O rety! Komiksy o mieście Gliwice…

Po bestselerowej „Historii Miasta Gliwice” Benno Nietschego Muzeum wypuszcza na rynek księgarski kolejny wydawniczy hit.

26 lutego w Willi Caro zostanie zaprezentowana antologia komiksów inspirowanych dziejami grodu nad Kłodnicą. Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice to pierwsza tak duża publikacja, w której o historii miasta opowiadają młodzi rysownicy i scenarzyści. To nasz nowy pomysł na upowszechnianie Historii – by zainteresowała – trzeba ją opowiadać i pokazywać w atrakcyjny sposób, w formie, która trafi w gust pokolenia nie przepadającego za opasłymi monografiami.

Autorzy komiksów zawartych w naszej antologii tę sztukę opanowali wyśmienicie – mówi Grzegorz Krawczyk dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Do pracy nad Niczego sobie Muzeum w Gliwicach zaprosiło znakomitych rysowników i scenarzystów z całego kraju. W antologii znalazły się krótkie formy (tzw. szorty) ukazujące różne odmiany komiksu: opowieści w kolorze, czarno-białe, wykorzystujące różne techniki graficzne i rozmaicie przekazujące warstwę słowną. Jest komiks niemy, a nawet historia nawiązująca do tzw. protokomiksu.

To nie tylko pierwsza publikacja komiksowa poświęcona historii Gliwic – mówi Mikołaj Ratka, historyk z Muzeum w Gliwicach i współautor antologii – ale również przekrój przez rozmaite gatunki komiksu, od humorystycznego, po bliski opowieściom grozy, obyczajowy i fantastyczny.

Każda z opowieści zawartych w Niczego sobie została opatrzona krótkim komentarzem, który przybliży czytelnikom tło historyczne wydarzeń przedstawionych za pomocą „rysunków i dymków”.

Komiks wydany przez Muzeum w Gliwicach będzie gratką dla wielbicieli gatunku, ale także przydatnym narzędziem dla nauczycieli i wychowawców, którzy chcą zainteresować podopiecznych lokalną przeszłością. Projekt „Historia w komiksie” to również nowa propozycja edukacyjna Muzeum – mówi Ewa Chudyba z Działu Upowszechniania – Antologię „Niczego sobie” obudowaliśmy szeregiem form dydaktycznych i warsztatowych. Zaprezentujemy je podczas VIII Forum Edukacyjnego, które zaplanowane jest 3 marca w SP nr 1. Część z nich sprawdziła się już podczas zajęć w ramach Weekendu z Superbohaterem. Ich uczestnicy tworzyli swoje komiksowe alter-ego i budowali własne komiksowe scenariusze.

Prezentacja antologii odbędzie się w niedzielę, 26 lutego, o godzinie 16.00 w Willi Caro.

O komiksie historycznym opowie wtedy Jakub Syty, jeden z autorów, który komiks uczynił przedmiotem swojej pracy doktorskiej. Przed południem zaś, pomiędzy 11.00 a 13.00, twórcy antologii zapraszają na warsztaty z rysowania komiksów.

Dwa dni przed planowaną premierą książki pasażerowie czekający na autobus A4 przy Willi Caro będą mogli przeczytać pierwszy komiks z antologii Niczego sobie. Kolorowe bannery „zadrukowane historią” o oblężeniu miasta w 1626 roku zawisną na ogrodzeniu przy „Przystanku Muzeum”.

– Planujemy zaprezentować w ten sposób także pozostałe komiksowe opowieści – mówi Grzegorz Krawczyk – myślę, ze zainteresujemy nie tylko oczekujących na autobus – historia Gliwic jest przecież zdecydowanie niczego sobie.

Autorzy: Daniel Gizicki, Tomasz Kontny, Maciej Pałka, Grzegorz Pawlak, Marcin Podolec, Mikołaj Ratka, Marcin Surma, Przemysław Surma, Dominik Szcześniak, Anna Helena Szymborska, Rafał Szłapa, Marek Turek, Kajetan Wykurz.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI