Miejskie mieszkania na nowych zasadach. Rusza nabór wniosków

Miasto Gliwice od lat realizuje z powodzeniem własny program mieszkaniowy.

Nowoczesne i komfortowe kompleksy komunalne budowane są m.in. przy ul. Anny Jagiellonki w Łabędach i w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej w Ligocie Zabrskiej. Powstające tam mieszkania będą wynajmowane średnio sytuowanym pracującym gliwiczanom, dla których TBS-y są zbyt drogie. Jako pierwszy – już 15 maja – ruszy nabór wniosków na wynajem miejskich „m” w budynku wznoszonym przy ul. Jagiellonki.

Gotowa jest zapowiadana od jesieni nowa, korzystna i bardzo potrzebna miejska oferta najmu mieszkań dla pracujących mieszkańców nieposiadających własnego lokum, rozliczających się z fiskusem w Gliwicach i uzyskujących dochody w przedziale plus–minus 20% dolnej granicy dochodowej wyznaczonej dla TBS-ów. Z myślą o nich w różnych częściach miasta budowane są nowoczesne i komfortowe budynki komunalne z mieszkaniami w standardzie „pod klucz”. Oznacza on lokale w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca będzie mógł wprowadzić się właściwie natychmiast. Wystarczy tylko wnieść meble i własne rzeczy.

W przypadku takich mieszkań stawka miesięcznego czynszu wyniesie 12,10 zł za metr kwadratowy. Oprócz tego na starcie będzie pobierana od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu. Dla porównania, TBS-y pobierają kaucję w wysokości 12-krotnego czynszu oraz partycypację w wysokości do 30% kosztów budowy.

Przy Jagiellonki mieszkania są prawie gotowe. Nabór wniosków na najem już od 15 maja!

Przy ul. Jagiellonki oraz w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej zostanie oddanych do użytkowania w sumie 177 mieszkań komunalnych. Najbardziej zaawansowana jest inwestycja w Łabędach, więc o lokale przy ul. Jagiellonki będzie można starać się w pierwszej kolejności. Zostaną przekazane najemcom w III kwartale tego roku.

– Miasto dołożyło wszelkich starań, by zasady najmu takich mieszkań opracować jak najlepiej i najszybciej. Jestem przekonany, że nowa miejska oferta trafi w potrzeby mieszkaniowe wielu pracujących gliwiczan, plasujących się finansowo gdzieś w okolicach dolnej granicy dochodowej obowiązującej w TBS-ach – mówi Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialny za sferę mieszkalnictwa w mieście.

Z jakim dochodem będzie można starać się o nowo budowane miejskie „m”?

– Zgodnie z nowymi zasadami przyjętymi w marcowej uchwale Rady Miasta, trzeba będzie mieścić się w ściśle określonym przedziale dochodowym – podkreśla Iwona Nowoczek, zastępca dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach, który będzie dysponował nowymi mieszkaniami komunalnymi.

Dochód na osobę, uprawniający do ubiegania się o najem mieszkań komunalnych oddawanych do użytkowania po 30 czerwca br.

►dla gospodarstwa jednoosobowego – od 250% do 350% najniższej emerytury, czyli od 2 750,01 zł do 3 850 zł

►dla gospodarstwa dwuosobowego – od 175% do 300% najniższej emerytury, czyli od 1 925,01 zł do 3 300 zł

►dla gospodarstwa trzyosobowego – od 150% do 250% najniższej emerytury, czyli od 1 650,01 zł do 2 750 zł

►dla gospodarstwa czteroosobowego i większego – od 125% do 200% najniższej emerytury, czyli od 1 375,01 zł do 2 200 zł

Dochód osób zainteresowanych najmem zostanie obliczony zgodnie z definicją umieszczoną w obowiązującej ustawie o dodatkach mieszkaniowych, na podstawie przedłożonego PIT-u za ostatnie 2 lata podatkowe (a w przypadku osób, które ukończyły naukę w systemie dziennym, za ostatni rok podatkowy). Osoby ubiegające się o najem będą musiały ponadto przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu, wystawione na dzień złożenia wniosku.

Warto wiedzieć, że o prawo najmu nowych mieszkań komunalnych będą też mogły ubiegać się rodziny i osoby ujęte na liście wykwaterowań oraz osoby, które są uprawnione do zamiany ze względu na stan zdrowia. Ich dochód musi jednak przekraczać ustalony w uchwale Rady Miasta dolny próg dochodowy – dodaje Iwona Nowoczek.

Harmonogram przyjmowania wniosków na najem mieszkań przy ul. Jagiellonki

15 maja – 30 czerwca Przyjmowanie wniosków mieszkaniowych wraz z kompletem załączników ujętych w formularzu wniosku (wniosek do pobrania ze strony www.zgm-gliwice.pl, zakładka Formularze)
1 lipca – 30 lipca    weryfikacja wniosków pod względem spełnienia przez wnioskodawcę (oraz wszystkie pełnoletnie osoby ujęte we wniosku) warunków formalnych
31 lipca publikacja projektu listy osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego poprzez jego wywieszenie w siedzibie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i na stronie www.zgm-gliwice.pl
1 sierpnia – 16 sierpnia przyjmowanie uwag i zastrzeżeń do opublikowanego projektu listy osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego
30 sierpnia                                         publikacja listy osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego
wrzesień  udostępnienie lokali mieszkalnych do oglądania

Przy ul. Kujawskiej realizowany jest z kolei początkowy etap innej dużej miejskiej inwestycji – budowane są pierwsze dwa budynki komunalne z sześciu przewidzianych w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej.

Znajdą się w nich po 24 mieszkania o powierzchni od 31 do 54 m2. Każdy lokal, od pierwszej do trzeciej kondygnacji, będzie miał balkon, a mieszkania na parterze – ogródki. Lokatorzy będą mieli dostęp do wielopoziomowego parkingu, komórek lokatorskich oraz wózkowni i rowerowi, a także zagospodarowanego terenu wokół, m.in. placu zabaw. Obiekty zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. 48 gliwickich rodzin powinno zamieszkać w nich w II kwartale 2020 roku.

Kolejne inwestycje miasta są planowane przy ul. Opolskiej (budynek z 30 mieszkaniami) oraz w rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej (nowe osiedle z ok. 240 mieszkaniami).

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia
3 lat temu

Brawo Zygmunt Frankiewicz 🙂 dlatego na niego głosuję

Gliwiczanin
Gliwiczanin
3 lat temu

Czy te kwoty to brutto czy netto?

Gosc
Gosc
3 lat temu
Reply to  Gliwiczanin

Brutto

Monik
Monik
2 lat temu
Reply to  Gosc

Napewno brutto??

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI