Planetarium Śląskie to jedna z największych atrakcji województwa Śląskiego. W ostatnich latach przeszło kompleksową modernizację i dzisiaj to bardzo nowoczesny obiekt.
Planetarium powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. Dzisiaj jest to jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie. W Planetarium prezentowane są zjawiska związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. Niespotykane w innych podobnych miejscach stanowiska ekspozycyjne nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale także pozwalają ich doświadczać. Można tu przeżyć trzęsienie ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy, czy odbyć symulowany lot w kosmos.
W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego, które zostało przekształcone w park nauki. W dodatkowym budynku, zlokalizowanym głównie pod ziemią, znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji. Obok kompleksu stanęła również wieża widokowa. Przebudowa zakończyła się w czerwcu 2022 roku. Fundusze unijne bardzo pomogły w modernizacji obiektu.
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 20 lat. W tym czasie wiele miast i mniejszych miejscowości zyskało mnóstwo funduszy na różnego rodzaju inwestycje. Województwo Śląskie w pozyskiwaniu pieniędzy z Unii jest bardzo skuteczne. Doskonałym tego przykładem jest modernizacja Planetarium, która w dużej części była współfinansowana ze środków wspólnotowych.