Mieszkańcy chcą montażu progów zwalniających

Mieszkańcy budynków przy jednej z gliwickich ulic chcieliby, aby w ich otoczeniu zamontowano progi zwalniające. W tej sprawie napisali do policji. Tymczasem gliwicka komenda informuje, że nie jest podmiotem znakującym drogi, stawiającym spowalniacze itp.

Tekst wiadomości, którą otrzymała policja (pisownia oryginalna): „Witam serdecznie. Z kim mogę porozmawiać w WRD w sprawie spowalniaczy ruchu (tzw. śpiących policjantów). Sprawa dot. ul. Karolinki w Gliwicah, a także spraw bezpieczeństwa w ruchu na tej ulicy dot. zakrętu z ul. B.Śmiałego i Karolinki. Po wybudowaniu osiedla apartamentowców jest tam bardzo niebezpiecznie ze względu na parkujące tam samochody. Sprawa bardzo pilna. Pozdrawiam przedstawiciel mieszkańców ul. Karolinki.”

Gliwicka policja odpowiada:
„Progi spowalniające, co oczywiste, skutecznie powstrzymują kierowców przed pokonywaniem trasy z dużą prędkością. Dodatkowo tak zwani śpiący policjanci powodują mniejsze natężenie ruchu, ponieważ kierowcy, mając do wyboru trasę ze spowalniaczami i bez, przeważnie wybiorą drugie. To rozwiązanie rzeczywiście oddziaływuje pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców konkretnej ulicy czy osiedla. Wyjaśniamy jednak, że Policja, mimo szerokiego zakresu obowiązków, nie posiada zadań w zakresie ustawiania spowalniaczy, znaków drogowych itp. Więcej – na terenach zarządzanych przez gminy nie ma obowiązku zasięgania, a tym samym uwzględniania opinii policji”.

Policja odpowiada: Zarządca – właściciel drogi
„W Ustawie o drogach publicznych przeczytamy, że zarządcą dróg krajowych (ekspresowych i autostrad) jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, dróg wojewódzkich zarządy poszczególnych województw, dróg powiatowych zarządy powiatów, a wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast odpowiedzialni są za drogi gminne.
W granicach miast na prawach powiatu, a takimi są Gliwice — za wszystkie drogi publiczne (z wyjątkiem autostrad) leżące w granicach miasta odpowiada prezydent miasta.
Dodajmy – istnieją też drogi osiedlowe, prywatne, na te już mają wpływ bądź zarządy spółdzielni, bądź osoby prywatne. Która ulica w czyim zarządzie się znajduje — dowiemy się w Zarządzie Dróg Miejskich”.

Kto może złożyć wniosek o zamontowanie progów zwalniających?
Taki wniosek oczywiście mogą złożyć osoby zainteresowane. Najczęściej robią to mieszkańcy danej ulicy, czy osiedla. Nie ma znaczenia, czy będą w jakikolwiek sposób zrzeszeni, czy to będzie petycja, czy to będą pojedyncze osoby, czy będzie to wspólnota. Każdy taki wniosek musi zostać rozpatrzony przez administratora konkretnej drogi.

„Sprawą nieprawidłowego parkowania zajmuje się już dzielnicowy z tego rejonu” – dodaje na koniec policja.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI