Pieszy zderzył się z autobusem. Zobacz nagranie z monitoringu

Niestety, każdego dnia na naszych drogach czyhają niebezpieczeństwa. Wychodzimy do pracy, szkoły czy na zakupy i nie myślimy o zagrożeniach. Należy jednak być ostrożnym, by do domu wrócić w takim stanie, w jakim się z niego wyszło. Dziś o dużym szczęściu mogą mówić dwie osoby – pieszy i kierowca.

Dzisiaj rano na oznakowanym przejściu przy rondzie im. Lecha Kaczyńskiego w Gliwicach doszło do kolizji, pieszy zderzył się z… autobusem komunikacji miejskiej. Kwestię, kto zawinił bardziej, pieszy czy kierowca, rozstrzygnie sąd. Najważniejsze w tej sytuacji jest to, że 15-latkowi nic się nie stało. Można powiedzieć, że było o krok od tragedii…

„Ku przestrodze i refleksji publikujemy film zarejestrowany przez kamerę monitoringu i przy okazji przypominamy: piesi mają nie tylko prawa, ale i obowiązki – przede wszystkim muszą rozejrzeć się, czy wejście na „pasy” jest bezpieczne. Kierowcy z kolei, dojeżdżając do przejść, muszą zwolnić” – informuje policja.

Zobacz wideo

Obowiązki kierowcy przy przejściu dla pieszych:
1. Kierowca ma przede wszystkim obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych – również pieszemu wchodzącemu na to przejście.

2. Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

3. Trzeba bacznie obserwować nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą.

4. Nie należy omijać bądź wymijać samochodu kierowcy ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Nie wolno wtedy próbować zdążyć przed pieszym.

5. W takiej sytuacji złym pomysłem jest też rozpoczynanie manewru wyprzedzania.

6. Kierowca powinien pamiętać o kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia.

7. Nie wolno parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia.

Obowiązki pieszych przy przekraczaniu jezdni:
Nowe obowiązki nałożone na kierowców nie zwalniają pieszych z ich powinności. Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego. Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwowanie innych uczestników ruchu. Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby

Czego pieszym nie wolno…

Pieszy nie może przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności, na przykład w pobliżu zakrętów czy wierzchołków wzniesień, poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Nie wolno także przebiegać przez jezdnię, wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, nie można też wychodzić na jezdnię na przykład zza autobusu. Nowo wprowadzona regulacja dodatkowo zabrania pieszym, którzy wchodzą na jezdnię lub przekraczają ją (także na przejściu dla pieszych) korzystania m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jo40
jo40
8 miesięcy temu

Tak to jest, jak im pierwszeństwo dali.

Covid
Covid
8 miesięcy temu
Reply to  jo40

dobrze że nie pompują, nie zachęcają do stosowania bezwzględnego reguły prawicowej ręki…bo na Polskich skrzyżowaniach byłby horror. To jest Cyrk a nie Republika:-I

Covid
Covid
8 miesięcy temu

Miał pełne prawo tak iść/przechodzić przez te przejście! Niestety, takie prawo panuję w RP. Jest to idiotyzm kreowany i wspierany przez włodarzy/decydentów. Policja klaska oraz piesi co tak lubią te prawo, niestety Oni tacy już soo. Cyrk Polska się rozwija 😀

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI