Nowe oświetlenie ul. Dworcowej. Kolejny etap realizacji „Masterplanu”

Kolejna ulica w Gliwicach zyska nowe, ekonomiczne oświetlenie.

Przedmiotem zamówienia jest budowa oświetlenia na ul. Dworcowej w ramach projektu Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego w mieście Gliwice.

Wymienione zostaną istniejące oprawy i słupy oświetleniowe oraz kable zasilające. Obecnie ul. Dworcowa na odcinku od ul. Dolnych Wałów do ul. Nasyp jest oświetlona przez mocno wyeksploatowane oświetlenie stanowiące własność firmy Tauron. Na słupach betonowych widać ubytki betonu aż do zbrojenia słupa, słupy metalowe i wysięgniki są silnie skorodowane, a źródła sodowe są często wymieniane i nie zapewniają prawidłowych parametrów oświetleniowych.

Według założeń Masterplanu, na obrzeżach miasta oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych latarnie będą emitować jasne i zimne światło, natomiast w ścisłym centrum cieplejsze, niemal pomarańczowe.

Masterplan to pierwszy w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta.

Gdy zostanie zakończony, miejskie oświetlenie będzie uporządkowane za pomocą nowoczesnych, energooszczędnych, ledowych i sodowych źródeł światła. Lampy ułatwią orientację i czytelność przestrzeni publicznej, nadadzą też nowego charakteru gliwickim ulicom. Co ważne, zmniejszą się wydatki na energię i eksploatację urządzeń oświetleniowych.

Tylko po zainstalowaniu nowego oświetlenia na ul. Pszczyńskiej wydatki na zużycie energii elektrycznej zmalały o około 30 tys. zł rocznie.

Masterplan jest wdrażany od 2013 r. Cały projekt ma być gotowy do końca 2019 r. Projekt o wartości 14 mln zł zostanie sfinansowany z budżetu miejskiego (10 mln zł) oraz ze środków Unii Europejskiej (4 mln zł).

Oferty w przetargu można składać do 4 lutego.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Jest zdecydowanie lepiej , widoczność poprawiła się szczególnie w trudnych warunkach , przejścia sa lepiej oświetlone , ulica pszczyńska na naprawde duży plus !

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Czas najwyższy zrezygnować ze startch lamp sodowych, po których widoczność pozostawia wiele do życzenia

urzedasy
urzedasy
4 lat temu

nie zapominjcie wyciągnąc starych latarni jak na ul. czestochowskiej gdzie już stare latarnie obok nowych stoją 1,5 roku

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI