spot_img


Praca w Gliwicach. Jak wygląda rynek pracy w regionie?

Na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, leży miasto Gliwice. Na co dzień żyje tam ok. 177 049 osób. Miasto, które zajmuje 19 miejsce, jeżeli chodzi o największą liczbę ludności, czy też powierzchnię w Polsce. Jak wygląda rynek pracy w Gliwicach i w całym powiecie?

Gliwicki rynek pracy

Czy Gliwice są miastem, gdzie bez trudu można znaleźć pracę? Tak. Świadczy o tym, chociażby bardzo niska stopa bezrobocia. Zgodnie z raportem GUS, z końca roku 2021, stopa bezrobocia w tym mieście utrzymała się na poziomie 3,0%. Dla porównania – stopa bezrobocia w skali krajowej, w tym samym czasie, wyniosła 5,4% Na koniec grudnia 2021 roku, w województwie śląskim stopa bezrobocia wyniosła 4,2%, w powiecie gliwickim 4,7%. Jest to dowód na to, że Gliwice – duże, prężnie rozwijające się miasto – są miejscem, gdzie zdecydowana większość osób nie powinna mieć problemu ze znalezieniem dla siebie zatrudnienia.

Od czego zacząć?

Poszukiwania pracy należy rozpocząć od dobrze przygotowanego CV. Wskazówki, jak taki dokument napisać, aby zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy, można znaleźć na Gowork. To właśnie tam, w sekcji z poradnikami, czeka wiele cennych informacji, które można wykorzystać podczas poszukiwania pracy. Na tym właśnie portalu czekają również same ogłoszenia o pracę, które można uszeregować m.in. względem interesujących regionów. Nie tylko, jeśli chodzi o same Gliwice, ale również m.in. pozostałe części powiatu gliwickiego.

Portale ogłoszeniowe, takie jak powyższy, oferują kandydatom ogromne możliwości, zamieszczając oferty pracy od pracodawców, którzy są w pierwszej kolejności weryfikowani. Tak, aby każdy kandydat był pewny tego, gdzie faktycznie będzie składał swoją aplikację.

Średnie zarobki w Gliwicach i nie tylko

Jak kształtują się średnie zarobki w Gliwicach? Czy tamtejsi pracodawcy stwarzają przyjazne, pod względem finansowym, miejsca pracy? Trzeba przyznać, że na tle całego województwa śląskiego, Gliwice prezentują się okazale. Świadczy o tym Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2020 roku. To na tej podstawie można dowiedzieć się, że średnie wynagrodzenia w wybranych miastach w województwie śląskim w 2020 roku prezentowało się w następujący sposób (poczynając od miejsca pierwszego):

 • Katowice – 5731 zł,
 • Gliwice – 5300 zł,
 • Dąbrowa Górnicza, Tychy, Bielsko-Biała – 5200 zł,
 • Częstochowa – 4830 zł,
 • Sosnowiec – 4800 zł,
 • Rybnik – 4712 zł,
 • Zabrze – 4700 zł,
 • Chorzów – 4410 zł,
 • Ruda Śląska – 4205 zł,
 • Bytom – 4200 zł.

Gliwice zajmują zaszczytne, drugie miejsce, dając nadzieję poszukującym pracy, na znalezienie stanowiska z wypłatą na bardzo wysokim poziomie.

Deficytowe branże w Gliwicach

Gdzie w Gliwicach znaleźć można zatrudnienie od ręki? Otóż na szybkie zatrudnienie mogą liczyć osoby, które będą szukać ofert w takich branżach, jak:

 • branża architektoniczna i budowlana – m.in. architekci, pracownicy ds. budownictwa drogowego, architekci krajobrazu, urbaniści,inspektorzy nadzoru budowlanego,
 • branża TSL – czyli prężnie rozwijający się transport, w tym, chociażby listonosze z własnymi pojazdami,
 • medycyna – placówki publiczne i prywatne poszukują lekarzy, pielęgniarek, a także ratowników medycznych,
 • branża IT – m.in. administratorzy baz danych.

Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI