r e k l a m a

spot_img
spot_img

spot_img

Niezawodne i solidne – wózki widłowe terenowe! Dlaczego warto je kupić?

spot_img
r e k l a m a

Nie każda branża wymaga tego samego typu i rodzaju sprzętów. Tam, gdzie sprawdzają się małe i zwinne wózki paletowe nie zmieszczą się duże wózki widłowe terenowe. I na odwrót – szereg prac, gdzie liczy się przede wszystkim duża moc wózka oraz specjalne umiejętności wymaga użycia niezawodnych, przeznaczonych do zaawansowanych zadań, wózków terenowych.

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tym urządzeniom, omawiając szerzej przede wszystkim:

  • jakim typem pojazdów są wózki widłowe terenowe i skąd się wywodzą;
  • jakie są parametry tych maszyn;
  • jakie uprawnienia musi posiadać operator wózka terenowego;
  • do jakich prac można wykorzystywać te pojazdy.

Jak powstały wózki widłowe terenowe?

Pod względem technicznym wózki terenowe swoją budową najbardziej przypominają wózki widłowe spalinowe i w tej kategorii często występują w ofertach na stronach internetowych, np. tutaj. Pojazdy te napędzane są wydajnym silnikiem spalinowym. Ich konstrukcja najbardziej zbliżona jest do czołowych wózków spalinowych, jednak są one większe gabarytowo, także większe są ich opony. Co charakterystyczne – opony w wózkach terenowych posiadają szeroki bieżnik, a same koła są znacznie większe (dodatkowo przednie zwykle jeszcze większe od tylnych), co znacząco poprawia przyczepność oraz wpływa pozytywnie na zachowanie stabilności, ograniczając ryzyko przewrócenia się wózka nawet na bardzo wyboistym terenie. Gdyż jak sama nazwa wskazuje – wózki widłowe terenowe wykorzystuje się do pracy “w terenie”, czyli na zewnątrz budynków.
Pierwszy wózek terenowy, który swoim wyglądem jeszcze do końca nie przypominał dostępnych na rynku sprzętów, powstał na bazie odwróconego schematu ciągnika rolniczego, wzbogaconego o dodanie masztu oraz hydrauliki w 1958 roku we Francji. Wyprodukowany został przez konstruktorów marki “Braud&Faucheux”, w tamtym czasie zajmującej się przede wszystkim masową produkcją ciężkiego sprzętu – takiego jak kombajny, żurawie czy betoniarki. Z czasem firma ta przekształciła się w dobrze znaną obecnie i cenioną na rynku markę – Manitou.

Jakie są parametry wózków widłowych terenowych?

Wózki widłowe terenowe są znacznie bardziej wydajne i efektywne od tradycyjnych wózków spalinowych (tego typu jak tu). Wyznacznikiem tego jest przede wszystkim duży udźwig, jaki je charakteryzuje – aż do 10 ton! Jeśli chodzi o wielkość i wagę wózków widłowych terenowych, to są one zdecydowanie wielkogabarytowymi pojazdami. Jest to konieczne aby zapewnić przeciwwagę do unoszonego ładunku.
Ponadto, terenowe wózki mogą (w zależności od modelu) podnosić ładunek na wysokość nawet do 7-8 metrów. Co w połączeniu z tak dużym udźwigiem wpływa pozytywnie na możliwości konkretnych pojazdów.
Jednocześnie, aby tak duże i ciężkie pojazdy mogły poruszać się sprawnie (z prędkością nawet do blisko 30 km/h), większość wózków widłowych terenowych została wyposażona w napęd na 4 koła.

Jakie uprawnienia musi posiadać operator wózków widłowych?

Operowanie wózkiem widłowym terenowym jest nieco trudniejsze i bardziej wymagające od poruszania się jednym z tradycyjnych czołowych widlaków, jednak, co ciekawe, na obydwa typy pojazdów obowiązują dokładnie te same uprawnienia. W celu obsługi wózka terenowego wystarczy zdać państwowy egzamin kategorii IWJO lub IIWJO zezwalający na poruszanie się pojazdami przynależnymi do tych kategorii.
Kategoria IWJO dotyczy wszystkich wózków jezdniowych o dowolnym napędzie, bez ograniczeń co do wysokości podnoszenia czy udźwigu, łącznie z wózkami specjalizowanymi oraz pojazdami należącymi do kategorii II i IIIWJO.
Natomiast kategoria IIWJO uprawnia do sterowania wszystkimi powyższymi wózkami, poza pojazdami specjalizowanymi. Ponieważ wózki widłowe terenowe nie należą do wózków specjalizowanych – w celu ich obsługi wystarczy uzyskanie tego rodzaju uprawnień.

Do jakich prac wykorzystuje się wózki widłowe terenowe?

Z uwagi na duży udźwig, wózki widłowe terenowe mogą być wykorzystywane do szeregu trudnych i skomplikowanych prac, gdzie wymaga się przede wszystkim dużych możliwości. Mowa tutaj głównie o branży budowlanej, gdzie wózki widłowe terenowe używane są zarówno do transportu materiałów, jak i usuwania elementów porozbiórkowych. Jak to możliwe? Dzięki dodatkowemu osprzętowi! Pozwala on m.in na wyposażenie pojazdu w:
– przechylny uchwyt wideł;
– karetkę z pływającymi widłami;
– pozycjonery wideł;
– łyżki czy chwytaki.
Wózek widłowy terenowy wyposażony w tego typu sprzęt z łatwością radzi sobie z przewożeniem nawet sypkich ładunków – np. żwiru czy gruzu. A dzięki dużym kołom, o dobrej przyczepności nie ma najmniejszych problemów z poruszaniem się po terenach budowy, nawet zagruzowanych, błotnistych czy grząskich.

Gdzie jeszcze używane są wózki widłowe terenowe? Stanowią nieocenioną pomoc w rolnictwie. Wykorzystywane są głównie do transportu bliskiego zbóż. Ułatwiają proces magazynowania, gromadzenia oraz przewożenia. Dzięki wszechstronności i wielofunkcyjności są chętnie używane w codziennej pracy zarówno przy uprawie zbóż, jak i przy warzywnictwie.
Ponadto wózki terenowe z powodzeniem wykorzystuje się w celu usprawnienia logistyki wojskowej. Ich niezawodność i łatwość poruszania się po różnego typu terenie sprawia, że idealnie nadają się do transportowania zarówno towarów, uzbrojenia, jak i innych lżejszych urządzeń. Poza transportem i zaopatrzeniem, mogą być stosowane także w pracach związanych z samą budową baz i magazynów wojskowych.

Podsumowanie

Wózki widłowe terenowe doskonale sprawdzają się podczas transportowania ładunków o wadze aż do 10 ton (w zależności od modelu). Swoje zastosowanie znajdują głównie w pracach zewnętrznych, nawet w trudnych warunkach – na terenach grząskich, wyboistych itd. Z pewnością warto je wybrać, jeśli szukasz sprzętu wydajnego, solidnego i niezawodnego, charakteryzującego się dużym udźwigiem oraz prędkością. Tego typu pojazdy znajdziesz m.in w ofercie marki Toyota na: www.toyota-widlowe.pl/51-wozki-widlowe-spalinowe.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI