Palmiarnia w Gliwicach zostanie zamknięta

Od 28 czerwca gliwicka Palmiarnia będzie nieczynna dla zwiedzających. W tym roku to coś więcej niż tradycyjna przerwa techniczna. W najbliższy poniedziałek rozpocznie się modernizacja pawilonu historycznego.

Pawilon historyczny jest największy i najwyższy. Ma ponad 20 metrów wysokości i 900 m2 powierzchni. Wewnątrz prezentowane są jedne z najcenniejszych eksponatów Palmiarni – trzy feniksy kanaryjskie, które przyjechały do Gliwic w 1924 roku na wystawę roślin egzotycznych. To wydarzenie dało początek gliwickim tropikom.

– Remont jest konieczny. Kiedy od 1986 roku prowadzona była kompleksowa przebudowa Palmiarni (do kształtu, który znamy teraz), prace rozpoczęły się właśnie od pawilonu roślin użytkowych, a kolejnym był właśnie pawilon historyczny. Wówczas – ze względu na stan techniczny – gliwickie tropiki w ogóle były zamknięte dla odwiedzających. Dziś, żeby wykonać prace o tak dużym zakresie, musimy wyłączyć obiekt ze zwiedzania na dwa miesiące – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni.

Przez lipiec i sierpień stare ściany będą zastępowane panelami z poliwęglanu oraz – w części – szkłem (od strony parku Chopina). Ze względu na rośliny egzotyczne, takie prace można wykonać tylko latem, kiedy bez obawy o najcenniejsze eksponaty możliwe jest wyłączenie ogrzewania. Czas modernizacji elewacji zostanie również wykorzystany na renowację podestów i schodów drewnianych we wnętrzach pawilonów.

Gliwicka Palmiarnia zamknięta będzie dla zwiedzających w dniach 28.06 – 31.08.

źródło: MZUK

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztif
Krzysztif
1 rok temu

Jak Palmiarnia była nieczynna w czasie kwarantanny to myślę że można było wtedy zrobić remont. Jak oboszczennia zostały zdjęte to Gliwice postanowiły zrobić remont. To tak POwski niewidoczny Prezydent rządzi.

Jamnik
Jamnik
1 rok temu
Reply to  Krzysztif

Tylko nie „oboszczaj” sobie deski sedesowej pisiurq.

Marass
Marass
1 rok temu
Reply to  Krzysztif

Jakby byl pisowski prezydent to juz dawno palmiarnia by upadła!!

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI