r e k l a m a
spot_imgspot_img

Praca magazyniera – na czym polega i jak ją usprawnić?

Na rynku pracy znajdziemy mnóstwo ofert pracy na stanowisku magazyniera. Związana jest ona z wykonywaniem wielu obowiązków. Zadaniami magazyniera są, m.in.: dbanie o odbiór towarów, ich składowanie i wydawanie, a także kontrola jakości i ilości dostaw oraz zarządzanie zapasami magazynowymi. Zawód ten nie jest pozbawiony „papierkowej roboty”, ponieważ magazynierzy muszą sporządzać także stosowną dokumentację.

By pracować w zawodzie magazyniera, warto mieć umiejętności oraz kwalifikacje takie jak, chociażby uprawienia na wózki widłowe. Nie są one niezbędne, ale mogą wpływać na zarobki. Dodatkowo pracownicy muszą cieszyć się dobrym zdrowiem oraz kondycją i siłą. Należy pamiętać, że jest to praca fizyczna. Można jednak ją usprawnić, by była lżejsza i przyjemniejsza.

Jak usprawnić pracę na magazynie?

Usprawnienie pracy to przede wszystkim dobra organizacja pracy na magazynie. Warto, by w magazynie znajdowały się różne sprzęty, które będą łatwo dostępne, a pracownicy będą odpowiednio przeszkoleni, by z nich korzystać. Można do nich zaliczyć różne akcesoria do pakowania towarów, m.in.:

  • dyspensery do taśm oraz folii stretch,
  • zaklejarki do kartonów,
  • ucinarki do folii stretch,
  • specjalne nożyczki do folii stretch.

Dzięki nim praca jest efektywniejsza. Dodatkowo należy zadbać o to, by producent opakowań kartonowych, z których korzystamy na magazynie, posiadał w ofercie odpowiednie rozmiary opakowań. Dzięki dobrze dobranym pudełkom pracownicy będą o wiele lepiej zabezpieczać towary. Odpowiedni rozmiar opakowań sprawi także, że nie będzie trzeba stosować wypełniaczy, które także generują koszty.

Na rynku dostępne są różne rodzaje opakowań kartonowych. Które wybrać? Producent tworzący opakowania kartonowe Bielsko posiada w swojej ofercie chociażby pudła klapowe, sklejane, dwuczęściowe, składane, wsuwane, trwale łączone i inne. Zamawianie różnych rodzajów opakowań u jednego producenta także usprawnia pracę na magazynie. Pudełka są zamawiane raz i przychodzą w jednej dostawie. Oszczędza to cenny czas.

Jaki sprzęt ułatwia pracę na magazynie?

Materiały opakowaniowe to nie wszystko. Pracę na magazynie usprawniają także różnego rodzaju sprzęty, które są wykorzystywane na przykład podczas odbierania towaru. Należą do nich m.in. różnego rodzaju wózki, takie jak:

  • wózki magazynowe czterokołowe,
  • wózki dwukołowe.

Wózki czterokołowe platformowe służą do przewożenia głównie ciężkich towarów. Mogą posiadać one półki, blat roboczy, siatkę zabezpieczającą, czy też specjalne blaty do przewożenia długich towarów. Wózki dwukołowe służą do przewożenia wysokich produktów, np. butli z gazem. Można także przewozić nimi towary po schodach. 

Mały magazyn a duży magazyn – różnice

To, jakie usprawnienia wybierzemy, może zależeć od rodzaju magazynu. Praca na małym magazynie wygląda inaczej niż w wielkiej hali. Czym się różni?

W małych magazynach pracownicy muszą potrafić obsługiwać kilka stanowisk. Jest tak, ponieważ liczba zatrudnionych osób jest niewielka. W niewielkim magazynie łatwiej znaleźć potrzebne towary i przedmioty, przez co nie jest potrzebne specjalistyczne oprogramowanie magazynowe. Można prowadzić ewidencje w zwykłych dokumentach tekstowych.

W przypadku dużego magazynu takie działania znacznie utrudniłyby pracę i wydłużyły ją. Dlatego też w dużych halach magazynowych należy korzystać ze specjalnego oprogramowania, w którym znajdą się informacje na temat produktów. Jest to ważne także z tego względu, że w większych magazynach pracuje wiele osób. Ewidencja musi być więc przeprowadzana na bieżąco. Duże hale magazynowe wykorzystuje często logistyka e-commerce.


Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI