Nowoczesna karetka dla Gliwic

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach zakupiło pięć nowych ambulansów.

Jedną z karetek – typu „S”, czyli specjalistyczną – otrzymała stacja pogotowia w Gliwicach. Nowe karetki od wczoraj jeżdżą do śląskich pacjentów. Poza Gliwicami, pojazdy typu „S” (nieco lepiej wyposażone, w zespole jest lekarz) przekazano stacjom pogotowia ratunkowego w Katowicach i Pszczynie.

Karetki typu „P” (charakteryzujące się tym, że w zespole jest dwóch ratowników) trafiły natomiast do miejsc stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego w Radzionkowie i na katowickim Osiedlu Tysiąclecia. Nowe karetki zastąpiły wysłużony tabor, który miał największy przebieg.

– Nasze ambulanse wyjeżdżają do potrzebujących średnio co 3 minuty – przypomniał podczas wczorajszej prezentacji pojazdów dyrektor WPR w Katowicach, Artur Borowicz. – Dzięki zakupowi nowych pojazdów starsze karetki nie wypadają z taboru, lecz przechodzą do składu karetek rezerwowych w największych miastach. W razie wypadku czy awarii zespół może się do nich przesiąść i dalej prowadzić akcję ratunkową – wyjaśniał.

Nowe pojazdy to samochody marki C Renault Master. Mają dużo mocniejsze silniki (o pojemności 2300 cm3) od poprzednich ambulansów, więc szybciej dojadą do pacjentów. Każda karetka warta jest ponad 350 tys. zł, z czego ponad 230 tys. zł to koszt zabudowy. Zarówno samochody, jak i ich wyposażenie zostały kupione z oszczędności WPR. Łączna wartość 5 ambulansów przekracza 1,7 mln zł.

Nowe karetki są już standardowo wyposażone w podstawowy sprzęt medyczny i radiotelefony, centralną instalację tlenową, fotele obrotowe, nowoczesne, dobrze zabezpieczone nosze (tzw. główne – model Mondial RS2). Wszystkie mają zamontowane urządzenia poprawiające bezpieczeństwo przejazdu i transportu pacjenta. – Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązanie w postaci zintegrowanych belek, które widać z przodu i z tyłu. Zapewniają one lepszą widoczność pojazdu na drodze i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. otarciami gałęzi – tłumaczy Konrad Grasewicz, przedstawiciel firmy, która dostarczyła ambulanse do WPR. W każdej karetce jest pięć miejsc siedzących.

Aktualnie Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach dysponuje 146 własnymi ambulansami, z czego 33 to pojazdy specjalistyczne, 41 – podstawowe, 18 – onkologiczne, a jeden to ambulans wysokospecjalistyczny do transportu zakaźnie chorych pacjentów. Dodatkowo Pogotowie ma 21 karetek rezerwowych wykorzystywanych m.in. w razie tzw. zdarzeń masowych. Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2015 roku tabor WPR jeszcze się powiększy. Instytucja planuje bowiem zakupić 15 kolejnych ambulansów.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI