r e k l a m a


Podniesiono rating Gliwic. Mamy dobrą kondycję finansową

spot_img
r e k l a m a

Fitch Ratings podniósł dziś długoterminowy rating międzynarodowy Gliwic w walucie krajowej i zagranicznej.

Ocena zmieniła się z „BBB” do „BBB+” oraz krajowy rating długoterminowy z „A(pol)” do „A+(pol)”. Perspektywa ratingów jest stabilna. Podniesienie ratingów odzwierciedla dobre wyniki budżetowe miasta na poziomie operacyjnym.

To efekt bardzo dobrego zarządzania strategicznego i finansowego, które w połączeniu ze znacznymi dochodami majątkowymi i dobrą płynnością, zapewniają Gliwicom wysoką zdolność do samo-finansowania inwestycji.

Ratingi biorą również pod uwagę presję na wydatki majątkowe i spodziewany wzrost zadłużenia bezpośredniego. Stabilna perspektywa ratingów odzwierciedla oczekiwania Fitch, że w średnim okresie wyniki operacyjne Gliwic pozostaną dobre, a wskaźniki obsługi zadłużenia będą bezpieczne, pomimo prognozowanego wzrostu długu.

Ratingi Gliwic mogą zostać podniesione, jeżeli nadwyżka operacyjna ustabilizuje się na poziomie co najmniej 15% dochodów operacyjnych.

Natomiast, obniżenie ratingów może nastąpić, gdy wskaźnik spłaty długu liczony jako zadłużenie do nadwyżki bieżącej przekroczy 8 lat.

Zdaniem Fitch, w latach 2012-2014 nadwyżka operacyjna Gliwic będzie wynosić średnio ok. 90 mln zł (tj. ponad 11% dochodów operacyjnych), jeżeli władze miasta będą kontynuowały dotychczasową politykę budżetową w zakresie racjonalizacji wydatków bieżących.

Nadwyżka operacyjna na takim poziomie powinna być wystarczająca do obsługi zadłużenia Miasta, pomimo jego planowanego wzrostu. Fitch spodziewa się również, że dobrze rozwinięta gospodarka lokalna przyczyni się do dalszego wzrostu dochodów podatkowych miasta.

Fitch szacuje, że w latach 2012-2014 wydatki majątkowe Gliwic mogą wynieść łącznie ok. 1,1 mld zł.

Co daje średnio 35% wydatków budżetowych rocznie. Zdolność Gliwic do finansowania wydatków majątkowych jest jednak wysoka, ponieważ ok. 65% wydatków majątkowych może zostać sfinansowych z dotacji z budżetu państwa oraz UE i z nadwyżki operacyjnej. Pozwoli to miastu na ograniczenie zapotrzebowania na finansowanie długiem.

Ponadto, Gliwice mają pewną elastyczność w zakresie wydatków majątkowych, gdyż w przypadku trudnej sytuacji finansowej mogą odłożyć w czasie realizację niektórych projektów.

Fitch przewiduje, że zadłużenie Gliwic wzrośnie z 114,5 mln zł na koniec 2011 r. (ok. 16% dochodów bieżących) do ok. 320 mln zł w 2014 r. Jednak pozostanie ono umiarkowane; ok. 40% dochodów bieżących. Fitch spodziewa się także, że w okresie 2012-2014 wskaźnik spłaty długu nie przekroczy 5 lat i będzie znacznie poniżej średniej zapadalności długu, która wyniesie ok. 10 lat.

Gliwice (196.000 mieszkańców) są czwartym największym miastem w województwie śląskim. Są one korzystnie położone w aglomeracji tworzonej przez 17 miast (3 miliony mieszkańców).

(Fitch Ratings)
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mądrala
mądrala
12 lat temu

pieski szczekają a Frankiewicz robi swoje i jak widac robi to bardzo dobrze 🙂 gratulacje!

Anonimowo
Anonimowo
12 lat temu

nie bez powodu jest prezydentem miasta od 20 LAT!!!!!

aleksandra
aleksandra
12 lat temu

Oczywiście w Gliwicach jest kilka spraw które należałoby poprawić, ale ogólnie mieszka się tutaj znakomicie w porównaniu z Zabrzem czy Katowicami. Mieszkałam w Zabrzu 8 miesięcy i uciekłam stamtąd, a Katowice to moje rodzinne miasto i mam porównanie, że w Gliwicach dzieje się o wiele więcej i tutaj zdecydowanie lepiej i przyjemniej się mieszka. Pozdrawiam wszystkich

A co sie takiego dzieje ?
A co sie takiego dzieje ?
12 lat temu
Reply to  aleksandra

Co takiego dzieje sie w Gliwicach… W Gliwicach dzieje sie o wiele więcej.. tak ciągle się cos dzieje np. ciągle przejezdzaja Tiry 😉

jot
jot
12 lat temu

i tu ukłony do Pana Prezydenta Frankieiwcza!!!!!

ten co troche wie o życiu
ten co troche wie o życiu
12 lat temu

Czekamy na wpisy antyfanów TIR-ów i takich tam.

Gleivitzer
Gleivitzer
12 lat temu

To jest artykuł dziennikarski czy informacja sponsorowana przez miasto ?
W sytuacji gdy cały cywilizowany świat ogłosił, że czas presji agencji ratingowych dobiegł kresu to ZF czyni ( jak to ma w zwyczaju ) odwrotnie. Presja agencji ratingowych na samorządy i państwa skutkuje tym, że kredytobiorcy zrobią wszystko by im się przypodobać a nie by ich dobrze oceniali płatnicy ich pensji – czyli obywatele.
Polecam : http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20111126&typ=my&id=my07.txt

znawca tematu
znawca tematu
12 lat temu

Tak, cały cywilizowany świat. Taki z Ciebie znawca jak … Przypomnij sobie co się działo jak agencje ratingowe obniżyły rating dla USA. Ale przecież Ty wiesz lepiej,że to nikomu niepotrzebne bzdury. Uwielbiam takich rozgarniętych gostków

zadowolony
zadowolony
12 lat temu

Kurcze, to miasto jest nienormalne. Co by się tu nie działo zawsze znajdzie się jakiś wszystkowiedzący, który wie lepiej. Nie było stadionu- marudzili, jest stadion – po co stadion, nie mamy zadłużenia – źle; byłoby zadłużenie – też byłoby źle, to znów po co nam Podium – z drugiej strony – w tym mieście nic się nie dzieje. Jakby takie cos ogłosili w Zabrzu byłaby jatka – ooo w Zabrzu to potrafią. Grupa krytykujących wszystko ciągle w akcji

entuzjasta
entuzjasta
12 lat temu

jednym słowem Gliwice to raj na ziemi. Super służba zdrowia,super kultura,super opieka społeczna,super komunikacja,super ułatwienia dla niepełnosprawnych itd wszystko super.

Elila
Elila
11 lat temu
Reply to  entuzjasta

Może aż tak super nie jest z tą służbą zdrowia, ale nie zamieniłabym Gliwic na inne miasto, bo uwielbiam patrzeć jak pięknie się to Nasze Miasto zmienia na lepsze.

Gleivitzer
Gleivitzer
12 lat temu

Ad Znawca tematu.
Ja nie mam w sobie takiego bufoństwa by się nazwac znawcą 🙂
Skoro już przytoczyłeś kwestię USA to opociągnij temat dalej – jakie przygotowały USA ustawy i w jaki sposób powróciły na szczyt inwestycyjny ? Który kraj aktualnie przyciąga najwięcej inwestycji – wbrew agencjom ? . Nie uległy agencjom ratingowym i dolar i gospodarka USA powróciły na swoje miejsce a agencje ratingowe, które są na pasku spekulantów dewizowych dostały prztyczka.

Gleivitzer
Gleivitzer
12 lat temu

Ad zadowlony. Chciałbym tylko przypomnieć, że władza gliwcka rządzi nieprzerwanie od prawie 20 lat a co się w tym czasie w Gliwicach zmieniło oprócz kilku inwestycji przemysłowych w państwowej strefie ekonomicznej ? w 2020 r. większość tych firm opuści Gliwice. Jak wyglada miasto dziś a jak wyglądało 20 lat temu ? Podobnie – główne ciągi komunikacyjne są te same, chodniki jak były krzywe tak są dalej, itp. Inwestycje w postaci np. basenów ? Polecam sesje Rady Miasta i dyskusje o kosztach utrzymania nierentownych basenów – ale pewnie winnisa gliwiczanie bo nie słuchają światłych słów. Co do Podium to nawet najwięksi… Czytaj więcej »

kierowca PKM
kierowca PKM
12 lat temu

W Gliwicach się bardzo dobrze żyje.

Jasio
Jasio
12 lat temu
Reply to  kierowca PKM

Podaj adres to się tam przeprowadzę .Bo w moich Gliwicach smród , bałagan , dziurawe drogi , koślawe chodniki,chora służba zdrowia a moje pieniądze z podatków wydaje się na kretyńskie inwestycje dla grupki ” mieszkańców ” realizowane przez niedorobione firemki .

pedro
pedro
12 lat temu

Bardzo dobrze ze Gliwice sie modernizuje, ale niektorzy ludzie beda zawsze narzekac,pewnie ze jest wszystko malo zrobione,jak elewacje budynkow czy chodniki ulic ale miejmy nadzieje ze to jeszcze bedzie zrobione,lepiej mniej narzekac a wiecej pracowac,

ele mele dudek
ele mele dudek
12 lat temu
Reply to  pedro

Pracować czy osiągać dochód?
To są dwie różne sprawy.

Pracuje się na strefie a osiąga dochód w UM.

ZFiarz
ZFiarz
12 lat temu

niech nam żyje frankiewicz

łukasz
łukasz
12 lat temu

W Gliwicach się fajnie mieszka. Spokojna dzielnica, mili ludzie, dużo zieleni, baseny, parki. Polecam.

ele mele dudek
ele mele dudek
12 lat temu

Za doradztwo przy szukaniu dzierżawcy hali Podium zapłacono 63 900zł, a za ocenę ratingową miasta 328 410 zł http://www.um.gliwice.pl/bip/index.php?id=23471%2F1 Proszę sobie wyobrazić że rating mojej rodziny też wypadł pomyślnie. Dzisiaj już dwa banki dzwoniły z propozycją kredytu którego nie chcę. Rodzina ma pieniądze choć syn chodzi w dziurawych butach,córka w starych spodniach. Żona od miesięcy nie była u fryzjera. Rodzina ma wyśmienity rating . Wniosek nasuwa się sam choć do betonu Prezydenta i tak to nie dotrze. „Rating” mojej rodziny przeprowadziły banki za darmo a ja nie występowałem ani o to ich nie prosiłem. No dobrze… rating to trochę coś… Czytaj więcej »

bocian
bocian
12 lat temu

Tuż przed krachem Grecja według tej samej agencji Fitch miała rating A, czyli lepszy niż obecnie Gliwice. Pytanie, czy świadczy to źle o sytuacji finansowej Gliwic czy może o wiarygodności agencji ratingowej.

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI