r e k l a m a


Pilchowice i Sośnicowice w KZK GOP

spot_img
r e k l a m a

Dwie gminy – Pilchowice i Sośnicowice – dołączyły do Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP. Po ich przystąpieniu Związek liczy dwadzieścia siedem gmin członkowskich.

Obecnie obszar działania KZK GOP rozciąga się od granicy z województwem małopolskim na wschodzie po granicę z województwem opolskim na zachodzie.

Przypomnijmy, że od roku 1999 KZK GOP składał się z 23 miast. Od roku 2009 Związek tworzony jest już przez 25 uczestników (w tym roku do KZK GOP przystąpiły Piekary Śląskie i Pyskowice), natomiast od grudnia 2013 roku KZK GOP składa się z 27 gmin członkowskich.
W Pilchowicach funkcjonuje już komunikacja organizowana przez KZK GOP na liniach nr 59 i 236. Od 16 grudnia br. na teren gminy Sośnicowice wjeżdża autobus nr 624, a od 1 stycznia 2014 roku również linia autobusowa nr 924 organizowana jest przez KZK GOP.

Sośnicowice położone są w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, dziesięć kilometrów od centrum Gliwic, na granicy z powiatem kędzierzyńsko-kozielskim. Teren ten to pogranicze Niziny i Wyżyny Śląskiej – na obszarze wielkiego kompleksu leśnego, między Opolszczyzną a Górnym Śląskiem. Gmina zajmuje powierzchnię 116,2 km kw., z czego na miasto Sośnicowice przypada 11,7 km kw. Sośnicowice status miasta odzyskały w 1996 roku. Gminę zamieszkuje 8,7 tys. osób, a samo miasto 1,9 tys. mieszkańców.

Pilchowice są siedzibą gminy w powiecie gliwickim, w południowo-zachodniej części województwa śląskiego. Gmina ta liczy ponad 11 tysięcy mieszkańców. Tworzy ją siedem sołectw z koloniami i przysiółkami. Są to: Pilchowice, Żernica, Stanica, Wilcza, Nieborowice, Kuźnia Nieborowska i Leboszowice. Obszar gminy to 67,5 km kw.; z tego 21 km kw.stanowią lasy będące otuliną Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
cliper
cliper
10 lat temu

koniec ery PKS-to chyba duże udogodnienie dla mieszkańców-szczególnie uczniów i ludzi pracujących w Gliwicach

mieszkaniec
mieszkaniec
10 lat temu

chyb tak cliper – zwłaszcza że PKS są bardzo drogie. Mam nadzieje że KZK puści jakies busiki na te mniej uczęszczane trasy a nie jamniki ( no chyba ze beda potrzebne)

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI