r e k l a m a

spot_imgspot_img

Mieszkali obok 100-letniego pocisku artyleryjskiego. Mogło dojść do tragedii

Policjanci przyjęli zgłoszenie od mieszkanki gminy Rudziniec, informującej o podejrzanym przedmiocie, który pozostał po zmarłym członku jej rodziny. Na miejsce wysłano patrol.

Policyjny pirotechnik ocenił natychmiast, że to, co odkryła starsza pani w swojej szopie, jest… bardzo niebezpiecznym artefaktem z czasów I wojny światowej. Szrapnel, w doskonałym jak na 100 lat stanie, z podwójnym zapalnikiem stanowił i stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla ludzi. Zgłaszająca, dowiedziawszy się, że ona i jej rodzina żyli przez kilkadziesiąt lat w sąsiedztwie śmiertelnego zagrożenia, wymagała wsparcia oraz uspokojenia ze strony policjantów.

W piątek, 10 stycznia przed godziną 20.00 starsza pani zgłosiła policji, że jeden z członków jej rodziny, niedawno zmarły, całe życie trzymał w starej szopie jakiś dziwny owalny przedmiot. Odkrycia dokonano podczas sprzątania pomieszczenia. Zgłaszająca słusznie podejrzewała, że może to być coś związanego z wojskiem.

Po przyjeździe na miejsce stróżów prawa okazało się, że w szopie leży pocisk artyleryjski typu szrapnel, produkcji niemieckiej, kaliber 100 mm, pamiętający czasy pierwszej wojny. Starszy aspirant Dominik Polak, policyjny pirotechnik i fachowiec w dziedzinie wszelkich niebezpiecznych przedmiotów, określił, że znalezisko stanowi ogromne zagrożenie, gdyż wyposażone jest w niebezpieczny zapalnik podwójnego działania (czasowo uderzeniowy) – co oznacza, że pocisk zaprojektowano tak, by w przypadku niezadziałania systemu czasowego eksplodował po uderzeniu w przeszkodę. Przedmiot wypełniony jest ołowianymi kulkami, służącymi do rażenia piechoty – w zamyśle eksplodować miał nad głowami żołnierzy. Po oględzinach okazało się, że ten konkretny pocisk wystrzelono ponad sto lat temu, jednak z nieznanych przyczyn nie eksplodował.

Materiał wybuchowy znalezionego szrapnela to kwas pikrynowy, poprzednik używanego w czasie II wojny trotylu. Kwas ten był „bezpiecznym” materiałem wybuchowym, ale, w przeciwieństwie do trotylu, z czasem reagował z metalami, stając się niezwykle wrażliwym na jakiekolwiek uderzenie.
Przestrzegamy „zbieraczy”, amatorów rozkręcania leśnych znalezisk, przekonanych o swoich umiejętnościach przy neutralizacji: takie działanie jest nie tylko niezgodne z prawem, może też stanowić zagrożenie wybuchem.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI