Ponad 19 tys. osób pracuje w gliwickiej podstrefie KSSE

W Gliwicach od ponad 20 lat lokują się zarówno wielkie międzynarodowe koncerny, jak i małe, wyspecjalizowane firmy rodzinne.

Dobra lokalizacja oraz atrakcyjne warunki, jakie inwestorom oferuje miasto czynią Gliwice jednym z inwestycyjnych liderów w naszym regionie. Przykładem może być Podstrefa Gliwicka Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która w Gliwicach rozwija się w imponującym tempie. Z 389,4 ha zostało udostępnione inwestorom już 359,8 ha. To oznacza, że strefa Gliwice jest niemal pełna, a pod inwestycje pozostało niespełna 30 ha.

Gliwicka podstrefa jest największa w całej KSSE. Rozwija się intensywnie od pierwszej inwestycji – fabryki Opla, która wybrała Gliwice prawie 20 lat temu. Część podstrefy, znajdująca się w Gliwicach, ma powierzchnię 389,4 ha. Pozostała część o wielkości 647,4 ha znajduje się poza miastem. Z całej Podstrefy Gliwickiej udostępniono inwestorom 529,6 ha, z czego tylko w Gliwicach tereny o powierzchni 359,8 ha. W całej podstrefie ulokowały się 92 firmy oraz 6 deweloperów, w tym w samych Gliwicach 5 deweloperów i 67 firm (m.in. z branży motoryzacyjnej, maszynowej, metalowej, logistycznej, budowlanej, chemicznej oraz informatycznej). Inwestują, stosują innowacyjne rozwiązania, rozwijają swoją infrastrukturę i działalność, zwiększają produkcję i zatrudnienie, wiele z nich podbija krajowy i zagraniczny rynek. Kreują też wizerunek Gliwic. Miasto oferuje im z kolei atrakcyjne warunki inwestycyjne, nowoczesną infrastrukturę i innowacyjne rozwiązania w promowaniu i wspieraniu przedsiębiorczości.

Nakłady inwestycyjne w podstrefie w Gliwicach wynoszą 8,3 mld zł (w całej podstrefie gliwickiej – 9,7 mld zł).

– W Gliwicach, tylko w samej podstrefie zatrudnionych jest 19 400 osób. To bardzo dużo, a to jeszcze nie jest cały wpływ gospodarczy na miasto, ponieważ powstające miejsca pracy w podstrefie generują też tworzenie miejsc pracy poza strefą – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

W podstrefie w Gliwicach pozostało tylko 7,6% terenów do zagospodarowania. Biorąc pod uwagę lokalizację i oferowane inwestorom warunki, nie będą one długo czekały na zagospodarowanie.

– Pozostałe tereny strefy w Gliwicach stanowią atrakcyjną ofertę dla inwestorów z uwagi na pełne uzbrojenie i dobre skomunikowanie oferowanych działek – mówi Jerzy Łoik wiceprezes KSSE S.A.

Działająca od 1996 roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, do której należy Podstrefa Gliwice, zajęła 1. w Europie i 2. na świecie miejsce w rankingu stref ekonomicznych fDi Global Free Zones of the Year 2015. Została doceniona m.in. za dobre zarządzanie, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, a także za skuteczność w pozyskiwaniu inwestorów oraz oferowane warunki w tym program szkolenia dualnego K2, który pozwoli pracodawcom pozyskać wykwalifikowanych pracowników i przyczyni się do rozwoju szkolnictwa zawodowego w regionie. W całej KSSE jest ponad 260 inwestycji o wartości ponad 22 mld zł. 92 spośród nich, o łącznej wartości ponad 9 mld zł, mieści się w podstrefie gliwickiej. Do największych pracodawców podstrefy należy fabryka samochodów marki Opel, należąca do General Motors Manufacturing Poland, a także NGK Ceramics Polska (produkcja ceramicznych wkładów do silników), Tenneco Automotive Eastern Europe (produkcja amortyzatorów i modułów układów zawieszenia), TRW Breaking Systems POLSKA (światowy lider w tworzeniu zasadniczych układów hamulcowych oraz pionier w dziedzinie układów elektronicznych) oraz firma Mecalux. Inwestorzy wyasygnowali na budowę fabryk, magazynów i obiektów infrastrukturalnych w Gliwicach ponad 8 mld zł. Tylko w 2015 roku z tytułu podatku od nieruchomości płaconego przez strefowe firmy, do miejskiej kasy trafiło 28,5 mln zł. W tym roku wpływy będą na podobnym poziomie.

Najwięksi pracodawcy Podstrefy Gliwickiej:
– General Motors Manufacturing Poland
– NGK Ceramics Polska
– Tenneco Automotive Ekstern Europe Sp. z o.o.
– TRW Braking Systems Polska
– Mecalux
łącznie zatrudniają: 9290

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz Var Bogya de Csepy

Gliwicki obóz pracy niewolniczej 😉

Grzegorz Sołtysik
6 lat temu

Największym pracodawca jest niestety adecco

Tomasz Pietruszka
6 lat temu

A moze poprostu niemaja wyjscia bo jesc trzeba i zrobic oplaty.

Asia Borzęcka
6 lat temu

Skoro pracują to znaczy że chcą i lubią to co robią 🙂

Adrian Zabinskii
6 lat temu

Wyzysk z ludzi tam ! 🙂

Damaris Pyż
6 lat temu

pracuje to lekka nazwa tego co tam robimy.

Grześ Jas
6 lat temu

chyba jako murzyny za najniższą krajową

Miś
Miś
6 lat temu

Właśnie strefa był by ok gdyby nie zatrudniali przez pod firmy za najniższą krajową .
Co z tego że przyjmują do pracy za grosze i bez umowy.

Cliper
Cliper
6 lat temu

Ludzie ludziom zgotowali tam los!pracodawca pracodawcą, to biznes.
Kadra pt. liderzy,brygadzisci to najwieksze scierwa plus kapusie,ciecie i karierowicze!

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI