Adam Neumann zleca płatną publikację w Onecie. Przekonuje, że dba o zieleń i drzewa

W czasie, gdy trwa duża wycinka drzew na alei Korfantego, chwilę po tym, gdy w całym mieście usunięto wiele drzew, prezydent Adam Neumann zleca płatną publikację w Onecie, w której chwali się jak to władze dbają o zieleń. Gliwice dusi smog, ale z propagandowego artykułu, gliwiczanie mogą dowiedzieć się, że ich miasto to zielony raj.

Od wielu miesięcy w Gliwicach wycinane są drzewa. Trwa przecież duża batalia o tzw. Wilcze Doły, gdzie władze Gliwic chcą zbudować wielki zbiornik retencyjny.

Tylko w tamtym miejscu usuniętych będzie 660 drzew.

To jednak nie wszystko – w całym mieście znikają drzewa. Ostatnie przykłady tylko z centrum to pl. Mickiewicza, al. Korfantego, ul. Długosza, ul. Nowy Świat.

Gliwiczanie coraz częściej zauważają kolejne wycinki. Usuwane są duże okazy, które zapewniały cień. W zamian pojawiają się niewielkie drzewka. Minie kilkadziesiąt lat zanim osiągną rozmiary tych ściętych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do mieszkańców Gliwic alert o tragicznej jakości powietrza. Miasto dusi smog. Odradzana jest wszelka aktywność na zewnątrz.

W tym samym czasie prezydent Gliwic Adam Neumann zleca płatną publikację w Onecie pt. „Więcej zieleni w centrum miasta. Jak robią to w Gliwicach?”. Urząd miejski chwali się w przygotowanym przez pracowników, a nie dziennikarzy artykule, że przeprowadzono modernizację skweru nad tunelem DTŚ. Posadzono tam 127 drzew i wiele krzewów. Urzędnicy zapewniają, że zmieni się też gliwicki Rynek.

Przypomnijmy, że pojawi się tam… 11 drzew, ale 8, które obecnie tam rosną, zostanie wyciętych.

Tak wyglądają drzewa na skwerze nad DTŚ / fot. M. Buksa / UM Gliwice

W propagandowym artykule czytamy, że „Kolejnym wyzwaniem stało się zazielenianie publicznych przestrzeni w ścisłym centrum, na terenach zabetonowanych lub wybrukowanych. Tego oczekują mieszkańcy, tego wymaga również troska o środowisko naturalne”. Przypomnijmy tylko, że Adam Neumann nie jest człowiekiem nowym w strukturach gliwickich władz. Mimo że teraz próbuje się go kreować na osobę, która przychodzi i poprawia po poprzednikach, to wszechobecna „betonoza” to również jego zasługa. Przez wiele lat był zastępcą Zygmunta Frankiewicza. To m.in. za ich kadencji betonowano kolejne miejsca w Gliwicach np. Rynek czy starówkę.

Najciekawsza jest jednak wypowiedź prezydenta Adama Neumanna:
„Dbanie o zieleń staje się coraz ważniejszym elementem bieżących działań miasta, ale także jednym z kluczowych założeń miejskiej strategii na przyszłość. Chcemy zostawić w spadku kolejnym pokoleniom różnorodną roślinność, w wielu miejskich przestrzeniach, tych dużych jak las komunalny i małych jak parki kieszonkowe czy zieleńce. W Gliwicach szukamy jak najlepszych rozwiązań, aby zazieleniać także skrawki terenu zabrukowanego czy zabetonowanego”.

Już wystąpiliśmy do urzędu o umowę z Onetem. Chętnie dowiemy się ile gliwiczan kosztował ten propagandowy artykuł. Podobne publikacje to zazwyczaj koszt kilku lub nawet kilkunastu tys. złotych. Przypomnijmy tylko, że jeszcze niedawno prezydent Neumann informował o koniecznych cięciach w budżecie. Zasugerował nawet, że nie powstanie nowy szpital, bo „Polski Ład” zabiera pieniądze Gliwicom. W tym samym czasie dostał podwyżkę wynagrodzenia o 100% (zarabia obecnie ok. 20 tys. zł miesięcznie) i zleca kolejne płatne publikacje. Komu one służą? Chyba nie mieszkańcom, którzy na co dzień widzą, jak wyglądają „zielone Gliwice Neumanna”.

Dołącz do dyskusji na Facebooku

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
www
www
1 rok temu

Bardzo dobry artykuł. Władze Miasta uprawiają tzw. ściemę !

Kasia
Kasia
1 rok temu

Na onecie przeczytają to najwyżej mieszkańcy innych miast ale zainteresowanych czytaniem o Gliwicach będzie na pewno niewielu. Gliwiczanie wiedzą jak jest i że ten prezio ciągle wycina drzewa

Marek
Marek
1 rok temu

Z bliskich kręgów Adama N. wiem, że marzy mu się posadka posła więc on nie będzie już startował na prezydenta , namaści na to stanowisko swoją zastępczynię Zabrzankę Ewę Weber . Nie dajcie się nabrać Gliwiczanie!!! !! Koniec tej ekipy która betonuje i wycina drzewa

Biały Wilk
Biały Wilk
1 rok temu

Do tego dochodzą tereny działkowe na Trynku. Jestem totalnie oburzony bezmyślnymi decyzjami i zniesmaczony propagadowym tłumaczeniem.

Potas
Potas
1 rok temu

Dosyć głosowania na ekipę z PO. Ta partia na każdym kroku pokazuje, że najważniejszy jest ich interes, a nie interes mieszkańców.

Aleksander
Aleksander
1 rok temu

Rząd w Gliwicach dba o zieleń tak samo jak o kulturę. Wycina w pień.

Amelia
Amelia
1 rok temu

O ludzi facet nie dbasz .A o drzewa .Żarty jakieś

Hanys
Hanys
1 rok temu

Wybrali to płaczta teraz tu na forum. Gdzie byliście jak były wybory.?

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI