spot_img


Nowe tablice na drogach. „Opuścić auto i wezwać policję”

Te tablice zobaczą tylko kierowcy, którzy złamią przepisy drogowe. Jakie? Pojadą pod prąd.

„Pierwszych 10 takich tablic, w ramach pilotażu, ustawiliśmy w ubiegłoroczne wakacje. Spotkały się one z pozytywną reakcją użytkowników dróg. Kolejne tablice pojawią się w miejscach, gdzie mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni wymuszającego prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym” – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Kierowco – patrz na znaki, nie łam przepisów

Często słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym, dla innych jak i samych siebie.

Nowe znaki na polskich drogach

„Skorzystaliśmy z rozwiązań stosowanych w Austrii, Niemczech, Słowacji i Chorwacji. Charakterystyczne duże żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu, ustawiono już na łącznicy węzła Głogów Południe na S3, a także na węźle Świlcza na S19. Nowe tablice pojawiły się również na autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl oraz przed granicą Polski z Ukrainą w Korczowej, gdzie zaobserwowano kierowców oczekujących na odprawę i zawracających przed granicą” – informuje GDDKiA.

Tablica informacyjna - Stop zły kierunek
Tablica informacyjna – Stop zły kierunek ustawiona na łącznicy węzła Rzeszów Północ na A4 / fot. GDDKiA

Będą kolejne tablice. Gdzie?

Kolejnych 111 tablic ostrzegających przed wjazdem pod prąd, pojawi się w kilkudziesięciu lokalizacjach, zarówno w obrębie węzłów jak i MOP-ów. Tablice ustawimy między innymi na autostradowych węzłach Łódź Górna i Piątek na A1 oraz Stryków i Zgierz na A2. Pozostałe dotyczą węzłów na drogach ekspresowych lub MOP-ów:

 • S1 – Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła i Zwardoń,
 • S2 – Patriotów w Warszawie,
 • S3 – Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce, Skwierzyna i Gorzów Wielkopolski Południe,
 • S5 – Czerniejewo,
 • S6 – Gdynia Chylonia, Gdańsk Osowa i Kowale,
 • S7 – Barcza, Kielce Południe, Jaworznia, Skarżysko Północ i Powierz oraz na MOP-ach Ostróda, Grabin, Olsztynek, Lutek i Pawliki,
 • S8 – Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki,
 • S10 – Wałcz Północ, Wałcz Zachód i Witankowo,
 • S11 – Kórnik Północ, Kórnik Południe, Gądki, Koninko, rondo Strugi i Szczecinek Śródmieście,
 • S12 – MOP-y Markuszów, Piaski Zachód,
 • S17 – MOP Niwa Babicka i Sarny,
 • S19 – Kock Południe i Kock Północ,
 • S52 – Jasienica, Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska
 • S74 – Kielce Zachód.

„Montaż tablic powinien rozpocząć się w pierwszej połowie marca. Nie wykluczamy również zamówienia kolejnej partii tablic” – informuje Dyrekcja.

Nowe tablice Stop jedziesz pod prąd
Miejsca, w których są nowe tablice

Jadę pod prąd – co robić?

„Jeżeli zobaczymy tablicę STOP Zły kierunek będzie oznaczało, że jedziemy pod prąd. Jeżeli mamy jeszcze możliwość wyboru – wjedźmy w prawidłową łącznicę lub skręćmy w kierunku wyjazdu z MOP” – informuje GDDKiA.

Zobacz też: Pod prąd autostradą A1. Taksówkarz pędził lewym pasem

Jak zachować się, gdy pomimo tablicy lub tradycyjnego oznakowania wjedziemy pod prąd na drogę szybkiego ruchu? Należy bezzwłocznie się zatrzymać w bezpiecznym miejscu – najlepiej na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne. Następnie z zachowaniem szczególnej ostrożności opuścić pojazd i jeśli to możliwe schronić się za barierą ochronną. Kolejną czynnością powinno być powiadomienie służby drogowej lub policji, które pomogą kierowcy wydostać się z „pułapki”. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie próbować samodzielnie zawracać! Powoduje to dodatkowe zagrożenie dla nas samych i innych uczestników ruchu. Takie manewry mogą skończyć się tragicznie.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
2 miesięcy temu

więcej znaków załatwi sprawę XD

hehe

te są okej ale inne?

ZA MAŁO ZNAKÓW W POLSCE, SZEGOLNIE TYCH MYLĄCYCH LUB ZŁYCH

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI