r e k l a m a

spot_imgspot_img

O rety! Komiksy o mieście Gliwice…

Po bestselerowej „Historii Miasta Gliwice” Benno Nietschego Muzeum wypuszcza na rynek księgarski kolejny wydawniczy hit.

26 lutego w Willi Caro zostanie zaprezentowana antologia komiksów inspirowanych dziejami grodu nad Kłodnicą. Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice to pierwsza tak duża publikacja, w której o historii miasta opowiadają młodzi rysownicy i scenarzyści. To nasz nowy pomysł na upowszechnianie Historii – by zainteresowała – trzeba ją opowiadać i pokazywać w atrakcyjny sposób, w formie, która trafi w gust pokolenia nie przepadającego za opasłymi monografiami.

Autorzy komiksów zawartych w naszej antologii tę sztukę opanowali wyśmienicie – mówi Grzegorz Krawczyk dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Do pracy nad Niczego sobie Muzeum w Gliwicach zaprosiło znakomitych rysowników i scenarzystów z całego kraju. W antologii znalazły się krótkie formy (tzw. szorty) ukazujące różne odmiany komiksu: opowieści w kolorze, czarno-białe, wykorzystujące różne techniki graficzne i rozmaicie przekazujące warstwę słowną. Jest komiks niemy, a nawet historia nawiązująca do tzw. protokomiksu.

To nie tylko pierwsza publikacja komiksowa poświęcona historii Gliwic – mówi Mikołaj Ratka, historyk z Muzeum w Gliwicach i współautor antologii – ale również przekrój przez rozmaite gatunki komiksu, od humorystycznego, po bliski opowieściom grozy, obyczajowy i fantastyczny.

Każda z opowieści zawartych w Niczego sobie została opatrzona krótkim komentarzem, który przybliży czytelnikom tło historyczne wydarzeń przedstawionych za pomocą „rysunków i dymków”.

Komiks wydany przez Muzeum w Gliwicach będzie gratką dla wielbicieli gatunku, ale także przydatnym narzędziem dla nauczycieli i wychowawców, którzy chcą zainteresować podopiecznych lokalną przeszłością. Projekt „Historia w komiksie” to również nowa propozycja edukacyjna Muzeum – mówi Ewa Chudyba z Działu Upowszechniania – Antologię „Niczego sobie” obudowaliśmy szeregiem form dydaktycznych i warsztatowych. Zaprezentujemy je podczas VIII Forum Edukacyjnego, które zaplanowane jest 3 marca w SP nr 1. Część z nich sprawdziła się już podczas zajęć w ramach Weekendu z Superbohaterem. Ich uczestnicy tworzyli swoje komiksowe alter-ego i budowali własne komiksowe scenariusze.

Prezentacja antologii odbędzie się w niedzielę, 26 lutego, o godzinie 16.00 w Willi Caro.

O komiksie historycznym opowie wtedy Jakub Syty, jeden z autorów, który komiks uczynił przedmiotem swojej pracy doktorskiej. Przed południem zaś, pomiędzy 11.00 a 13.00, twórcy antologii zapraszają na warsztaty z rysowania komiksów.

Dwa dni przed planowaną premierą książki pasażerowie czekający na autobus A4 przy Willi Caro będą mogli przeczytać pierwszy komiks z antologii Niczego sobie. Kolorowe bannery „zadrukowane historią” o oblężeniu miasta w 1626 roku zawisną na ogrodzeniu przy „Przystanku Muzeum”.

– Planujemy zaprezentować w ten sposób także pozostałe komiksowe opowieści – mówi Grzegorz Krawczyk – myślę, ze zainteresujemy nie tylko oczekujących na autobus – historia Gliwic jest przecież zdecydowanie niczego sobie.

Autorzy: Daniel Gizicki, Tomasz Kontny, Maciej Pałka, Grzegorz Pawlak, Marcin Podolec, Mikołaj Ratka, Marcin Surma, Przemysław Surma, Dominik Szcześniak, Anna Helena Szymborska, Rafał Szłapa, Marek Turek, Kajetan Wykurz.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI