r e k l a m a
spot_imgspot_img

Politechnika Śląska pracuje nad stanowiskiem do mierzenia temperatury w szpitalu

Politechnika Śląska pracuje nad przygotowaniem i uruchomieniem stanowisk przesiewowego mierzenia temperatury w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Uczelnia zaoferowała wykorzystanie kamer termowizyjnych, które mogą być użyte do bezdotykowego badania z odległości temperatury pacjentów i osób przekraczających próg wejścia szpitalnego.

Obecnie trwają jeszcze prace instalacyjne. System ma docelowo znaleźć się zarówno w budynku głównym szpitala oraz w pozostałych obiektach, w których jest organizowana podstawowa opieka zdrowotna i pomoc nocna.

Celem jest jak najszybsze wprowadzenie procedur screeningu pacjentów i wszystkich osób wchodzących do budynków szpitala, pozwalającego wskazać osoby z podwyższoną temperaturą ciała.

W wyniku prac prowadzonych przez zespół naukowców Politechniki Śląskiej w składzie: dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski, dr hab. inż. Wojciech Adamczyk (Katedra Techniki Cieplnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki), dr inż. Damian Borys (Katedra Inżynierii i Biologii Systemów Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki/Centrum Biotechnologii) oraz pracowników szpitala – Grzegorza Niźnikiewicza i Marcina Krasuckiego, zidentyfikowano możliwość uruchomienia procedury screeningowej z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, którymi dysponuje Uczelnia. – Wypracowane rozwiązanie zakłada wykorzystanie kamer termowizyjnych będących w posiadaniu naszego laboratorium – mówi profesor Ziemowit Ostrowski z Pracowni Inżynierii Biomedycznej biomed~lab.

Wskazano na możliwość wykorzystania standardowego oprogramowania kamer, umożliwiającego personelowi szpitala zidentyfikowanie najcieplejszych miejsc na skórze w rejonie szyi i głowy – Chcemy wspomóc w kryzysowej sytuacji szpitalowi oraz umożliwić jego pracownikom bezdotykowy (tj. bezpieczny) pomiar. W ten sposób uzyskujemy szansę ochrony szpitala niezakaźnego przed pojawieniem się w nim osoby zarażonej wirusem SARS CoV-2. Ostateczna ocena/diagnoza należeć będzie jednak do personelu szpitala – zaznacza profesor Ostrowski.

Prace nad przygotowaniem stanowisk trwają, prowadzone są m.in. ustalenia w sprawie odległości, z której dokonywany będzie pomiar. – W Pracowni Inżynierii Biomedycznej od lat zajmujemy się pomiarami wielkości fizjologicznych. W tym zakresie prowadzimy badania i pomiary temperatury skóry, także termowizyjne oraz modelowanie wymiany ciepła w żywych organizmach – wyjaśnia prof. Z. Ostrowski. – Staramy się wykorzystać tę wiedzę, którą posiadamy, aby wspomóc i pracować razem dla dobra ludzi wobec potrzeb, które pojawiły się w ostatnim czasie – podsumowuje

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI