spot_img


Miks kultury, smaków i rozrywki w Forum

Występy, tańce, degustacje potraw i wiele innych form kontaktu z innymi kulturami to cel imprezy o nazwie Gliwicki Tygiel Kultur i Smaków, która odbywa się w Centrum Handlowym FORUM już po raz siódmy. Wieloetniczne Gliwice opanują scenę główną w najbliższy piątek, 28 października.

Założeniem Gliwickiego Tygla Kultur i Smaków jest zapobieganie wykluczeniu społeczności romskiej. Dlatego impreza opiera się na pomyśle przybliżenia kultury i tradycji Romów. Szybko jednak organizatorzy otworzyli się na inne kultury obecne w Gliwicach. Co roku, kilka miesięcy przed spotkaniami Gliwickiego Tygla, organizowany jest Wojewódzki Konkurs Plastyczny pod nazwą „Romskie Bajanie”, objęty honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Pomysłodawcą imprezy, która przybliża nam inne kultury, żyjące obok nas jest Aleksandra Szyszka, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 w Gliwicach, która organizuje go wraz z Magdaleną Kwiatkowską, prezeską Stowarzyszenia Szkolnego EkoGim10 oraz asystentką edukacji romskiej w gliwickiej ZSP nr 12. Co roku zaprasza do współpracy wszystkie szkoły z całego województwa śląskiego, które startują w konkursie w różnych kategoriach wiekowych. Nauczyciele i uczniowie tych szkół otrzymują także materiały z bajkami i opowiadaniami na temat historii i dawnych zwyczajów Romów, by mogli je poznać i wziąć świadomy udział w konkursie.

Od samego początku do Gliwickiego Tygla, skoncentrowanego na promocji kultury romskiej, dołączali się przedstawiciele i środowiska mocno obecnych w naszym regionie kultur: niemieckiej, śląskiej i ukraińskiej. Dlatego podczas spotkania w CH FORUM spotkamy się z pokazami tych wszystkich mniejszości.

– W obecnej sytuacji, jaką mamy na świecie, oraz w obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie bardzo ważne jest, byśmy potrafili uszanować inne kultury, a co za tym idzie, pochodzenie ich przedstawicieli. Integracja kulturalna potrafi zbliżać i pomaga w rozumieniu innych – mówi Magdalena Kwiatkowska, prezeska Stowarzyszenia Szkolnego EkoGim10 oraz asystentka edukacji romskiej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Gliwicach

– Dla nas niezwykle istotne jest, aby CH FORUM było miejscem dialogu innych kultur, mniejszości czy grup społecznych. Z tego powodu od początku współorganizujemy takie spotkania. Gliwicki Tygiel Kultur i Smaków odbywa się już po raz siódmy i jest częścią wielokulturowego krajobrazu Polski i Europy – mówi Alicja Suchańska-Królica, menadżer ds. administracji i marketingu w CH FORUM.

W CH FORUM 28 października odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień oraz otwarta zostanie wystawa pokonkursowa: „Romskie Bajanie”. W programie spotkania znajdą się również:

– prezentacja kultury romskiej,

– występy artystyczne uczniów gliwickich placówek oświatowych, 

– degustacja specjałów kuchni: ukraińskiej, romskiej i niemieckiej. 

Impreza otrzymała dofinansowanie ze środków PROGRAMU INTEGRACJI SPOŁECZNEJ I OBYWATELSKIEJ ROMÓW NA LATA 2021-2030 oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Na Gliwicki Tygiel, czyli miks kultury, rozrywki i smakowitości zapraszamy 28 października, na scenę główną na poziomie 0, od 16:00 do 19:00. 

Nie może Cię tam zabraknąć!

Bawmy się pysznie i wielokulturowo w CH FORUM! 
Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI