NIK zakończyła kontrolę w Gliwicach. Znamy wyniki

Przez kilka ostatnich miesięcy kontrolerzy NIK dokładnie sprawdzali funkcjonowanie gliwickich spółek miejskich. Do Urzędu Miejskiego wpłynęły właśnie ostatnie dokumenty dotyczące tej kontroli.

Najwyższa Izba Kontroli doceniła korzystną i stabilną sytuację ekonomiczno-finansową spółek, zasady nadzoru sprawowanego nad nimi przez Miasto, w tym nad przestrzeganiem zasad wynagradzania oraz składania oświadczeń majątkowych przez osoby zasiadające w ich władzach.

– Cieszy mnie pozytywna opinia NIK o naszych spółkach. Szczególnie, że polskie prawo jest w wielu miejscach tak nieprecyzyjne, że nadzór właścicielski to spore wyzwanie dla samorządów, a wydział, który się tym u nas zajmuje zatrudnia tylko 5 osób. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że nasze spółki to dobrze zarządzane przedsiębiorstwa. Ważne jest, że firmy te realizują wiele zadań miejskich, a zatrudnione w nich 2300 osób nie pobiera swoich pensji z podatków gliwiczan – stwierdza Katarzyna Śpiewok, dyrektor Urzędu Miejskiego.

Warto przypomnieć, że miasto jest właścicielem 13 spółek, a w ponad 30 jest zaangażowane kapitałowo. Firmy te działają w różnych dziedzinach. Świadczą usługi komunalne, teleinformatyczne czy zdrowotne, obsługują komunikację publiczną oraz zapewniają wsparcie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą i inkubują innowacyjne firmy. Zysk netto gliwickich spółek miejskich wyniósł w 2013 r. ponad 22 mln zł. Ceny usług komunalnych w Gliwicach, jak wskazywała pod koniec września w swoim raporcie „Gazeta Wyborcza”, są przy tym jednymi z najniższych w regionie.

W raporcie NIK wymieniono również obszary, które należy poprawić. – Niemniej, trudno się zgodzić ze wszystkim, na co wskazuje NIK. Uwagi kontrolerów dotyczyły m.in. Przedsiębiorstwa Remontów Ulic i Mostów, należącej do miasta spółki, która zajmuje się realizacją inwestycji drogowych. Kontrolerzy NIK uważają, że PRUiM nie powinien wykonywać robót poza Gliwicami. Wyjątek mogą stanowić prace na terenie sąsiednich gmin. Ich zdaniem spółka powinna prowadzić swoją działalność w oparciu o prawo zamówień publicznych – mówią w Urzędzie Miejskim.

– PRUIM działa jak każdy inny podmiot komercyjny i nie korzysta z żadnego wsparcia ze strony gminy. Z powodzeniem szuka zamówień również poza Gliwicami i dzięki temu jest w doskonałej kondycji finansowej. To co my uważamy za gospodarność, za dbałość o interesy spółki i miasta, które jest jej właścicielem, zdaniem NIK jest niewłaściwe. To dla nas zaskakujące, bo w Polsce działają przecież w ten sposób dziesiątki, jeśli nie setki spółek komunalnych – stwierdza Kamil Jany, naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego UM.

Funkcjonowanie każdej ze spółek komunalnych reguluje kilkadziesiąt ustaw oraz setki rozporządzeń, a samego nadzoru właścicielskiego ponad 30 ustaw. Te regulacje są bardzo często sprzeczne ze sobą, a odmienne interpretacje sądów, odnoszące się do analogicznych spraw, nie ułatwiają dochowania formalnej poprawności. Warto podkreślić, że działalność gliwickich spółek komunalnych nie została nigdy podważona przez sądy oraz inne podmioty ochrony prawnej (UOKiK, CBA, SKO czy wojewodę).

– Jesteśmy bardzo często kontrolowani przez różne instytucje. Zalecenia pokontrolne to rzecz zupełnie powszechna, a ich wypełnianie pozwala nam podnosić jakość usług dla mieszkańców. Z uwag NIK wynika jednak, że zamiast powoływać część spółek mogliśmy po prostu zatrudnić więcej urzędników i nie mieć problemu, ale nie taki model zarządzania miastem przyjęliśmy i z powodzeniem od lat realizujemy w Gliwicach – podsumowuje Piotr Wieczorek, zastępca prezydenta Gliwic.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Morał
Morał
7 lat temu

I gdzie są ci którzy szczekali na Frankiewicza? Pisali ze NIK go zniszczy

Silesian
Silesian
7 lat temu

To teraz czekamy na komentarz wielce zatroskanego o Gliwice samozwańczego eksperta w dziedzinie prawa Dariusza Jezierskiego – Panie Darku kilka słów dla wyborców! Pewnie NIK wziął w łapę?

wielki1971
wielki1971
7 lat temu

Panie Jezierski i co pan na to,co znowu pan wymyśli żeby mieszkańcom Gliwic „zrobić pranie mózgu” na temat afer itp.pana prezydenta Z.F.,napisze pan że kontrola łapówki wzięła lub że to jest prowokacja NIK miesiąc przed wyborami,proszę się teraz bronić,ale słusznie a nie fałszywie.

loto
loto
7 lat temu

Hmmm, co tam NIK oni się nie znają !!! Pan Jezierski pierwszy w Gliwicach tropiciel korupcji w miejskich spółkach jest najlepszy 🙂 Ciekawie czy odszczeka to co powiedział. Pewnie nie bo wybory blisko !!! Prawdopodobnie zastosuje sprawdzoną strategię, najlepszą obroną jest atak i wymyśli nowe rewelacje które przed wyborami nie da się zweryfikować. Nie jestem wielkim fanem miłościwie nam panującego Z.F ale wyszło że On miał rację.

Jacek_P
Jacek_P
7 lat temu

A to, że w PRUIM, PRUIM-MOSTY, SILESIA-ASFALT zasiadają w zarządach te same osoby i biorą z każdej z tych spółek wynagrodzenie to im nie podpadło pod omijanie ustawy kominowej? Dziwne… Że gigantyczne miejskie pieniądze idę na halę podium/gliwice bez zgody mieszkańców ( i sprzeciwie wielu) i sprzeciwie UE też nie jest podejrzane? Dziwne…

Saurom
Saurom
7 lat temu

Żadnych nieprawidłowości nie było jak wam nie wstyd, że kłamiecie wystarczy zajrzeć do treści raportu

Napisano, że stwierdzono nieprawidłowości w PRUIM, niezgodne z prawem zasiadanie Wieczorka w dwóch spółkach miejskich. Nieprawidłowości w Śląskiej Sieci Metropolitarnej spółki z wyłącznym udziałem miasta.

tamten
tamten
7 lat temu
Reply to  Saurom

Nieprawidłowości stwierdzono we WSZYSTKICH 7 badanych podmiotach.
NIK stosuje 3-stopniową skalę ocen: pozytywna, pozytywna mimo stwierdzonych nieprawidłowości, negatywna. Żaden badany podmiot nie otrzymał maksymalnej oceny.

Wyborca
Wyborca
7 lat temu

No cóż. Panie Dariuszu J. kampania wyborcza przegrana 🙁
Może następnym razem się uda…

bartosz
bartosz
7 lat temu

Szanowni komentujacy! Widać że nikt z Was nie zadal sobie trudu i nie przeczytał dokumentów pokontrolnych! Tekst powyżej powstał w wydziale propagandy UM a Wy lykneliscie jak młode pelikany!! Raport NIK wskazuje szereg nieprawidłowości oraz naruszenia ustaw (o samorzadzie, kominowa, prawo zamówień publicznych i inne). Dwie spolki miejskie dostały skrajnie negatywna ocenę. Sprawdzcie sami na stronie NIK.

Zbyszko
Zbyszko
7 lat temu

Propaganda UM podała informację jakoby wszystko było przewspaniałe. A krótka lektura oryginalnych raportów NIK pokazuje, że tak cudownie wcale nie jest. Cytuję: „Cieszy mnie pozytywna opinia NIK o naszych spółkach. ” toż to godne szczytowej komunistycznej propagandy… PRUIM i PRUIM Mosty uzyskały ocenę NEGATYWNĄ proszę szanownej Pani dyrektor UM. Ładnie to tak KŁAMAĆ! Prześmiewcy Pana Dariusza Jezierskiego, wskażcie czy któryś z zarzutów nie pojawił się w opinii NIK, jakoś dziwnym trafem pojawiły się. A tłumaczenie, że prawo jest niejednoznaczne to przecież jakieś śmieszne jest, proszę tą metodę zastosować wobec sądu a nie wyborców. Cóż, walka wyborcza jak widać wchodzi w… Czytaj więcej »

tamten
tamten
7 lat temu
Reply to  Zbyszko

Najlepsze jest tłumaczenie „w Polsce działają przecież w ten sposób dziesiątki, jeśli nie setki spółek komunalnych”.
Czyli „inne samorządy tak robią, więc my też możemy”.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI