonujące sprzedaży na targowiskach, przy czym na podstawie przepisów ustawy z 12.01.1991r. o podatkach i opłatach lokalnych, targowiskiem jest każde miejsce, w którym prowadzona jest sprzedaż, za wyjątkiem sprzedaży w budynku. Pojęcie to obejmuje w swym znaczeniu zarówno targowiska zorganizowane jak i niezorganizowane – tzw. sprzedaż uliczną, stałą lub okazjonalną, prowadzoną poza wyznaczonymi do tego miejscami. Nowa uchwała ujednolica i doprecyzowuje tytuły pobieranych opłat, co do zasady obniża wysokości stawek a także różnicuje opłaty według kryterium miejsca prowadzenia sprzedaży – dla targowisk zorganizowanych, gdzie sprzedający ponoszą więcej dodatkowych kosztów za korzystanie z targowiska, wprowadzono niższe stawki – wyjaśnia Alicja Knyps, naczelnik Wydziału Podatków i Opłat.
—-
MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI