Mieszkańcy zadecydują czy powstanie hala Podium

Województwo śląskie nie posiada hali widowiskowo-sportowej na miarę XXI wieku i pozostaje w tyle za Łodzią czy Trójmiastem.

Gliwickie PODIUM byłoby dobrym miejscem na organizowanie wielkich koncertów czy prestiżowych zawodów sportowych – także o randze mistrzostw świata czy Europy. Czy obiekt powstanie? O tym mogą zadecydować sami mieszkańcy. Prezydent Zygmunt Frankiewicz zaprasza gliwiczan do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. PODIUM miałoby stanąć w miejscu dawnego stadionu XX-lecia, pomiędzy ulicami Akademicką i Kujawską. Na powierzchni użytkowej przekraczającej 56 tys. m2 zaplanowano dwie hale.

Główna mogłaby pomieścić ponad 15 tysięcy widzów, a mniejsza – w  zależności od  rodzaju imprezy –  nawet 3000 osób. Zaplanowano też miejsce na centrum rekreacyjne (fitness, SPA).

Obiekt miałby charakter wielofunkcyjny. Można by w nim organizować koncerty, targi branżowe oraz imprezy sportowe w różnych dyscyplinach.

Byłyby to zawody o randze międzynarodowej – także o randze mistrzostw świata czy Europy. Bu­dowę PODIUM poparł Polski Związek Piłki Siatkowej, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Piłki Nożnej, Polski Związek Bokserski, Polski Związek Curlingu oraz Polski Zwią­zek Szermierczy.

Gotowy jest projekt PODIUM i pozwolenie na budowę. Dobiega końca drugi przetarg, w wyniku którego ma zostać wyłoniona firma budująca halę.

Pierwszy przetarg – wygrany przez Polimex-Mostostal – nie zakończył się podpisaniem umowy na budowę, bo przedłużały się procedury związane z przyznaniem unijnej dotacji. Wcześniej miasto wybrało tzw. inżyniera kontraktu – firmę GRONTMIJ, która uczestniczyła w przygotowaniach dokumentacji przetargowych i miała nadzorować wykonywanie robót budowlanych.

Na dotychczasowe działania wydano około 8 milionów złotych z budżetu miejskiego. W pierwszym przetargu Polimex-Mostostal proponował wykonać zadanie za niespełna 300 milionów złotych, a w drugim najtańsza cena, zaoferowana przez UNIBEP z Bielska Podlaskiego, wyniosła niewiele ponad 306 milionów złotych.

W ramach bezzwrotnej dotacji z Unii Europejskiej miasto miało otrzymać 141 milionów złotych. Wniosek Gliwic został pozytywnie oceniony na etapie polskim i od dłuższego czasu czekał na ostateczne rozpatrzenie w Komisji Europejskiej. Ponadto Ministerstwo Sportu przyznało nam dotację w wysokości 15 milionów złotych. Po zakończeniu budowy miasto miało też odzyskać ponad 60 milionów złotych z podatku VAT.

Plany trzeba zweryfikować, bo marszałek województwa śląskiego zapowiedział, że będzie dążył do rozwiązania umowy w sprawie unijnej dotacji dla PODIUM i przeznaczenia jej na inne inwestycje. Czy budować PODIUM bez gwarancji unijnego wsparcia? Z aktualnych analiz ekonomicznych wynika, że miejska kasa wytrzymałaby to finansowe obciążenie. Budowa hali bez dotacji z UE oznaczałaby jednak konieczność zrezygnowania z niektórych innych inwestycji.

Prezydent Gliwic nie przekreśla jeszcze tego przedsięwzięcia i postanowił zapytać o zdanie mieszkańców. Inwestycja ma zwolenników i przeciwników.

Warto przedstawić swoją opinię w konsultacjach społecznych w dniach 10 – 16 grudnia. Ankietę zawierająca pytanie będzie można wypełnić w punktach konsultacyjnych, dogodnie położonych na terenie miasta – w dużych centrach handlowych, Urzędzie Miejskim czy dzielnicowych filiach bibliotek. Do udziału w konsultacjach uprawnieni są pełnoletni mieszkańcy Gliwic, zameldowani na pobyt stały lub czasowy. Aby oddać głos, trzeba okazać dokument ze zdjęciem, adresem i numerem PESEL. Głosować można tylko jeden raz w dowolnym punkcie.

– Uprzejmie proszę, aby wzięli Państwo udział w konsultacjach w tej sprawie i wyrazili swoje zdanie na ten niezwykle ważny dla nas wszystkich temat. Deklaruję, że ich wynik będzie dla mnie w pełni wiążący, jeżeli weźmie w nich udział co najmniej 10% mieszkańców – apeluje Zygmunt Frankiewicz.

Działa już specjalna strona dotycząca konsultacji – Podium Gliwice.

Wykaz Punktów Konsultacyjnych

1. Urząd Miejski w Gliwicach, Zwycięstwa 21,
godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, środa 8:00 – 16:00
czwartek 8:00 – 17:00, sobota 8:00 – 16:00
2. Centrum Handlowe „Arena”, Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego 1
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 13:00 – 21:00
3. Centrum Handlowe „Forum”, Ul. Lipowa 1
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 13:00 – 21:00
4. Tesco Extra, ul. Łabędzka 26
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 13:00 – 21:00
5. Centrum Handlowe Auchan Gliwice, Rybnicka 207
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 13:00 – 21:00
6. Miejska Biblioteka Publiczna FILIA NR 30, Łabędy, ul. Wolności 1
godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek 10:00 – 19:00
wtorek, czwartek, sobota 10:00 – 14:00
7. Miejska Biblioteka Publiczna FILIA NR 21, ul. Syriusza 30, os. Kopernika
godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek 10:00 – 19:00
wtorek, czwartek, sobota 10:00 – 14:00
8. Miejska Biblioteka Publiczna FILIA NR 16, Sośnica, ul. Skarbnika 3, os. Bema
godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek 10:00 – 19:00
wtorek, czwartek, sobota 10:00 – 14:00
9. Miejska Biblioteka Publiczna FILIA NR 5, ul. Perkoza 12, os. Sikornik
godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek 10:00 – 19:00
wtorek, czwartek, sobota 10:00 – 14:00
10. Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej, ul. Kaszubska 28
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 18.00

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

30 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
KKK
KKK
9 lat temu

W końcu ktoś się pyta mieszkańców co dalej!
Szkoda, że tak późno…

Jan
Jan
9 lat temu
Reply to  KKK

@KKK, A wybory to niby co to jest? Czy ZF coś ukrywał? Podium było głównym projektem przy dwóch wyborach z rzędu..

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Kto jest za Podium Łapka w górę, kto przeciw łapka w dół!

kop
kop
9 lat temu

No cóż, ciekawe dlaczego dopiero teraz Pan Prezydent pyta o zdanie mieszkańców, jak już tyle kasy wydano na przygotowanie do budowy? Nie jestem przeciwny budowie tego obiektu, ale uważam, że w chwili obecnej można te pieniądze wydać lepiej…

yotoyo
yotoyo
9 lat temu
Reply to  kop

Odpowiedź jest prosta parę lat temu miało być duże dofinansowanie z UE, minus podatek Vat a także dotacja z Ministerstwa Sportu, wtedy hala miała miasto kosztować w okolicach 100 mln zł. Niestety zmieniły się rządy a także samorządowcy i nagle to co było ugadane x lat temu, zostało torpedowane przez marszałka. Teraz kwota, która będzie miasto kosztować powyżej 200 mln zł a bliżej 250 mln, i jest to już dość duży i znaczący wydatek, który trochę bardziej obciąży budżet na parę lat, stąd te pytanie do mieszkańców. Tak na logikę wychodzi, tyle że pewnie prezydent chce wybudować halę bo…? I… Czytaj więcej »

Janus
Janus
9 lat temu
Reply to  kop

„No cóż, ciekawe dlaczego dopiero teraz Pan Prezydent pyta o zdanie mieszkańców”:

hmm.. Jesteś pewny że dopiero teraz?
Człowiek z Podium na ustach, jako swoim głównym projektem wygrał już 2 razy wybory i 3 razy referendystom nie udało się go odwołać.. To w sumie 5 prób w ciągu ostatnich 5 lat.

kop
kop
9 lat temu
Reply to  Janus

@Janus – sugerujesz że ten kto jest z Frankiewiczem, ten jest za budową Podium? (i odwrotnie?) Chyba jednak to zbyt dalece idące uproszczenie…

Janus
Janus
9 lat temu
Reply to  kop

Ale przyznasz, ze Frankwiecz od 5 lat o niczym innym nie mówi. W ostatnich wyborach, ANI JEDNEN kandydat otwarcie nie chciał powiedzieć „wybuduję podium”. Dlatego dziwne, że ktoś kto nie chce Podium konsekwentnie popiera człowieka, który praktycznie „jest tym projektem”. Dla mnie to dziwne.

PS. A wracając do przeszłości.. Miasto na Podium finalnie miało wydać około 100mln zł (na hale wartą 300mln). To 4 razy mniej, niż Zabrze zapłaci za swój stadion. Także nie przesadzajmy, Gliwice spokojnie było stać (i pewnie ciągle jest) na tą hale.

gliwiczanka
gliwiczanka
9 lat temu

Wycieli tyle pięknych drzew, nie budować hali, tylko wyremontować trybuny, zrobić nową bieżnie i boisko. Politechnika mogła by robić tam dzień sportu, Piast mógł by tam trenować młodzików itp.

Janus
Janus
9 lat temu
Reply to  gliwiczanka

Po co taki stadion na dzień sportu ?:P Byłeś kiedyś?
Politechnika będzie wkróce swoje imprezy robić na ul. Akademickiej.. także, pomysł średnio trafiony.

Jacek_P
Jacek_P
9 lat temu

„miejska kasa wytrzymałaby to finansowe obciążenie” – budowę może i by wytrzymała. A czy ktoś kalkulował ile kosztuje dzienne / miesięczne utrzymanie takiej hali? Albo ile imprez komercyjnych musiałoby się w takiej hali odbywać, by lokal zarabiał na siebie, lub chociaż nie przynosił strat? Chętnie zobaczę kalkulacje, bo jeśli tam miałyby się odbywać giełdy minerałów, targi „dom i ogród” i inne drobne lokalne imprezy, to jestem przeciw. A czy „Olimpijczyk” zarabia na siebie? Taki „wspaniały” obiekt, a jakoś żadne imprezy się tam nie odbywają. Nie mówię nawet o krajowych, ale też o regionalnych… Obawiam się, że Podium byłby kolejnym obiektem… Czytaj więcej »

ka-szka
ka-szka
9 lat temu
Reply to  Jacek_P

skąd ta wiedza, że Olimpijczyk jest pusty? Zobacz ile samochodów stoi na parkingu po godzinach pracy i to w dodatku z rejestracją niegliwicką, a zawody? też są tylko trzeba się zainteresować a nie bleblać, bo tak się wydaje.

KK
KK
9 lat temu
Reply to  Jacek_P

Szkoda że o tym piśmie firmy chcącej wydzierżawić obiekt mało kto wie. Moim zdaniem, to dość ważny argument ZA.

Buuu
Buuu
9 lat temu

@Redakcja: Wydzierżawić halę i co dalej? Co ta firma by z tym dalej robiła? Czemu miałaby służyć hala? Bo jeśli w ostatecznym rachunku przynosiłaby dochody, to wątpliwe żeby miasto by ją wydzierżawiło, a jeśli przynosiłaby straty, to każda firma zerwie taką umowę.
Swoją drogą podejmowanie konsultacji po tym jak się wydało 8 milionów złotych z budżetu miejskiego jest nieco komiczne…

yotoyo
yotoyo
9 lat temu
Reply to  Buuu

Według mnie hali nie buduję się tylko po to żeby przynosiła sama w sobie olbrzymie zyski, bo raczej ciężko w PL o zyski z tego typu inwestycji. Raczej tu chodzi o zyski, które przyniesie miastu takowa hala w różnych branżach mniej i bardziej powiązanych z halą, poza tym Gliwice stałby się o wiele bardziej rozpoznawalnym miastem i to nie tylko w Polsce ale i w Europie. Nikt z nas nie zna prawdziwych realiów dlaczego tak bardzo prezydent chce wybudować halę, w jaki sposób analizowano tą inwestycję, a tym bardziej jaki na prawdę będzie miała wpływ na miasto, na przeciętnego mieszkańca.… Czytaj więcej »

Ana
Ana
9 lat temu
Reply to  Buuu

No dla mnie komiczne jest takie myślenie. Jak ktoś mówi: „Wybierzcie mnie, zbuduje wam Podium”, po czym jest wybierany w DEMOKRATYCZNYCH wyborach, to albo Gliwiczanie są po prostu… nie myślą logicznie albo ktoś sfałszował wybory.. Taka sytuacja powtarza się dwa razy! Bo projektem Podium Frankiewicz chwali się już bodajże 5 albo 6 lat. Mało tego. Dwa razy powtórzyła się również sytuacja: – „Odwołajmy go, bo chce wybudować Podium!” ZF: „Nie odwołujcie, zbuduje je” W ostatnim referendum za taką opcją poszło jakieś 6% Gliwiczan… Mając takie dane, można jasno stwierdzić Gliwiczanie byli ZA budową Podium przy pomocy UE. Teraz pytanie czy… Czytaj więcej »

Ernest
Ernest
9 lat temu

Wystarczy Spodek. Co z tego, że wybudują i ludzie będą się cieszyć jeden dzień na otwarciu, a potem kto będzie to Podium utrzymywał?

zod
zod
9 lat temu
Reply to  Ernest

Spodek? Byłem tam parę miesięcy temu i muszę powiedzieć, że spodziewałem się i skoro był tam remont to coś się zmieniło… Nic bardziej mylnego to dalej jest ciemna, szara i brzydka hala z PRL’u i kompletnie nie miałem przyjemności tam siedizeć… syf kiła i mogiła… Nie dziwie się, że się nie utrzymuje, skoro jedyna zmiana od 3- lat to nowe krzesełka…

Ernest
Ernest
9 lat temu
Reply to  zod

Masz rację i to samo będzie z Podium jak go wybudują. Tylko, że tam będzie świecić mogiła XXI wieku.

realista
realista
9 lat temu

Budowa tej hali za kwote przewidywana 230mln a rzeczywista 300-330mln(bo tyle wyniesie)to idiotyzm.Poza tym utrzymanie tej hali bedzie zawsze na minus ,zas podnoszenie miejskich podatkow znacznie wzrosnie .
Obecnie miasto jest zaniedbane a co byloby potem?

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu
Reply to  realista

Według projektu budżetu na 2013 jest to kwota ok 417 mln.

jot
jot
9 lat temu

BUDUJEMY !!!!!!!!!

ka-szka
ka-szka
9 lat temu

do odważnych świat należy, budujemy!!

yotoyo
yotoyo
9 lat temu
Reply to  ka-szka

@ka-szka to fakt, i też jestem za tym żeby mimo wszystko i na przekór Katowicom wybudować halę. Od paru lat w Gliwicach nie było takiego impulsu jak kiedyś dał Opel później cała strefa, na mniejszą skalę Nowe Gliwice czy wybudowanie węzła autostradowego A1 – A4. Taki impuls przydałby się miastu a jak zostanie wykorzystana hala po wybudowaniu zależy tylko od ludzi nią zarządzających. Wiele osób krytykuje pomysł budowy hali, szczególnie konkurencyjnych polityków tyle że nie dali żadnej alternatywy, pomysłu co można zrobić z tymi pieniędzmi, jak je zainwestować. Jako tako pomysł, wizja Frankiewicza się sprawdza, najpierw udało mu się ściągnąć… Czytaj więcej »

Łabędy
Łabędy
9 lat temu

No właśnie , krzykacze , dajcie jakieś argumenty aby tej hali nie budować, tylko konkretne, świat idzie do przodu, my chcemy tej hali, budować jak najszybciej, podatków wcale nie trzeba podnosić, stać nas na kredytowanie na dobrych warunkach.

KK
KK
9 lat temu

Założę się, że Ci, co teraz krzyczą „nie budować” za 2-3 lata będą siedzieć wygodnie na krzesełkach w Podium oglądając mecz albo koncert, a znajomym z innych miast będą się przechwalać, jaką to fajną halę mamy w Gliwicach 😉

kop
kop
9 lat temu

Rozumiem przeciwników budowy, którzy nie są za wydawaniem ogromnych pieniędzy na cel służący… no właśnie, aby opowiedzieć się za czy przeciw chciałbym poznać podstawowe informacje – po co i za ile (nie chodzi o koszty budowy tylko również koszty utrzymania i odpowiedź na pytanie czy jest szansa, że inwestycja się kiedykolwiek zwróci). I czy ma to być przedsięwzięcie komercyjne „zarabiające” na siebie, czy raczej zwiększające tylko prestiż miasta, a może wydumane ego władcy…

cliper
cliper
9 lat temu

pieniądze,pieniądze..na to i tamto-siamto..jakoś na wszystko jest a na nic niema..mamy sukcesy w gliwicach-przypięczętujmy to pieknym obiektem sportowym z którego bedziemy tak samo dumni jak z Opla,strefy,pieknego rynku..nie dajmy się omamić POpaprańcami i BUDUJMY HALE!

rozsądny
rozsądny
9 lat temu

Wydanie 300mln PLN na halę sportową, na którą dodatkowo trzeba będzie corocznie przeznaczać z budżetu środki na utrzymanie kiedy w mieście dla oszczędności likwiduje się szkoły a miasto ma wiele pilniejszych potrzeb tj. remonty i budowa dróg, szpitali, szkół a na dodatek zaciąganie na ten cel kredytu w momencie kryzysu gospodarczego, który istotnie obniży wpływy do budżetu miasta jest nieodpowiedzialnością. Można to tłumaczyć jak się chce ale Gliwic bez dotacji po prostu nie stać na taki zbytek Mam nadzieje, że ktoś to sobie w końcu uświadomi Budowa Podium to ponad 30% przychodów rocznego budżetu – będziemy to spłacać latami !!!!!

Wal
Wal
9 lat temu

Problemem nie jest wybudowanie hali sportowej tylko jej utrzymanie. A to pójdzie, ale o tym się nie mówi, z pieniędzy Gliwiczan.
Więc godząc się na wybudowanie Hali zgadzamy się na dość znaczne podwyżki wszystkich opłat które przechodzą przez U.M. Gliwice;
Nie tylko stawki podatku od nieruchomości ale i za wywóz śmieci i w przyszłości ścieki opadowe (deszczówka) nas bardzo niemile zaskoczą.
Moim zdaniem można by zamiast jednej wielkiej hali wybudować mniejsze ośrodki rekreacyjno- sportowe w każdej z dzielnic Gliwic.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI