r e k l a m a

spot_img
spot_img

Prezydent nagrodził kulturalnych

r e k l a m a

Bożena Kubit, Krzysztof Kobyliński, Andrzej Skorupa, Czesław Ratka i Izabela Łęska – to laureaci tegorocznych nagród prezydenta Gliwic w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2013 roku.

Etnografka, kompozytor i pianista, aktor wokalista, autor literackiego tłumaczenia i artystka plastyczka odbiorą laury podczas październikowej gali.

Prezydent Gliwic wyróżnił ludzi kultury po raz 21. W tym roku przyznał dwie równorzędne pierwsze nagrody. W kategorii „ochrony kultury” (za zaangażowanie w utrzymanie, rozwój i promocję dorobku kulturowego miasta i stworzenie szczególnego projektu kulturalnego z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego Gliwic) nagrodę otrzyma Bożena Kubit, kierowniczka Działu Etnografii w gliwickim Muzeum. Natomiast w kategorii „twórczość artystyczna” (za szczególne osiągnięcia twórcze, dorobek artystyczny o istotnym znaczeniu lub stworzenie szczególnego dzieła artystycznego, wydawnictwa lub publikacji) nagrodę za całokształt odbierze kompozytor i pianista Krzysztof Kobyliński.

Prezydent miasta przyznał także dwie równorzędne drugie nagrody w kategorii „twórczość artystyczna”. Otrzymają je: za całokształt Andrzej Skorupa (aktor wokalista, artysta Gliwickiego Teatru Muzycznego) oraz Czesław Ratka – inżynier elektryk, laureat tegorocznej nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za literackie tłumaczenie na język polski chilijskiej epopei narodowej „La Araucana” autorstwa Alfonsa de Ercilla y Zuniga. Trzecią nagrodę w kategorii „twórczość artystyczna” przyznano artystce plastyczce Izabeli Łęskiej.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w sobotę, 18 października, w Gliwickim Teatrze Muzycznym (ul. Nowy Świat 55/57). Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.30. Towarzyszyć mu będzie występ zespołu Café Zimmermann w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej ALL’IMPROVVISO.

Informacje o laureatach
Bożena Kubit – etnograf, muzealnik, starszy kustosz, kierownik Działu Etnografii w gliwickim Muzeum, w którym przygotowała kilkanaście znaczących wystaw. W ostatnich latach realizowała wieloletni autorski cykl o wielokulturowości Gliwic, na który złożyły się m.in. wystawy poświęcone Ormianom, Ewangelikom, Żydom i Kresowianom. Ekspozycje podejmowały nowatorskie, nie prezentowane wcześniej tematy i poprzedzone były badaniami archiwalnymi i terenowymi. Każdorazowo wystawom towarzyszyły tematyczne publikacje i rozwijające temat konferencje naukowe, pokazy filmów, spotkania. Ostatni projekt Bożeny Kubit to ubiegłoroczne przedsięwzięcie o międzynarodowym znaczeniu pt. „Schönwald – wieś z przeszłości”, dotyczące Bojkowa – obecnie gliwickiej dzielnicy. Objęło wystawę czasową, publikację książkową oraz „Dzień Schönwaldzki”.

Krzysztof Kobyliński – kompozytor i pianista prowadzący międzynarodową grupę muzyczną KK Pearls. Nagrał ponad 20 albumów, m.in. wspólnie z muzykami pochodzącymi z wielu kontynentów. Jest autorem muzyki do musicalu dziecięcego „Kosmiczne trawy”, spektakli teatralnych „Łaźnia” i „Złoto króla Megatona”, a także piosenki do serialu telewizyjnego „Tulipan”. Laureat III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w 1974 r. w Kaliszu oraz II nagrody w Konkursie Muzyki Elektronicznej Polskiego Radia i Telewizji w 1988 r. w Warszawie. Jest inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Form Etnicznych i Jazzowych PALMJAZZ w Gliwicach. W tym roku odbędzie się już piąta edycja imprezy.

Andrzej Skorupa – aktor wokalista, artysta Gliwickiego Teatru Muzycznego, absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Studia GTM Junior przy GTM. Jest laureatem I Europejskiego Festiwalu Duetów Operetkowych i Musicalowych w Poznaniu (2009 r.). Występował w musicalach „Chicago”, „Piękna i Bestia”, „My Fair Lady”, „Skrzypek na dachu”, „Lalka” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a także w spektaklach młodzieżowych GTM Junior. Od 2009 r. związany jest z gliwicką sceną. Na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego zagrał m.in. Chada w „High School Musical”, Claude’a Bukovsky’ego w „Hair”, Terka w „Tarzanie” i pilota w „Małym Księciu”. Za tę ostatnią rolę był nominowany do Złotej Maski w kategorii „Najlepsze przedstawienie dla młodych widzów”. Gościnnie występuje także na stołecznych scenach w Och-Teatrze i Teatrze Komedia.

Czesław Ratka – inżynier elektronik, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zafascynowany historią odkrycia i podboju Ameryki. Jest autorem literackiego tłumaczenia na język polski chilijskiej epopei narodowej „La Araucana” autorstwa Alfonsa de Ercilla y Zuniga. To jedno z najważniejszych dzieł literackich okresu Renesansu, chwalone przez Cervantesa i Voltaire’a, dotychczas prawie zupełnie nieznane w Polsce. Czesław Ratka za swój przekład otrzymał prestiżową Nagrodę Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenia Literackie 2013 rok.

Izabela Łęska – artystka plastyczka, absolwentka grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studiowała również w École Supérieure d’Art de Clermont Metropole we Francji. Obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Druku Wypukłego w Katedrze Grafiki macierzystej uczelni. W 2013 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem, który został umieszczony na stronach „Najlepszy Dyplom 2013” Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w ramach promocji młodych artystów. Izabela Łęska jest bardzo aktywna artystycznie i – mimo młodego wieku – może pochwalić się znaczącym dorobkiem. Brała udział w wielu prestiżowych przedsięwzięciach i wystawach indywidualnych w kraju i za granicą (np. Passion For Freedom 2013 w Londynie czy Usb Shuffle Show w Berlinie). Jest laureatką m.in. nagrody I Spotkań Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej w 2013 r., finalistką Artystycznej Podróży Hestii 2013. Była też nominowana do Talentów Trójki w kategorii „Sztuki Wizualne”.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI