Osadzeni w gliwickim areszcie wykonywali budki dla kotów

Areszt Śledczy w Gliwicach oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami już od dłuższego czasu działają wspólnie na rzecz gliwickich zwierząt. Koniec roku stał się okazją do podsumowania efektów dotychczasowej współpracy.

Osadzeni, w ramach prac społecznych, wykonywali budy mieszkalne dla zwierząt wolno żyjących pozostających pod opieką gliwickiego oddziału TOZ-u. Zdaniem Janiny Szymanek – prezes organizacji, wyprowadzenie kotów z piwnic do ich własnych domków pozwala na odsunięcie miejsc karmienia i bytowania kotów od budynków mieszkalnych, co polepsza komfort życia mieszkańców i zwierząt. Wykonane przez więźniów budy zostały już umieszczone przez organizację na terenie miasta. W okresie zimowym stanowią one niezastąpione schronienie dla podopiecznych stowarzyszenia.

– Dziękujemy, że mogliśmy wspólnie działać na rzecz zwierząt. Dzięki wsparciu Aresztu Śledczego w Gliwicach nasi podopieczni będą mieli zapewnione na zimę ciepłe schronienie. W imieniu swoim oraz całego naszego stowarzyszenia dziękuję za serce okazane na rzecz zwierząt w naszym mieście – podkreśla Janina Szymanek, prezes gliwickiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Prace społeczne więźniów to element programu resocjalizacyjnego “Podaj łapę”, realizowanego na terenie gliwickiej jednostki penitencjarnej od kilku miesięcy.

– Praca uznawana jest za jeden z podstawowych narzędzi resocjalizacyjnych. Założeniem programu, oprócz samej aktywizacji zawodowej skazanych, było również modelowanie i wzmacnianie wśród jego uczestników korektywnych postaw wobec zwierząt. To z kolei pozwala na kształtowanie u skazanych wrażliwości, odpowiedzialności, empatii i innych cech niezwykle ważnych w perspektywie późniejszej efektywnej readaptacji społecznej – twierdzi szer. Natalia Szarapow, psycholog i autor programu.

Prezes podziękowała również osadzonym, którzy wzięli udział w tej inicjatywie. – Cieszymy się, że mogliśmy coś dać od siebie. Przecież mamy jakiś dług do spłacenia wobec społeczeństwa. Mamy nadzieje, że nasza praca pomoże innym – mówili podczas spotkania gliwiccy aresztanci.

Zatrudnianie i aktywizacja zawodowa skazanych to jeden z elementów ogólnopolskiego programu “Praca dla Więźniów”, który Służba Więzienna realizuje od ponad roku.

W gliwickim areszcie codziennie do pracy kierowanych jest 128 skazanych, a wskaźnik zatrudnienia sukcesywnie rośnie.

– Oprócz współpracy z kontrahentami zewnętrznymi, Areszt Śledczy w Gliwicach chętnie współpracuje w tym zakresie również z organizacjami pozarządowymi. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do rozwiązywania problemów społeczności lokalnej – podkreślił dyrektor gliwickiego aresztu, ppłk Dariusz Wajszczyk.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI