Zwalczaniem przestępczości narkotykowej zajmują się wyspecjalizowani policjanci wydziałów kryminalnych. Każdy stróż prawa, trafiwszy na informację o narkobiznesie, uruchamia proces, który jest badaniem danego przypadku.
Bardzo często to mundurowi służący w drogówce, czy prewencji ujawniają w trakcie swoich czynności fakt, który prowadzi do końca czyjegoś nielegalnego „biznesu”. Nie ma tygodnia, aby nasi policjanci nie zatrzymywali mniejszych lub większych dilerów, a także osoby, które dopiero decydują się na łamanie prawa. Przypominamy, że samo posiadanie narkotyków jest przestępstwem, a za ich posiadanie lub handel grozi kara pozbawienia wolności.
„Na przykład, kryminalni z I komisariatu w czasie weekendu rozpracowali sprawę pewnego 25-letniego dilera, któremu przerwali rozkręcający się biznes. Funkcjonariusze przeszukali jego mieszkanie i znaleźli sporą ilość suszu marihuany i haszyszu, łącznie prawie 200 gramów. Do sprawy zatrzymano również dwie inne osoby, a ich rola w przestępstwie jest wyjaśniana. W tym samym czasie policjanci z Komisariatu Policji III zatrzymali 19-latka, który posiadał przy sobie 57 działek metaamfetaminy” – informuje policja.
„Informacje naszych policjantów sięgają często wątków narkobiznesowych z innych miast, nawet województw. Przykładem może być niedawne przeszukanie i zatrzymania w jednym z miast w województwie Kujawsko-Pomorskim. Nasi kryminalni rozpracowali i wspólnie z tamtejszymi stróżami prawa zatrzymali podejrzanych, zajęli też 22 kilogramy narkotyków” – dodaje KMP Gliwice.
„Przypominamy i ostrzegamy – narkotyki są nielegalne i ich posiadanie oraz handel jest karalne zgodnie z polskim prawem. Zgodnie z art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za samo posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a za handel narkotykami kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto, narkotyki są szkodliwe dla zdrowia i mogą prowadzić do uzależnienia oraz poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego też, zdecydowanie odradzamy eksperymentowanie z narkotykami i zachęcamy do szukania pomocy w przypadku problemów z uzależnieniem” – mówią policjanci.
Zwłaszcza te pińcet pińdziesiąt zeta są wstrząsające. Wyglądają tak strasznie nielegalnie w dobie plastikowej mamony.