spot_img


Prezydent Gliwic: „To jawna dyskryminacja. Miasto dopłaci do nauki j. niemieckiego”

Od nowego roku szkolnego uczniowie szkół prowadzonych przez Miasto Gliwice, należący do mniejszości niemieckiej, będą mieli możliwość korzystania z dodatkowej godziny języka niemieckiego finansowanej przez gliwicki samorząd. W taki sposób władze miasta reagują na przepisy wprowadzone przez resort edukacji, zmniejszające środki subwencji oświatowej i jednocześnie ograniczające wymiar nauczania języka ojczystego w przypadku tylko tej jednej mniejszości.

„Przypomnijmy, że w wyniku rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, od 1 września nauka języka mniejszości niemieckiej ma się odbywać w zmniejszonym wymiarze jednej godziny tygodniowo – a nie trzech, jak dotychczas. W ślad za tym nastąpi zmniejszenie środków finansowych otrzymywanych przez samorządy w ramach subwencji oświatowej. Te same przepisy mówią również, że nauka języka pozostałych mniejszości (białoruskiej, litewskiej, łemkowskiej, ormiańskiej, słowackiej, romskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, żydowskiej, a także społeczności posługującej się językiem regionalnym – kaszubskim) będzie się odbywać na dotychczasowych zasadach, przez trzy godziny w tygodniu” – informuje UM Gliwice.

– Potraktowanie mniejszości niemieckiej w sposób tak odrębny jest jawną dyskryminacją, niemieszczącą się w kategoriach państwa prawa – uważa prezydent Gliwic Adam Neumann. – Nie zgadzam się z tak niesprawiedliwym traktowaniem, uderzającym przede wszystkim w dzieci i młodzież. Dlatego też, po analizie środków, jakie otrzymujemy na nauczanie w ramach subwencji oświatowej, na wniosek Przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego podjąłem decyzję o zwiększeniu od roku szkolnego 2022/2023 liczby godzin języka niemieckiego dla uczniów mniejszości niemieckiej, o 1 godzinę tygodniowo. Takie rozwiązanie przynajmniej w części pozwoli zminimalizować negatywne skutki wprowadzanych przepisów – podkreśla Adam Neumann.

W Gliwicach z dodatkowej nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej korzysta obecnie około 3 tys. uczniów.
UM Gliwice

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
007
007
1 miesiąc temu

Nazwisko zobowiązuje

Wyborca
Wyborca
1 miesiąc temu
Reply to  007

ale Ty durny jesteś… znaczna część uczniów korzysta z takiej możliwości dodatkowego lektoratu

Aron i Salcia
Aron i Salcia
1 miesiąc temu

kiedy będzie dopłata do języka jidisz?? to dopiero dyskryminacja

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI