r e k l a m a


Porównanie najbardziej ekologicznych źródeł ciepła

Ochrona środowiska stała się trendem w wielu dziedzinach naszego życia. Szczególnie wyraźnie widać to w budownictwie i branży grzewczej. Duży wpływ na jakość powietrza ma tak zwana niska emisja, czyli źródła ciepła stosowane w gospodarstwach domowych.

Efektem tego jest coraz większe zainteresowanie ekologicznymi urządzeniami grzewczymi. Z jednej strony zyskują one aprobatę wielu inwestorów, z drugiej zaś stosowanie ich coraz częściej jest regulowane rozporządzeniami prawnymi. Trzeba zaznaczyć, że ogrzewanie domu nie musi być realizowane przy użyciu odnawialnych źródeł energii, aby było nazywane ekologicznym. Jednak nie podlega dyskusji fakt, że są to wyróżniające się metody ogrzewania budynku. Oprócz walorów ekologicznych, tego typu urządzenia posiadają także zalety ekonomiczne oraz funkcjonalne. Zazwyczaj są bezobsługowe i bardzo oszczędne. Jakie źródła ciepła sprzyjające środowisku zyskały największa popularność i z czego to wynika? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najciekawszych rozwiązań grzewczych.

Ekologiczne budownictwo

Pompy ciepła

Coraz częściej, pierwszym wyborem inwestorów budujących domy lub przeprowadzających termomodernizację są pompy ciepła. Konstrukcja pompy ciepła składa się z czterech głównych elementów:

  • wymiennika do pozyskiwania ciepła z otoczenia,

  • sprężarki,

  • wymiennika do oddawania ciepła do instalacji,

  • zaworu rozprężnego.

Zasada działania pompy ciepła jest analogiczna do działania lodówki. Jednak w pompie ciepła, procesy są odwrócone. Pompy ciepła można podzielić ze względu na pobór energii w dolnym źródle. Podział ten kształtuje się następująco:

  • Pompy powietrze–woda – wykorzystujące ciepło zawarte w powietrzu atmosferycznym lub wentylacyjnym.

  • Pompy solanka–woda – źródłem ciepła jest grunt powierzchniowy, natomiast czynnik grzewczy to solanka, która jest odporna na zamarzanie.

  • Pompy woda–woda – w tym przypadku ciepło, które ma ogrzewać pomieszczenie lub wodę użytkową jest pobierane z wody gruntowej.

Pompy ciepła do c.o. i c.w.u. w korzystnych cenach

Pompa ciepła to odnawialne źródło energii, które nie tylko jest ekologiczne ale również ekonomiczne. Obecnie, ciężko znaleźć na rynku równie oszczędne źródło ciepła, które jednocześnie charakteryzuje się tak komfortową eksploatacją. Obecnie, pompy ciepła to najtańsze ogrzewanie, dlatego warto zainteresować się tą technologią.

Kotły na paliwo stałe

Wiele osób zapomina o tym, że biomasa jest również odnawialnym źródłem energii. Zostało to wykorzystane w kotłach na pellet. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest certyfikat Ecodesign, który jest gwarancją ekologiczności i wysokiej wydajności urządzenia. Ekoprojekt to dyrektywa zawierająca narzucająca restrykcyjne normy emisyjne i sprawnościowe na urządzenia grzewcze.

Co więcej, kotły na paliwo stałe są obecnie zdecydowanie bardziej komfortowe niż piece do których się przyzwyczailiśmy (tzw. kopciuchy). 

Ogrzewanie elektryczne + fotowoltaika

Mogłoby się wydawać, że ogrzewanie elektryczne nie ma nic wspólnego z ekologią. Jest to racja, jednak tylko w przypadku gdy czerpiemy prąd z sieci energetycznej. Alternatywa jest własna elektrownia słoneczna, która sprawia, że ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej jest w pełni ekologiczne. W taki sposób nie emitujemy do atmosfery szkodliwych substancji i dwutlenku węgla. Jest to również bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które zoptymalizuje koszty związane z ogrzewaniem domu. Kompletny asortyment do wykonania instalacji fotowoltaicznej w atrakcyjnych cenach zapewnia Hurtownia fotowoltaiczna Swatt.pl

Fotowoltaika to rozwiązanie idealne nie tylko w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym, ale także z pompami ciepła. Warto zapoznać się z programem rządowym „Mój Prąd” lub „Czyste powietrze”, na które można otrzymać dofinansowanie, zarówno na instalację fotowoltaiczną, jak i na pompę ciepła lub inne ekologiczne źródło ciepła.


Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI