r e k l a m a

spot_imgspot_img

Nowy Biskup Gliwicki. Papież nominował ks. Sławomira Odera

W sobotę 28 stycznia br. w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce podała do wiadomości decyzję Ojca Świętego Franciszka o nominacji ks. prałata Sławomira Odera na urząd Biskupa Gliwickiego.

Poniżej podajemy treść komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:
Ojciec Święty Franciszek:
1. Przyjął rezygnację biskupa Jana KOPCA z posługi biskupa gliwickiego.
2. Mianował biskupem gliwickim ks. Sławomira ODERA, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej.

+ Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski

„Nowemu Biskupowi Gliwickiemu życzymy, by posługa w Kościele gliwickim była źródłem uświęcania siebie oraz powierzonych pasterskiej opiece wiernych diecezjan. Niech Matka Boża Pokorna, którą czcimy w rudzkim sanktuarium oraz Święci Apostołowie Piotr i Paweł – patronowie naszej diecezji – wypraszają Biskupowi Nominatowi u Boga potrzebne łaski.

Do czasu kanonicznego objęcia diecezji przez nowego biskupa, bp Jan Kopiec pozostaje administratorem apostolskim diecezji gliwickiej.

Termin sakry biskupiej oraz ingresu nowego biskupa do gliwickiej katedry św. Apostołów Piotra i Pawła zostanie podany wkrótce” – informuje Kuria.

BIOGRAM:
ks. Sławomir Oder

Urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży.
Do szkoły podstawowej uczęszczał w Toruniu (1967-1975).
W 1975 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1978 roku.
W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego.
W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii.
Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.
Kontynuując studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1993 roku tytuł doktora obojga praw.
Później ukończył kurs Roty Rzymskiej.
W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego.
W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej.
W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.
Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre.
W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego.
W 2019 powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym. Jest kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Pełni posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Poza językiem ojczystym, zna język włoski i angielski.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI