r e k l a m a


Mieczysław Buczkowski odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Mieczysław Buczkowski, pseudonim „Buk”, powstaniec warszawski i lekarz, w niedzielę 31 lipca został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Order został nadany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

Mieczysław Antoni Buczkowski urodził się w 1923 roku w Białymstoku. Przed wojną ukończył gimnazjum księcia Józefa Poniatowskiego na Żoliborzu. Maturę uzyskał w 1940 roku – była to pierwsza matura w czasie okupacji. Naukę medycyny rozpoczął na tajnych kompletach. W powstaniu był młodszym lekarzem w szpitalu Zgrupowania „Żywiciel” przy ul. Krasińskiego 31.

Po wojnie skończył studia medyczne i trafił do Gliwic. Zrobił doktorat z medycyny, pracował jako ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Miejskim nr 1 w Gliwicach, w którym przez jakiś czas pełnił także obowiązki dyrektora tej placówki. Wychował kilka pokoleń młodych lekarzy – pod jego opieką specjalizację w zakresie medycyny wewnętrznej zdobyło kilkudziesięciu internistów.

Wspomnień Mieczysława Buczkowskiego można posłuchać w Archiwum Historii Mówionej.

fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok temu

Cześć i chwała bohaterom

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI