r e k l a m a


Palmiarnia pokaże rybki. W przyszłym roku

spot_img
r e k l a m a

Wczoraj pisaliśmy o fontannie na Placu Piłsudskiego.

Dziś – jeszcze jedna wiadomość z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych. Nowe pawilony Miejskiej Palmiarni powinny być gotowe w listopadzie przyszłego roku. Znajdzie się w nich m.in. ekspozycja akwarystyczna.

Przed laty, w gliwickiej Palmiarni można już było oglądać egzotyczne rybki. Małe, podświetlone akwaria znajdowały się wąskich i ciemnych pomieszczeniach.

MZUK, który od dawna zastanawiał się nad tym, jak zagospodarować niedokończone pawilony, postanowił ponownie wykorzystać je na ten cel.

Budynki, które w przyszłości mają powiększyć część ekspozycyjną Palmiarni, obecnie znajdują się w stanie surowym otwartym. To jednokondygnacyjne obiekty z antresolami, które powstały w latach 80. i 90. XX-go wieku. Nie mają zadaszenia, jedynie metalową konstrukcję zewnętrzną.

Zgodnie z projektem, dwa z pawilonów, w kształcie połączonych trójkątów równobocznych, będą pełnić funkcję ekspozycyjną, w trzecim znajdzie się zaplecze socjalne. Elewacje obiektów pozostaną otwarte, pokryte poliwęglanem. Wraz z oknami i częściowo przeszklonym dachem zapewnią odpowiednie doświetlenie wnętrza.

Nowa część akwarystyczna będzie bardzo nowoczesna i atrakcyjna dla zwiedzających. W dużych zbiornikach prezentowane będą cztery biotopy wód słodkich: Amazonii, jezior afrykańskich (Malawi), rzek Azji Południowo-Wschodniej, a także rzek polskich.

W największym, bo mającym aż 57 m3 objętości i 2 metry wysokości akwarium, umieszczone będą okazy z Amazonii. Zdecydowanie mniejszy będzie biotop jezior afrykańskich (ok.15 m3, głębokość 1 m) oraz Azji Południowo-Wschodniej i rzek Polski (ok. 10 m3, głębokość 1 m.).

Dzięki przeźroczystym ścianom, ekspozycję będzie można oglądać z kilku stron.

Poszczególne zbiorniki różnić będą się wystrojem. Dobrano go tak, by wiernie odzwierciedlać warunki panujące w naturalnych środowiskach.

Klimatyzacja zapewni stała temperaturę w przedziale 18- 25 stopni Celsjusza.
Dno zbiornika biotopu Amazonii będzie podniesione w stosunku do poziomu posadzki o 90 cm, a dwóch pozostałych o 120 cm, dzięki czemu możliwy będzie lepszy wgląd do wnętrza.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych właśnie ogłosił przetarg na wykonawcę pawilonów. Nowe obiekty mają być gotowe jesienią 2012 roku.
Projekt przewiduje rozbiórkę istniejących konstrukcji żelbetowych akwariów i zbiornika ekspozycji roślin wodnych. Pomimo dobrego stanu technicznego nie spełniają one oczekiwań użytkowników. Konieczna będzie także częściowa przebudowa pawilonu II (sukulenty i kaktusy). Powstanie tam bowiem poczekalnia dla oczekujących na zwiedzenie ekspozycji akwarystycznej.

Nina Drzewiecka

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gliwiczanin z bojkowa
gliwiczanin z bojkowa
12 lat temu

z niecierpliwościom czekam pozdrawiam serdecznie

Silesian
Silesian
12 lat temu

już przetarg? SUPER – 10 lat temu jedynie o tym pisano przed wyborami…
była mowa nawet o mini ZOO.
Akwarystyka – super pomysł!

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI