Nokaut w Poznaniu. Piast na deskach

Piast Gliwice przegrał na wyjeździe z Lechem Poznań 1-5 (0-2) w sobotnim spotkaniu 3. kolejki Lotto Ekstraklasy. Jedynego gola dla Niebiesko-Czerwonych zdobył Josip Barisić.

Piast szybko ruszył do ataku. Już w pierwszej minucie Maciej Jankowski przejął piłkę po błędzie obrońcy i dograł do Konstantina Vassiljeva, ale jego strzał obronił Jasmin Burić. Chwilę później Martin Bukata uderzał zza pola karnego, ale ponownie dobrą interwencją popisał się bramkarz gospodarzy.
W 22. minucie Sasa Zivec znalazł się niepilnowany przed polem karnym i oddał strzał, który okazał się minimalnie niecelny. Pięć minut później próbował Vassiljev, ale z jego uderzeniem poradził sobie Burić.
Skuteczniejsi byli piłkarze Lecha, którzy w końcówce pierwszej części gry dwukrotnie pokonali Dobrivoja Rusova.
– Na początku drugiej połowy przed szansą na podwyższenie rezultatu stanął Nicki Bille Nielsen, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem uderzył nad bramką. Bliski gola był także Radosław Majewski, ale jego strzał obronił golkiper Piasta.
Rusov dobrze poradził sobie także w 55. minucie, skutecznie interweniując po groźnym uderzeniu Makuszewskiego.
W 67. minucie kontaktowego gola zdobył Josip Barisić, który wykorzystał dogranie Martina Bukaty i przywrócił nadzieje Niebiesko-Czerwonym. Miejscowi szybko jednak strzelili kolejne bramki i już do końcowego gwizdka kontrolowali przebieg spotkania.

Wpis na listę strzelców
1-0 – Nicki Bille Nielsen wykorzystał rzut karny i otworzył wynik rywalizacji. Dobrivoj Rusov był bliski skutecznej interwencji, ale ostatecznie piłka przeleciała mu po rękach i wpadła do siatki.
2-0 – Maciej Makuszewski wbiegł z piłką w pole karne i oddał mocny strzał, z którym nie poradził sobie bramkarz Piasta.
2-1 – Konstantin Vassiljev zagrał w pole karne, a tam walkę o górną piłkę wygrał Martin Bukata, który sprytnie dograł do Josipa Barisicia. Chorwat strzelił kontaktowego gola, wbijając piłkę do siatki z najbliższej odległości.
3-1 – Christian Gytkjaer pokonał Dobrivoja Rusova uderzeniem głową po dośrodkowaniu Niklasa Barkrotha.
4-1 – Łukasz Trałka znalazł się w polu karnym i posłał płaski strzał na bramkę Piasta. Rusov próbował interweniować, ale nie zdołał złapać piłki.
5-1 – Christian Gytkjaer podwoił swój dorobek strzelecki i ustalił wynik rywalizacji strzałem z powietrza po dośrodkowaniu Roberta Gumnego.

Poza obiektywem
– W porównaniu do poprzedniego spotkania w wyjściowym składzie Piasta nastąpiły dwie zmiany. Od pierwszej minuty na murawę wybiegli Dobrivoj Rusov i Uros Korun. Natomiast na ławce rezerwowych usiedli Jakub Szmatuła oraz Karol Angielski.
– Aleksander Jagiełło zadebiutował w barwach Piasta Gliwice.
– Dobrivoj Rusov, Uros Korun i Josip Barisić zagrali po raz pierwszy w tym sezonie.
– Po raz pierwszy w tym sezonie w meczowej osiemnastce pojawił Mateusz Mak.
– Pod nieobecność Gerarda Badii opaskę kapitana założył Marcin Pietrowski.
– Bramkarz Piasta Gliwice Jakub Szmatuła był w przeszłości zawodnikiem Lecha Poznań.