Program Rodzina 500+. Gliwice w czołówce

Gliwice bardzo dobrze radzą sobie z wydawaniem decyzji w sprawie programu „Rodzina 500+”. Ośrodek Pomocy Społecznej rozpatrzył 8 269 z 9 620 złożonych wniosków (86%) wypłacając 10,7 mln zł.

Ten wynik sytuuje Gliwice w czołówce polskich miast. Dotychczas w całym kraju wnioski o wypłatę pieniędzy w ramach programu „Rodzina 500 +” złożyło 2,5 mln z 2,7 mln uprawnionych osób. W Gliwicach złożono 9 620 wniosków, w tym 4385 tzw. wniosków dochodowych, czyli na pierwsze dziecko.

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej wypłacili już 10 795 899 zł. To bardzo dobry wynik, który plasuje Gliwice w czołówce. Dane według których można porównać efektywność wypłacania środków w Gliwicach oraz innych miastach pochodzą z 31 maja 2016 r. Na ten dzień do OPS w Gliwicach wpłynęło 9 009 wniosków o wypłatę świadczenia, a efektywność realizacji zadania wynosiła wówczas 73%. To znacznie więcej niż średnia dla woj. śląskiego, która według danych z 31 maja wynosiła 57%. W Katowicach było to 69,15%. Również na tle innych miast Polski wypadamy bardzo dobrze. Przykładowo w Krakowie efektywność realizacji zadania wyniosła 33,09%, w Łodzi 37,77%, we Wrocławiu 38,34%, w Warszawie 40,56%. Najlepiej wśród miast wojewódzkich wypadł Toruń – tu efektywność sięgnęła 78,84%.

– Realizacja tego programu to był prawdziwy test sprawności samorządu i Gliwice poradziły sobie z nim bardzo dobrze. Pierwsze wypłaty miały pojawić się dopiero w lipcu, jednak dzięki nadzwyczajnej mobilizacji udało się to przeprowadzić wcześniej. Efektywność widać też w rankingach – Gliwice znajdują się bardzo wysoko w porównaniu z miastami wojewódzkimi – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.
wykres_500plus
W Gliwicach realizacja programu przebiega sprawnie, chociaż urzędnicy napotykają na liczne utrudnienia: wnioski składane drogą elektroniczną często nie są kompletne lub zostały błędnie wypełnione, procedura rozpatrywania wniosków często wydłuża się, ponieważ urzędnicy w niektórych przypadkach muszą występować do ZUS o uzupełnienie informacji.

Z programu „Rodzina 500+” w Gliwicach skorzysta około 11 tys. rodzin, w których świadczeniem objętych zostanie około 15 tys. dzieci.

Roczna kwota wypłacanych świadczeń w Gliwicach przekroczy 60 mln zł, w całym kraju – 18 mld zł. Według prognoz, w przyszłym roku ma to być już 23 mld zł.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI